• BIST 102.625
  • Altın 225,568
  • Dolar 5,2932
  • Euro 5,9981
  • Samsun 14 °C
  • Ankara 9 °C
  • İstanbul 11 °C
  • Trabzon 8 °C

Başbakan Davutoğlu: (2)

"Şu açık bir şekilde bilinmelidir; nerede bizim mirasımızı temsil eden tek bir taş parçası olsa dahi onlara sahip çıkmak bizim boynumuzun borcudur. Buna da sahip çıktık, çıkmaya devam edeceğiz. Ama gelin görün ki Osmanlıca'ya yabancı dil muamelesi yapan C

ANKARA (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Şu açık bir şekilde bilinmelidir; nerede bizim mirasımızı temsil eden tek bir taş parçası olsa dahi onlara sahip çıkmak bizim boynumuzun borcudur. Buna da sahip çıktık, çıkmaya devam edeceğiz. Ama gelin görün ki Osmanlıca'ya yabancı dil muamelesi yapan CHP, bir anda Osmanlı'nın ecdadı adına konuşmaya kalkıyor. O senin haddin değil Kılıçdaroğlu, o mirasa sahip çıkmak bizim gücümüz, bizim haddimiz" dedi.

Davutoğlu, genel merkezde, partisinin İl, İl Teşkilat, İl Seçim İşleri ve İl Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanları Eğitim Toplantısı'nda konuştu. 

Şah Fırat Operasyonunu'na değinen Davutoğlu, Genelkurmay Karargahı'nda, Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanları ile operasyonunu hem bizzat yönettiklerini hem de Diyarbakır, Malatya ve Suruç'taki karargahlarla da sürekli iletişim halinde olduklarını söyledi.

İnsansız hava araçlarının gönderdiği görüntüleri izleyerek an be ve an operasyonu takip ettiklerini belirten Davutoğlu, Süleyman Şah Saygı Karakolu'ndaki askerlerin sabaha karşı Türkiye'ye girmesiyle operasyonun başarıyla tamamlandığını vurguladı.

Türkiye'nin Şah Fırat Operasyonu ile tarihi mirasa sahip çıktığını ifade eden Davutoğlu, şöyle konuştu:

"AK Parti iktidarları, Orhun Anıtları'ndan, Balkanlar'daki camilere, mescitlere, Etiyopya'daki ecdat yadigarı mirastan, Suriye'deki Süleyman Şah'a kadar her yerdeki tarihi mirasını korudu, korumaya devam edecek. Kimse Türkiye'nin bu konuda kudretinden şüphe etmemeli. Orhun Anıtları, metruk ve kendi haline bırakılmış şekildeydi. Aynı şekilde Balkanlar'daki Sultan Murad Hüdavendigar Türbesi de o haldeydi. Tamiratını ve bakımını yapan AK Parti'dir. Bunlar bizim için semboliktir. Yarın inşallah Budapeşte'de olacağız ve orada da Gül Baba'nın huzuruna gideceğiz. Budapeşte'ye, Balkanlar'a, Orta Avrupa'ya mirasımızı, medeniyetimizi götüren Gül Baba'nın huzuruna varacağız. O'nun diyarını da restore eden bakan yine AK Parti iktidarıdır."

-"Biz hiçbir toprağı terk etmedik"

Davutoğlu, Zigetvar'da Kanuni Sultan Süleyman'ın vefatının ardından yapılan türbenin yeniden inşası için de gerekli talimatları verdiklerini bildirerek, şunları söyledi:

"Şu açık bir şekilde bilinmelidir; nerede bizim mirasımızı temsil eden tek bir taş parçası olsa dahi onlara sahip çıkmak bizim boynumuzun borcudur. Buna da sahip çıktık, çıkmaya devam edeceğiz. Ama gelin görün ki Osmanlıca'ya yabancı dil muamelesi yapan CHP, bir anda Osmanlı'nın ecdadı adına konuşmaya kalkıyor. O senin haddin değil Kılıçdaroğlu, o mirasa sahip çıkmak bizim gücümüz, bizim haddimiz. İktidarları döneminde Orhun Anıtları'na sahip çıkmayan Sayın Bahçeli, ecdat toprağının derdinden bahsediyor. Biz hiçbir toprağı terk etmedik. Daha da tahkim edilmiş bir şekilde Suriye topraklarının içinde aziz bayrağımız ebediyete kadar Süleyman Şah'ın kutsal mekanında dalgalanmaya devam edecektir."

Süleyman Şah Türbesi'nin Caber Kalesi'nden, Karakozak Köyüne zorunlu olarak taşındığını, türbenin dün itibariyle de Karakozak'tan da Eşme'ye naklinin söz konusu olduğunu dile getire Davutoğlu, "Ebediyete kadar bu hakkımız korunacaktır hiçbir şekildeki Türkiye'nin sahip olduğu hakları herhangi bir şekilde iptal edilmesine izin verilmeyecektir" dedi.

-"TSK'nın yurtdışı operasyon kabiliyetini göstermek bakımında örnektir"

Davutoğlu, operasyonda emeği geçenlere teşekkür ederek, "Bu başarı milletin bağrından çıkmış Türk Silahlı Kuvvetlerinin yurtdışı operasyon kabiliyetini göstermek bakımından da dünyaya örnek bir iştir. Birçok spekülasyon yapıldı. Tekrar buradan bir kez daha söylüyorum; Şah Fırat Operasyonu, Ankara Türkiye Cumhuriyet hükümetinin teklifleriyle ve Sayın Cumhurbaşkanının onayıyla uygulamaya geçmiştir. Böyle bir operasyon için uluslararası hukukumuzu ve tarihi mirasımızı korumaya yönelik böylesi bir operasyon için hiçbir yerden izin almayız ve hiçbir yerden de yardım ve destek istemeyiz. Bugün Türkiye Cumhuriyeti her zamankinden daha müşfik, her zamankinden daha kudretlidir. Bu kudretin gösterilmesi konusunda da hiçbir tereddüt söz konusu olmayacaktır" diye konuştu.

-"Kimse Türkiye'yi güvenlik zaafı ortamına sokamayacaktır"

Konuşmasında, Özgürlüklerinin Korunması ve İç Güvenlik Reformu bağlamında yaşanan gelişmelere de değinen Davutoğlu, AK Parti iktidarlarında özgürlük ve güvenliğin birbirini destekleyen iki ana etki olarak hakim kılındığını söyledi.

Türkiye'yi Suriye ve Irak şartlarına dönüştürmek isteyenlere karşı ülke içinde mücadelelerini sürdürdüklerini ifade eden Davutoğlu, 6-7 Ekim Olaylarının Türkiye açısından ibretle takip edilen dersler ortaya koyduğunu vurguladı.

Özgürlüklerinin korunması ve İç Güvenlik Reformu'nun bir anda ortaya çıkmadığını, Reforma 6-7 Ekim Olaylarında şehirleri yakıp yıkan vandallara karşı tedbir alması ihtiyacıyla gerek görüldüğünü belirten Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Yani İç Güvenlik Reformu, bugün, şubat ayında ortaya çıkmış bir paket değil. 6-7 Ekim olaylarını hepiniz televizyonlardan seyrettiniz. Özellikle Doğu ve Güney Doğu'daki kardeşlerimiz, vatandaşlarımız alanda yaşadılar. Nasıl bir şiddet ve terör ortamının Türkiye'ye egemen kılınmak istendiğini hepimiz gördük. Böyle bir tablo karşısında sorumlu bir hükümet olarak biz sessiz kalabilir miyiz? Kalmadık, kalmayacağız. Kimse Türkiye'yi başka komşu ülkelerde görülen şekilde güvenlik zaafı ortamına sokamayacaktır. Buna izin vermeyeceğiz."

Özgürlüklerinin korunması ve İç Güvenlik Reformu ile ilgili düzenlemenin Kasım'da TBMM sevk edildiğini anımsatan Davutoğlu, İçişleri Bakanlığının düzenlemeye dair kendilerine brifing verdiği 15 Ekim tarihinden Şubat ayına kadar ses çıkartmayanların ve alternatif hiçbir teklif getirmeyenlerin bir anda TBMM Genel Kurulu'nu şiddet ortamına dönüştürmeye çalıştığını söyledi.

Davutoğlu, Meclis'in Gazi ve Kurucu nitelikleri sahip olduğuna dikkati çekerek, "Hep çağrıda bulunduk ve dedik ki 'eğer buralara, herhangi bir şekilde bu kanunda Avrupa Birliği standartlarına, evrensel demokrasiye aykırı bir husus varsa bize bildirin. Her türlü konuyu istişare etmeye hazırız. Her türlü maddeyi tekrar görüşmeye hazırız " dedi.

(Sürücek)

Kaynak: Haber Kaynağı
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Exen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0.362. 432 64 64 Faks : 0.362. 435 47 77