• BIST 104.595
 • Altın 229,106
 • Dolar 5,4583
 • Euro 6,1886
 • Samsun 10 °C
 • Ankara 15 °C
 • İstanbul 19 °C
 • Trabzon 9 °C

Bu acele niye?

Mustafa ÇAKIR

Bazen öyle garip işler oluyor ki, anlamakta zorlanıyoruz.

 

Yereli yerelden yönetmekten dem vuruyoruz; “yereli tanıyan başarılı insanların o bölgenin yöneticisi olsun” diyoruz, ama uygulamaya geldiğinde zamanlama açısından yanlış atamaların ötesine geçemiyoruz.

 

Yerel siyaset sessiz sedasız bir gol daha yemekle karşı karşıya.

 

Son kabine değişikliği ile Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı'ndan Milli Eğitim Bakanlığı'na atanan Nimet Çubukçu'nun, kadın bürokrat ataması ile ilgili Başbakan'dan olumlu sinyaller almasının ardından Milli Eğitim Bakanlığı'nda bayan bürokratların önü açıldı.

 

Milli Eğitim Bakanı Çubukçu'nun ilk atama icraatı da Samsun'la ilgili oldu. İzmir Fen Lisesi Müdürü Hülya Ertürk Koç'un Samsun Milli Eğitim Müdürlüğü'ne asaleten atayacağı basına yansıdı. Atama kararının Başbakan ve Cumhurbaşkanı'nın onayından sonra yürürlüğe gireceği belirtiliyor. Yani henüz uygulamada değil, bekliyor.

 

Samsun'da;  asaleten atama yapılmayan onca müdürlük kadroları boş durdurulurken son dönemde gözle görülür bir iyileşme ortaya koyan Milli Eğitim Müdürlüğü'ne dönem ortasında böyle bir atamanın yapılmasını anlamak çok güç.

 

İl teşkilatının da kongre öncesi İl Müdürleri ile ilgili atama girişimlerini beklemeye aldığı herkes tarafından biliniyor.

 

İzmir Fen Lisesi Müdürü iken, adı Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü için geçen Hülya Ertürk Koç ile ilgili önyargılı olmak ve başarısız olacağını dile getirmek insafsızlık olur. Ancak görevde bulunduğu süre içinde eğitim camiasının, eğitim sendikalarının tamamının takdirini kazanmış, ortak hareket etme kabiliyetini geliştirmiş ve Türkiye'ye örnek olmuş birçok projeye imza atan Tahsin Nas'ın vekaleten yürüttüğü Samsun Milli Eğitim Müdürlüğü'ne asaletin atanmasını beklerken, Bakan Çubukçu'nun İzmir'den bir ismi Samsun'a kaydırmayı tercih etmesi enteresan oldu.

 

Son 10 yılda birçok hükümetin Samsun Milli Eğitim Müdürlüğü için asaleten atama yapmadığını iyi biliyoruz. Asaleten atanmayanların genellikle siyasi ve bürokrasi baskısına maruz kalmamak için çaba harcadıklarına da geçmişte şahit olduk. Yani vekaleten yürütülen işlerde hep “bir dursun” tavrı hakim oluyor.

 

Son vekil ise eğitim camiasının takdirini kazanmış bir isim olan Tahsin Nas'dı. Ancak, Tahsin Nas; klasik vekil anlayışının ötesinde görevde bulunduğu 6 aylık zaman diliminde Türkiye'ye örnek olacak projeleri Vali Hasan Basri Güzeloğlu'yla birlikte birbir hayata geçirdi.

 

Onlarca projeden akla ilk gelenler ise; “Bu Benim Eserim, Proje Tabanlı Mesleki Eğitim, Bilim Ve Sanat Eğitim Olimpiyatları, Sosyal Bilimleri Lisesi İçin Ders Kitaplarının Hazırlanması, Dost Aile, Milli Eğitim Bakanlığının Kapasitesinin Güçlendirilmesi, Gelecek İçin Eğitim, Eskimeyen Eskiler, Ağız Ve Diş Sağlığı Projesi…”

 

Bu kadar önemli projelere imza atan ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın Samsun teşkilatındaki birtakım israf ve keyfi uygulamalara “Dur” deme cesaretini göstermiş bir isim yerine başka birini tercih etmeyi anlayamıyorum.

 

Bu kadar acil ve aceleye gelen atama kararı yanlışlığından dönülmesini umut ediyoruz.

 

Samsun'un, samsun'u tanıyan kişilerce yönetilmesini istemek haklı bir isteğin ötesinde değerlendirilmemeli.

 

Bakan Çubukçu da, değer verdiği ve ÖSS'de önemli başarılara imza atan İzmir Fen Lisesi Müdürü Hülya Ertürk Koç'u gerçekten ihtiyaç duyulan başka bir İl'e göndermesi Türkiye'nin genel başarısı adına daha doğru olacaktır.

 • Yorumlar 14
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Exen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0.362. 432 64 64 Faks : 0.362. 435 47 77