• BIST 99.535
 • Altın 239,079
 • Dolar 5,6384
 • Euro 6,3814
 • Samsun 8 °C
 • Ankara 8 °C
 • İstanbul 13 °C
 • Trabzon 8 °C

12 gün sonra... Samsun.

Mustafa ÇAKIR

Samsun’dan hatta Türkiye’den uzak geçen 12 günde çok şeyi daha iyi gördüm. Samsun’un Karadeniz’le Karadeniz’in Dünya ile entegrasyonunun gelişme adına iyi bir adım değil zorunluluk olduğunu idrak ettim.

Dünya ekonomisi artık sınır komşuların ticaretinden ibaret değil. Gelişen iletişim araçlarının çeşitliliği Karadeniz’in karşılıklı fırsatların örtüştüğü her ülkeyle ticari ilişki kurmasını gerektiriyor. Çünkü, biz gitmezsek başkaları zaten oradalar. Şuan en detaylı araştırmayı da onlar yapıyorlar.

Koşmamız lazım. Yarın bırakın koşmayı uçsak bile çok geç kalacağız.

Sberbank, TUSKON ve RUTİD’in işbirliğinde düzenlenen “Rusya ve Türkiye Finans Sektöründeki Gelişmeler ve Sberbank’ın Rolü” başlıklı Rusya-Türkiye İş Forumu’na katıldım.

Şunu size temin ederim ki, yereldeki gibi baktıkça Dünya’nın zenginleşmeye dönük projelerinin hiçbirinde yer alamayacağız.

Dünya’nın değişik yerlerinden Forum’a katılan işadamlarının hepsinin hedefinde Türkiye’nin girişimci ruhunu gördüm. Rus işadamlarında da aynı heyecan projelere gösterilen ilgilerden anlaşılıyor.

Bugün sahaya inip emin adımlarla yürüme zamanı.

Dünya’yı okurken tarihteki öfke ve sevinçlerle ilerleme dönemi çoktan geçti. Artık, en büyük güç devletlerin-milletlerin girişimci sayısı. Paranın dahi yeri geldiğinde çaresiz kaldığı günümüzde girişimci yaklaşımlar devletler ve milletler arasında köprü kuruyor.

12 gün sonra Samsun’a geldiğimde tek gündemin Samsun TSO seçimleri olduğunu görmek beni üzdü. Bu rutin bir iş aslında. Kentin ekonomik potansiyelinin ve girişimcilerinin önünü açacak bir kurumun yıpratılmasına kadar varmış seçim çalışmaları.

Halbuki bu vesile ile kentin stratejileri masaya yatırılmalıydı. Perşembe günü açıklanan ihracat stratejisi ve raporu didik didik edilmeliydi. Fikirler bu yönde havada uçuşmalıydı. Samsun bir mutfaksa servise nelerin konulması gerektiği yönünde söylenecek sözler olmalıydı.

Ne yazık ki, bunlar yok.

Yıpranmış bir Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) kurumsal yapısından Samsun’a hayır gelmez. Yurt dışı seyahatine başlamadan tam da bu tehlikeye dikkat çeken bir yazı kaleme almıştım. Projeleri anlatmak dışındaki her yaklaşımın işdünyasında da bölünmelere yol açacağını bunun da kısa ve orta vadede kaybettireceği kazanımların ağır bedeller ödettireceğine dikkat çekmiştim. İş dünyası seçim nedeniyle kalkınma hamlelerinde birbirinden kopmamalı.

Hala vakit varken kent ekonomisinin canlanması adına elele vermeliyiz. Seçim bittikten sonra herkesin birbirinin yüzüne bakabileceği bir ortam hazırlanmalı. Gergin bu tansiyon kişileri değil şehri yıpratıyor.

Hangi gerekçe ile olursa olsun, Devletlerin, şehirlerin; girişimcileriyle ekonomide yeni dengeler kurduğu bir süreçte yıpratılmış bir Ticaret ve Sanayi Odası’nın kimseye faydası olamaz.

İki gündür konuştuğum her işadamının tavsiyesi şu: “Vakit varken tansiyonu düşürüp, hedefleri anlatsınlar”

12 gündür gördüğüm Dünya ekonomisindeki gidişat ile Samsun’un kavgaları maalesef aynı değil. Fırtınalı denizde kimin kaptan olduğu mu önemli yoksa salimen güvenli bir limana gemiyi taşıyabilmek mi?

Uzlaşmak her daim ancak saygının korunduğu buluşmalarda mümkün olur.

TSO seçimlerinden Samsun’un kazanmasını ümit ediyorum.

İş dünyasını temsil edeceklerin, seçmeninin arzusuna kulak kabartacağına inanmak istiyorum.

 • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Exen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0.362. 432 64 64 Faks : 0.362. 435 47 77