• BIST 98.217
  • Altın 233,903
  • Dolar 5,4913
  • Euro 6,2139
  • Samsun 12 °C
  • Ankara 10 °C
  • İstanbul 16 °C
  • Trabzon 9 °C

Bir akademisyenin serzenişi

Mustafa ÇAKIR

Haberexen.com yazarlarından Ahmet Mutlu’nun dünkü yazısı bir akademisyenin isyanını içeriyordu. Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından hazırlatılan iki ayrı projenin ikinci adımına geçilmemesinden şikayet ediyordu. Doç. Dr. Mutlu’nun çalışmasında birincisinde taraflar Ondokuz Mayıs Üniversitesi, diğerinde Samsun Emniyet Müdürlüğü.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Kentleşme ve Çevre Sorunları Anabilim Dalı Başkanlığı Öğretim Üyesi Doç.Dr. Ahmet Mutlu’nun sağlıklı kent yaşamı için ortaya koyduğu çabadan bahsetmeye gerek yok, eserleri ortada. Kentin huzurlu yaşamı için gerçekleştirdiği iki projeyi Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın finansal desteği ile gerçekleştirdi. Isteyenler OKA’dan o kitapları temin edebilir.

Ahmet Mutlu, ‘serzeniş’ başlığı ile kaleme aldığı dünkü son yazısında ne yazıyor: “Samsun’da kent kültürünü geliştirmeye yönelik iki aşamalı bir proje hazırladık. Samsun’da kent kültürü ve kentli kimliğiyle ilgili durumu tespite yönelik olan projenin ilk aşamasını OMÜ’nün sahipliği ve OKA’nın desteğiyle gerçekleştirdik. Proje sonuçlarını Samsun’daki kamudan yerel yönetimlere ve sivil toplum örgütlerine kadar geniş kesimlerle paylaştık. Projenin ikinci adımında, ilkinin sonuçlarına göre gelecek geri bildirimlerle, üniversite eliyle kent ölçeğinde kent kültürünü geliştirmeye yönelik bir yaygın eğitim faaliyeti düzenlemek idi. Maalesef, hiçbir kesimden, hiçbir geri dönüş alınamadığından, projenin ikinci ayağı uygulanamadı.

Benzer biçimde, İl Emniyet Müdürlüğü’nün Samsun’da ortaöğretim kurumlarındaki okul güvenliğiyle ilgili araştırma talebi üzerine, yine OKA’nın desteğiyle, “Güvenli Okul-Yaşanabilir Kent” adıyla bir araştırma projesi gerçekleştirdik. Samsun’da okulların güvenlik sorunlarının tespiti adına çok önemsediğimiz ve titizlikle çalıştığımız bu projenin sonuçları, kamuoyu gündemine bile gelmedi.”

Bu tablo fikri takibin de olmadığına işaret ediyor.

Topluma katkı vermemekten şikayet ettiğimiz akademisyenlerin uzattığı eli hem de taraflar bu kadar emek ve para harcadıktan sonra boşta bırakmak çok acı. Birileri var, akademisyenlere ulaşamaz birileri var ulaşılanın kıymetini bilmez.

Hiç kimsenin her ne sebeple olursa olsun, bilimsel çalışmaların önünü kesmeye hakkı olamaz. Kaldı ki bu çalışmalar şehir güvenliğini ve kent kültürünün gelişimini yakından ilgilendiriyorsa, ilgisiz kalınması nasıl izah edilebilir!

OKA’nın finans sağladığı, akademisyenlerin emek harcadığı iki projenin ikinci adımlarının atılmamasının sebepleri ne olabilir? Herhalde, ilgili tarafların makul bir izahatı olacaktır!

Ancak, küstürülen, toplumdan koparılan bilim adamlarını aynı şevkle işin içine nasıl çekerler onu bilemem.

Ahmet Mutlu yazısını şu sözlerle bitirdi: “Güneşli günlerde göze görünmeyen hocalar, fırtınalı günlerde –yalnız kalma ve hatta linç edilme riski karşısında- neden konuşsun ki? “Değerler”in her geçen gün yıprandığı; toplumsal motivasyonun hızla “kişisel menfaatler”e kaydığı bir ortamda, düşünceye ve düşünce ile uğraşanlara kıymet verilmemesi doğal değil midir? Netice itibariyle, - kendi adıma- artık toplumun ve kurumların nezdinde akademisyen duyarlılığının ve çabasının kıymeti harbîyesi kalmadığına inanıyorum. Düşünceye ve bilimsel çabalara verilen değerin, protokol konuşmalarının ötesine geçerek, uygulamalara yön vereceği günlerin gelmesi dileklerimle…”

Bir yandan akademisyenlerin topluma uzak durduğundan dem vurup günah keçisi ilan edeceğiz diğer yandan yaptırılan çalışmasına dönüp bakmayacaksınız. O zaman neden bu kadar zaman ve para harcadınız diye sormazlar mı? Proje başarısız olduysa bunun da bir açıklaması olması gerekmez miydi?

Üniversite şehir bütünleşmesi adına bir kaçırıldı, kısmen…

Ahmet Mutlu’nun Doç. Dr. titriyle yaptığı serzeniş umarız karşılığını bulur.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Exen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0.362. 432 64 64 Faks : 0.362. 435 47 77