• BIST 98.455
  • Altın 220,122
  • Dolar 5,3279
  • Euro 6,0542
  • Samsun 7 °C
  • Ankara 2 °C
  • İstanbul 9 °C
  • Trabzon 6 °C

Bakanlar Kurulu Toplantısı

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Arınç: (1)

ANKARA (AA) - Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Şah Fırat Operasyonu'na yönelik muhalefetin temelsiz, dayanaksız ve milli menfaatleri gözardı eden açıklamalarını teessüfle karşıladıklarını bildirdi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun geçen haftaki Bakanlar Kurulu Toplantısı'nın ardından yurt dışına çıkmadan önce bir açıklama yaptığını anımsatan Arınç, “Ben de iki ayrı açıklama olmasın diye birlikte bir basın açıklamasını Sayın Başbakanımız yapmıştı. Ancak bazı gazetelerde niçin bu böyle oldu diye birtakım akıl yürütmeler olmuş. Böyle spekülasyonlara gerek yok. Bugün Bakanlar Kurulumuz biraz gecikti. Kendilerinin talimatıyla Bakanlar Kurulu Toplantısı'nın ardından görüştüğümüz konularla ilgili bilgi veriyorum” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, toplantıda, yurtiçi ve yurtdışı gezileriyle ilgili bilgi sunduğunu, Bakanların da çalışmalarına ilişkin bilgi verdiğini ifade eden Arınç, Meclis çalışmaları ve TBMM'deki İç Güvenlik Paketiyle ilgili geçen toplantıdan bu yana neler yapıldığına ilişkin bilgi aldıklarını söyledi. 

Arınç, "Bildiğiniz gibi gibi şu anda da bu görüşmeler devam etmektedir. Sanıyorum bu akşamki görüşmelerde İç Güvenlik Yasası konusunda biraz daha ilerleme sağlanmış olacaktır" diye konuştu.

Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır'ın, kendi alanıyla ilgili Bakanlar Kuruluna bilgi sunduğunu aktaran Arınç, şöyle devam etti:

“Geçtiğimiz günlerde Ankara'da Reform Eylem Grubu toplantısı yapılmıştı. Bu toplantıda alınan kararlar bir basın bildirisiyle yayınlanmıştı. Bu konu üzerinde ve Brüksel'de yapacağı temaslar konusunda da ayrıca Bakanlar Kuruluna bilgi verdi.

Reform Eylem Grubu'nun son toplantısında insan haklarıyla ilgili Cenevre'de yapılan Uluslararası İnsan Hakları Evrensel Periyodik İnceleme Mekanizması toplantısı yapıldı. Bu toplantıda pek çok soru sorulmuştu. Bazı öneriler getirilmişti. Bunlar takriben 280 civarındaydı. 199 tanesini Türkiye'nin uygulamakta olduğunu ifade etmiştik. Sadece 26'sını kabul etmediğimizi, bunların da gerekçesini Haziran'a kadar BM'ye ileteceğimizi bildirmiştik.  Reform Eylem Grubu bu çalışmaları olumlu buldu ve Haziran ayına kadarki çalışmaların Reform Eylem Grubu'nun da  gündemine alınması konusunda bir karar aldı. İnsan hakları konusu Avrupa Birliği süreci içinde Reform Eylem Grubu tarafından da ayrıca değerlendirilecektir.

Bir taraftan da halen görüşülmekte olan İç Güvenlik Reform Paketi konusunda AB normlarına uygun standartların esas alındığını kabul ettiler ve vatandaşları hayatını kolaylaştıran, can ve mal güvenliğini güvence altına alan birçok bürokratik işlemi ortadan kaldıran düzenlemeler içerdiğini, bu düzenlemelerin de AB müktesebatı ve uluslararası standartlar esas alınarak hazırlanmış olduğunu ifade ettiler. Bildiğiniz gibi AB Uyum Komisyonu da AB ile ilgili bakanlık da bu konuda ciddi bir çalışma yaptı ve bunu yayınlamıştı. Bütün bunları ayrıca TBMM Genel Kurulunda bulunan ve kolluk görevlilerine yönelik kötü muamele iddialarını bağımsız olarak inceleyip soruşturmak amacıyla hazırlanmış Kolluk Gözetim Komisyonu Kurulması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı'nın da bir an önce yasalaşması gerektiği üzerinde de Reform Eylem Grubu'nun tavsiyeleri oldu. Bunları hükümetimiz de ayrıca dikkate almaktadır."

-Tarım teşvikleri-

Bülent Arınç, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'in de tarım sektöründe gelişmeler ve yeni projeler konusunda Bakanlar Kurulunda kapsamlı bir sunum yaptığını belirtti.

Arınç, tarım sektörde bazı başlıkların yeniden değerlendirilmesi, teşvikler konusunda yeni tedbirler getirilmesi konusunun olumlu karşılandığını vurgulayarak, "Sayın Başbakanımız, önümüzdeki günlerde yapacağı basın toplantılarıyla bu konuda özellikle çiftçilerimize tarım kesimine yönelik hangi teşvik ve tedbirlerin getirileceğini, sektörel bazda hangi yeni projeler uygulanacağını ifade edecek" diye konuştu.

Bülent Arınç, Başbakan Davutoğlu'nun, il başkanları toplantısında yaptığı konuşmada Şah Fırat Operasyonu konusunda kapsamlı bilgi verdiğini, operasyonun bitmesinin ardından dün sabah erken saatlerde basın mensupları davet edilerek operasyona ilişkin bilgiler verildiğini de hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da operasyona ilişkin ayrıca açıklamaları bulunduğunu kaydeden Arınç, "Biz de özel güvenlik toplantılarında kısmen bilgi sahibi olduğumuz bu operasyonun her yönüyle başarılı olarak geçtiğini, takdir edilmesi gerektiğini ayrıca ifade ettik. Tabii muhalefetin bu operasyona yönelik temelsiz, dayanaksız ve maalesef milli menfaatlerimizi gözardı eden açıklamalarını da teessüfle karşıladığımızı ifade etmeliyim" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bugünkü konuşmasında Bakanlar Kurulunun ikinci defa yine kendi daveti üzerine 9 Mart'ta Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda toplanacağını söylediğini anlatan Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bildiğiniz gibi bundan önceki toplantı 19 Ocak'ta yapılmıştı. Takriben 50 günlük bir süre sonra bir toplantı daha yapmış olacağız. O zaman da bunun ilkelerini sizlerle paylaşmıştım. Sayın Cumhurbaşkanımız, Anayasa'da var olan bir yetkisini zaman zaman kullanmak isteyebilir. Sayın Başbakanımız ile bu konuyu görüşürler ve mutabakat üzerine bu toplantı yapılabilir. Bunda da keza böyle olmuştur, birinci toplantıda olduğu gibi. Sayın Başbakanımız ile Sayın Cumhurbaşkanımız Mart ayı içinde böyle bir toplantının yapılmasını uygun olacağı konusunda hemfikir olmuşlardır, mutabık kalmışlardır ve bu tarih 9 Mart olarak bugün açıklanmıştır."

Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısında iç ve dış gelişmelerin de ele alındığını bildirdi.

(Sürecek)

Kaynak: Haber Kaynağı
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Exen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0.362. 432 64 64 Faks : 0.362. 435 47 77