• BIST 95.057
  • Altın 192,713
  • Dolar 4,7244
  • Euro 5,4834
  • Samsun 25 °C
  • Ankara 24 °C
  • İstanbul 24 °C
  • Trabzon 26 °C

Ak Parti Ankara 1. Bölge Milletvekili Aday Adayı Ünsal Ban:

Ak Parti Ankara 1. Bölge Milletvekili Aday Adayı Ünsal Ban:
AK Parti Ankara 1. Bölge milletvekili aday adayı Prof. Dr. Ünsal Ban, Ankara’nın Türkiye sanayisi için büyük önem taşıdığına dikkat çekerek, “Başkent Ankara, ülkemizin başta gelen sanayi kentlerinden...

AK Parti Ankara 1. Bölge milletvekili aday adayı Prof. Dr. Ünsal Ban, Ankara’nın Türkiye sanayisi için büyük önem taşıdığına dikkat çekerek, “Başkent Ankara, ülkemizin başta gelen sanayi kentlerinden biri olmasa da kentteki sanayi tesislerinin niteliği, üretim kapasitesi ve gelişme eğilimleri dikkate alındığında, Ankara ülke sanayisi için büyük önem taşımaktadır” dedi.

“ANKARA BİZİM ŞANLI GEÇMİŞİMİZ”

“Ankara, gri devlet binalarından, kravatlı, takım elbiseli ciddi devlet adamlarından, sadece modern bir şehir hüviyetinden ibaret değildir” diyen Ünsal Ban, “Ankara, Selçuklu hükümdarları Alaaddin Keykubat, II. Kılıçarslan, Sultan Muhiddin Mesut’un, Osmanlı sultanları Orhan Gazi’nin, Akşemseddin ve Hacı Bayram Veli’nin, üstat Necip Fazıl’ın hocası, Bağlum’da metfun Abdulhakim Arvasi’nin şehridir. Ankara, İstiklal şairimiz Mehmet Akif’in şehridir. Ankara, bugün sadece Türkiye’nin başşehri değil, dünyanın takip ettiği, izlediği, acaba ne diyecek diyerek merakla takip ettiği, gündemi belirlenen değil, gündem belirleyen bir başkent olmuştur. Ankara, cumhuriyetimizin filizlendiği, bir çınara dönüştüğü, istiklal savaşımızı sevk ve idare eden bir şehirdir. Ankara, hem modern bir Avrupa başkenti, hem modern bir cumhuriyet şehri, hem de bir tarih, kültür ve medeniyet şehridir. Ankara yıllarca hizmete hasret kalmıştır. Ta ki AK Parti gelene kadar. Ankara benim rüyam. Doğduğum, büyüdüğüm, okuduğum, evlendiğim, baba olduğum çalıştığım kariyerimi yaptığım benim memleketim" diye konuştu.

“ÜRETEN BİR ŞEHİR”

“Ankara’nın yıllar itibariyle artan öneminin arkasında ise üreten bir şehir yapısına kavuşturulması yatmaktadır” diyen Ban, "Öyle ki kentteki sanayi sektörü, alt sektörler bazında incelendiğinde, 1990’lı yıllarda en yoğun iş gücünün orman ürünleri ve mobilya sanayinde olduğu görülmekte, öte yandan ilerleyen yıllarla birlikte ise teknoloji içeriği yüksek sektörlerin ön plana çıktığı ifade edilebilmektedir” diye konuştu.

Sanayi sektöründe gözlenen bu eğilimle, ilerleyen yıllarda kentin ticaret yapısının da farklılaştığını söyleyen Ban, “Öyle ki Ankara ihracatının Türkiye ihracatı içerisinde en büyük paya sahip sektör grubunu, teknoloji içeriği yüksek sektörlerin başında gelen farklılaştırılmış ve bilim bazlı sektör oluşturmaktadır. Bu sonuç, Ankara imalat sanayinin gelişimi açısından son derece olumlu bir gelişmedir. Ankara giderek ileri teknoloji içerikli sektörlere dayalı bir ihracat profiline sahip olmakta bu çerçevede Türkiye imalat sanayinin genel ihracat profilinden farklılaşarak daha gelişmiş bir yapıya sahip gözükmektedir” ifadesini kullandı.

“ANKARA’NIN İHRACATININ ARTMASI GEREKİYOR”

Burada unutulmaması gereken temel ögenin, Ankara’nın yüksek teknolojiye dayalı ihracat yapısının yanında, aynı zamanda önemli ölçüde ithalatçı gözükmesi olduğunun altını çizen Prof. Dr. Ünsal Ban, şunları söyledi:

“Bu bağlamda, Ankara imalat sanayinin önümüzdeki yıllarda gelişme dinamiklerini belirleyecek temel gelişme, Ankara’nın yüksek teknolojilere dayalı imalat sanayi ihracatının giderek yerli üretime dayalı olarak yeniden yapılandırmasından geçmektedir. Bu çerçevede teknoloji geliştirme bölgelerinin kurulması olumlu bir adım olarak görülmekle birlikte, diğer alınacak önlemlerle Ankara imalat sanayinin yüksek teknolojilere olan ithalat bağımlılığının azalacağı öngörülmektedir.”

Ban, sözlerine şöyle devam etti:

"Ankara gerek sahip olduğu bilgi birikimi ve yüksek eğitim seviyesi (nitelikli beşeri sermaye yapısı) ve gerekse de imalat sanayindeki mevcut donanımı ve yapısı itibariyle, küresel ağlara eklemlenme kapasitesi en yüksek kentlerin başında gelmektedir. Başka bir ifadeyle, Ankara uluslararası pazarlarda rekabet edebilecek donanıma sahip en önemli kentlerimizin başında gelmektedir.”

Kaynak: Haber Kaynağı
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Exen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0.362. 432 64 64 Faks : 0.362. 435 47 77