• BIST 99.835
 • Altın 243,334
 • Dolar 5,7445
 • Euro 6,4830
 • Samsun 6 °C
 • Ankara 7 °C
 • İstanbul 10 °C
 • Trabzon 7 °C

Aç Kapa Artema

Aylin TAT
Hafızamda kalan yegâne reklamlardan biridir Artema musluk reklamı. Ne kadar başarılı bir reklammış ki; üzerinden yıllar geçmesine rağmen reklamdaki bir cümle hala bizim kuşağın dilindedir.”Aç kapa Artema”
 
Gel gitlerin yaşandığı, bir türlü müspet kararların alınamadığı ve birazda çözümü zor durumlarda yaştaşlarım bilir, sıkça kullanırız bu cümleyi.
 
Son günlerde dershanelerin kapanması ile ilgili yaşanan polemikler bana yine bu reklamı hatırlattı.
 
Ortaöğretime geçişteki SBS sisteminin değişmesi ile ilgili açıklama Eylül ayında yapıldı.
 
Sayın Bakan sınavları kaldıracağını söylerken daha önce uygulanan tek sınav yerine 12 sınav uygulamasını getirdi.
 
 Ben 20 yıllık dershaneciyim ve böylesine bir sınav kargaşasının yaşandığı bir dönem görmedim.
 
Uygulanacak sınav ile ilgili tecrübesizlik hat safhada iken yine biz dershaneciler uygulamaya adapte olup rehber vazifesi gördük.
 
Okul yöneticileri şaşkın, öğretmenler şaşkın.Velileri ve öğrencileri hiç sormayın her gün dershanelerimize gelen onlarca veli bizler sayesinde bilgileniyor.
 
Bugün kulağımıza gelen bir habere göre, dershanelerin kapatılması ile açığa çıkacak olan boşlukların doldurulmasını engelleyecek bir yasa tasarısı varmış.Yani etüt merkezi,ders evi, danışmanlık merkezi gibi takviye kursları yok hatta evlerde özel dersler bile verilmesi engellenecekmiş.
 
Dershane öğretmenlerine kıyak haber varmış. KPSS şartı aranmaksızın MEB kadrolarına mülakatla geçebileceklermiş…
 
Bitmedi, dahası da var. Talim Terbiye Kurulu kaldırılacakmış, Milli Eğitimin kalbi olan TTK danışma ve bilgi kuruluna dönüştürülecekmiş. Yani yetkisi elinden alınıyor…
 
Mış,mış,mış….
 
Üstelik bu mışlar karşılığında CHP ve MHP’nin dershanelerin kapatılması ile ilgili meclis araştırmasına ilişkin verdiği öneri AK Parti tarafından ret edildi.
 
Peki, biz dershaneler kimiz ve ne yapıyoruz?
 
Hizmette sınır tanımayan bizler konu tekrarı, etüt çalışmaları,öğrenci takip sistemi,kariyer planlama,ve rehberlik çalışmalarımızla öğrencilerimize destek oluyoruz.
 
Okullarından haklı şikâyetleri ile gelen velilerimizi sakinleştiriyor, çocuklarımızı sınava hazırlarken yaptığımız rehberlik çalışmaları ile hayata da hazırlıyoruz.
 
Biz dershaneciler bir sebebin değil sonucun ürünleriyiz. Her geçen gün sayımız arttı, çünkü eğitim öğretimde yetersizlik hat safhada;
 
Bu nasıl bir çözümlemedir?
 
Sorunun kaynağını halletmeden “Dershaneleri kaldırıyorum, bu mesele burada bitmiştir ”tarzındaki yaklaşım neyi halledecek ?
 
Eğitim politikasındaki aksaklıklarda sizlere yardımcı olan dershaneleri kapattığınızda sadece ve sadece ağır bir yaraya neşter vurmuş olacaksınız.
 
Önce yarayı iyileştirin. İstanbul’da iyi bir lisede okuyan öğrenciyle bırakın doğuyu Samsun ilçelerinden herhangi bir lisede okuyan öğrenciye aynı eğitim kalitesini verebilecek misiniz?
 
Hak ve adaletten bahseden sizler KPSS’ye girmiş ve atanmayı bekleyen üçyüzbin öğretmen varken dershane öğretmenlerini KPSS zorunlu olmadan MEB kadrolarına nasıl atayacaksınız?
 
TTK’yı kaldırdığınızda okulları nasıl denetleyeceksiniz?
 
Yapmayın, etmeyin, çoluk çocuğun geleceğini heder ediyorsunuz.
 
Günahtır günah. Eğitim sistemi “Aç kapa Artema” gibi oldu.
 
Yalnız unutulmamalıdır ki musluğu sürekli açıp kaparsanız bir müddet sonra yalama yapar, isteseniz de suyun akışını engelleyemezsiniz.
 
Demem odur ki; Korkum suyun şiddetindendir…
 
Kalın sağlıcakla…
 • Yorumlar 4
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Exen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0.362. 432 64 64 Faks : 0.362. 435 47 77