• BIST 94.718
  • Altın 193,378
  • Dolar 4,7612
  • Euro 5,4840
  • Samsun 25 °C
  • Ankara 25 °C
  • İstanbul 28 °C
  • Trabzon 26 °C

Başbakan Davutoğlu: “Macaristan İle Ekonomik İşbirliğini Geliştirmek İstiyoruz”

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye ile Macaristan’ın iş birliğinin Avrasya ölçeğinde barışın temin edilmesi için çok önemli bir zemin oluşturacağını dile getirdi.Başbakan Davutoğlu, Macar mevkidaşı Vik...

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye ile Macaristan’ın iş birliğinin Avrasya ölçeğinde barışın temin edilmesi için çok önemli bir zemin oluşturacağını dile getirdi.

Başbakan Davutoğlu, Macar mevkidaşı Viktor Orban ile Budapeşte’de yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Basın toplantısında Türkiye ile Macaristan arasında pek çok alanda anlaşmalar imzalandı. Anlaşmaların imzalanmasının ardından Macaristan Başbakanı Viktor Orban bir konuşma yaptı. Orban’ın ardından açıklamalarda bulunan Davutoğlu, konuşmasına Türkiye ile Macaristan arasındaki ilişkilere değinerek başladı. Davutoğlu şunları söyledi:

“Biz Atilla’nın torunlarıyız. Birisi Anadolu’da birisi Orta Avrupa’nın merkezinde. Tarihte kurulduğu varsayılan 16 Türk devletinden biriydi ve hep Hun devleti olarak kabul etmiş olduğumuz için bizim için Macaristan uzak ve yabancı bir ülke değil. Tarihi olarak iç içe geçmiş ilişkilerimiz var. Ve Macar milliyetçileri 19. Yüzyılda başta Kossuth olmak üzere herhangi bir yere gitmek, sığınmak istediklerinde Türkiye’yi tercih etmişlerdi. Kütahya’da Tekirdağ’da hala onların kültür izlerini taşıyoruz. Tabi bir daha böyle bir zorunluluk olsun istemeyiz ama Sayın Viktor Orban olmak üzere bütün Macarlar için Türkiye ikinci evleridir. Her zaman bekleriz. Zorunlulukla değil ama dostlukla muhabbetle her zaman Türkiye’de onların ülkesidir. Yine başta Gül Baba olmak üzere Zigetvar’da, Kanuni’nin vefat ettiği Zigetvar’da ve diğer Macaristan’da birçok Türk eseri var. Türkiye’de de Macar evleri, Macar kültürü olarak Tekirdağ’da, Kütahya’da hala yaşayan kültür unsurları var. Bunlar bizim ortak geçmişimizi simgeliyor. Ayrıca NATO’da müttefikiz.”

Başbakan Ahmet Davutoğlu şöyle devam etti:

“Bugün Yüksek Düzeyli İş Toplantısı Konseyi’nin ikinci toplantısını yaptık. Daha önce Cumhurbaşkanımızın dönemin Başbakanı Sayın Erdoğan ile ilk toplantı yapılmıştı. Şimdi bu geleneği sürdürüyor olmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. Biz bu tür stratejik iş birliği konseylerini genellikle komşu ülkelerle yaparız. Bu şunun işaretidir; bizim için Macaristan coğrafi olarak değilse bile gönül olarak komşudur hatta komşudan daha yakındır. O bakımdan bu ilişkilerin gelişmesi için 6 Bakan arkadaşımla birlikte Macaristan’a yaptığım ziyaret bu anlamda benim en çok bakanla gerçekleştirdiğim ziyaret olmuş oldu. Ortak kabine toplantısı şeklinde çok başarılı bir toplantı gerçekleştirdik. Bu kültürel temel üzerine, NATO’daki stratejik iş birliğimiz üzerine, Avrupa’ya bakışımızdaki ortak perspektif üzerine ikili ilişkilerimizi güçlendirmek üzere kültürel ekonomik ve uluslararası alanda çok güçlü ayaklarda bu ilişkileri gerçekleştiriyoruz.”

“EKONOMİK İŞBİRLİĞİNİ GELİŞTİRMEK İSTİYORUZ”

Macaristan Başbakanı Viktor Orban’ın kendisinden önce yaptığı konuşmaya atıfta bulunarak, Macar Başbakanın da vurguladığı gibi ekonomik iş birliği bağlamında en kısa zamanda 5 milyar dolara ulaşmak istediklerini dile getiren Davutoğlu, “2 milyar doları bulduk 5 milyar dolara ulaşmak için de ekonomik iş geliştirmesi bağlamında bugün önemli kararlar aldık, anlaşmalar imzaladık. En kısa zamanda buna ulaşacağımıza dair ben güçlü güvene sahibim” dedi. Eximbank ofisinin İstanbul’da açılıyor olmasının da çok önemli bir adım olduğuna dikkat çeken Başbakan Davutoğlu, Türkiye’nin de Budapeşte’de benzer bir adımı atma hazırlığı içinde olduğunu söyledi.

Davutoğlu konuşmasının devamında, “Kobileri devreye sokmamız yine önemli bir proje. Bu anlamda transit geçişler ve tarım alanında ihracat konusunda atılacak adımlarla bu rakamın en kısa zamanda 5 milyar dolara ulaşacağına inanıyorum. Ayrıca Tuna bizim için boğazlar gibi çok özel, önem atfettiğimiz bir nehirdir, su yoludur. Budapeşte’den İstanbul’a doğrudan ulaşımın sağlanması hepimizi mutlu edecektir. Yine hızlı tren projesiyle ki biz Marmaray’la denizin altından Avrupa ile Asya’yı bağladık. Benzer bir projenin Budapeşte ile Belgrad arasında yapıldığını biraz önce konuştuk. Hızlı tren hatlarıyla Türkiye ve Macaristan’la birleşmesi de bu iki ülkeyi birbirine komşu kılacak özelliklere sahiptir” ifadelerinde bulundu.

Enerji iş konusunu detaylı olarak ele aldıklarından bahseden Davutoğlu, “Macaristan’ın bu konudaki, son dönemdeki çabalarına Türkiye destek vermeye hazırdır. Türkiye, Avrupa’nın enerji arzı özellikle Orta Avrupa ülkelerine ve özellikle de Macaristan’ın enerji arzı, enerji talebi konusunda iş birliğine hazır. Bu çerçevede de çok güzel görüşmeler gerçekleşti” dedi.

MACARİSTAN’A TEŞEKKÜR

Avrupa Birliği ilişkilerinde Türkiye’ye verdiği destek dolayısıyla Macaristan’a bir kez daha teşekkür ettiğini dile getiren Davutoğlu, Avrupa’nın bazen bazı halkları almakta tereddüt ettiğini ifade ederek, “Aynen Romalıların Atina’nın torunlarına, o zamanki torunlarına mesafeli durduğu gibi şimdi de Avrupa Birliği Atina’nın diğer torunlarına mesafeli duruyor. Ama tarih doğası içinde akar Türkler ve Macarlar Avrupa kimliğinin çok önemli unsurlarıdır. Bu çerçevede Macaristan’ın bize verdiği, Avrupa Birliği’ne üyelik konusunda verdiği destek nedeniyle müteşekkiriz. Avrupa Birliği için de NATO’da ve uluslararası platformlarda da birlikte çalışmaya kararlıyız. Ayrıca Sayın Orban’ın doğuya açılım projesi çerçevesinde yürüttüğü politikalar konusunda Türkiye’ye verdiği özel önemi de takdirle karşılıyoruz” dedi.

“TÜRKİYE İLE MACARİSTAN İŞBİRLİĞİ AVRASYA ÖLÇEĞİNDE KUVVETLİ BİR ZEMİN OLUŞTURACAK”

Konuşmasını, “Biz doğu batı denklemler içinde sıkışmış ülkeler değiliz, aksine hem doğulu hem batılı hem Asyalı hem Avrupalı hem Avrasyalı hem Avrupa-Atlantik denkleminin parçasıyız” ifadeleriyle sürdüren Başbakan Davutoğlu, “Bütün bu ilişkilerde Türkiye ile Macaristan’ın iş birliği kuvvetli bir zemin oluşturacak. Avrasya ölçeğinde barışın temin edilmesi ve barışçıl bir diplomasisinin inşa edilmesi için de çok önemli bir zemin oluşturacaktır. Macarca tebrik ediyorum bu çalışmaları: Kösenom” şeklinde konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Exen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0.362. 432 64 64 Faks : 0.362. 435 47 77