• BIST 98.217
 • Altın 233,903
 • Dolar 5,4913
 • Euro 6,2139
 • Samsun 12 °C
 • Ankara 10 °C
 • İstanbul 16 °C
 • Trabzon 9 °C

Bundan sonra ne olacak?

Mustafa ÇAKIR

 

 

AK Parti ile Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz arasındaki gerginliğin daha fazla uzayacağına ihtimal vermiyorum. Diğer yandan buzların eriyeceğini de sanmıyorum.

 

Duygusallıktan ve beklentilerden uzaklaşarak düşündüğünüzde anlayacaksınız ne demek istediğimi!

 

Hafızalarınızı tazeleyin Samsun'da devrim niteliğinde işler yapıldı. Sahil yolu, raylı sistem, arıtma tesisi, katı atık depolama alanı, İl Stratejik Gelişim Planı, sosyal tesisler…Yılmaz bunların karşılığını görmek istiyor.

 

Yerel siyasi tartışmaların tam merkezine Yusuf Ziya Yılmaz'ın konulmasının altında iki neden yatıyor: Birincisi Yılmaz'ın uzlaşıya, paylaşıma kapalı yaklaşımı. İkincisi ise 2011 seçimlerinde milletvekili adaylığı ihtimali.

 

AK Parti'nin bakış açısı şu; Yılmaz'ın belediye başkanlığında Samsun'da daha rahat bir seçim kazanılır ve Büyükşehir Belediye Meclisi içinde oluşacak muhtemel huzursuzluk da önlenmiş olur. Diğer yandan Yılmaz'ın adaylığında ilk üç sıranın bloke olması sonucu çıkacaktır. Parti içi muhalefet hesaba katıldığında Yılmaz'ın milletvekilliği adaylığında her iki taraf da ciddi anlamda yıpranacak.

 

Yılmaz ile AK Parti arasındaki ilişki duygusal ve siyasi fikir birlikteliği gibi nedenlere dayanmıyor. 2004 seçimlerinin hemen öncesinde, Yılmaz; Samsun'a daha çok hizmet edebilmek için ANAP'tan istifa etmişti. İktidar fırsatlarından şehrin faydalanmasını istemişti. Bunda başarılı da oldu. İktidar fırsatları hemen her alanda Yılmaz'ın önüne serildi.

 

Karşılıklı beklentiler ve hareket alanları belirliydi. Ancak, seçimler sonrasında karşılıklı taleplerin hem Yılmaz'ı hem de AK Parti'yi yorduğu da diğer gerçek.

 

“Bundan sonra ne olacak?” sorusunun cevabının iki ihtimali var. Yılmaz ya milletvekili olacaktır yada Samsun Büyükşehir belediye Başkanlığıyla siyasete nokta koyacaktır.

 

Ancak, milletvekilliği yolunun Yılmaz'a çok açık olduğunu söylemek bugün zor. Yarının ne olacağını kestirmek ise şimdilik erken. Yılmaz ile AK Parti'nin yollarının ayrılacağına ihtimal vermiyorum.

 

Her ne kadar Başbakan'dan bir gece yarısı uyarı almış olsa da bir gerçek var ki Osmanlı döneminde planlanan bir projeyi gerçekleştirmenin gururunu yaşayan Başkan Yılmaz siyasetçi arkadaşlarından da bunun karşılığını görmek istiyor.

 

Diğer yandan Başkan Yılmaz da, şunu atlıyor: Tıkanıldığında el bekleyen yokuşu çıktığında kimseyi tanımayan anlayışın faturası ödeniyor bugün. Raylı Sistem'e devlet garantisinin çıkmasında AK Partili vekillerin emeği çoktu ama sonrasında bu emek karşılığını bulamadı. İşte o nedenle Yılmaz'ın beklediği takdir bir türlü gelmedi, muhtemelen de gelmeyecek.

 

Başbakan Antalya tecrübesiyle hareket edecektir. Antalya'da seçim kaybettiren raylı sistemin benzeri Samsun'da yaşanmasın diye Yusuf Ziya Yılmaz'ın milletvekilliğine ön verilmeyecektir.

Mevcut durumda, Samsun geneli açısından bakıldığında AK Parti'nin son yılların en rahat seçimini yaşayacağını bugün için söyleyebiliriz.

 

“Bundan sonra ne olacak?” sorusunun cevabı: Yılmaz, Büyükşehir Belediye Başkanlığına devam eder, Yılmaz ile AK Parti arasında ki yönetilmesi zor ama mecbur kalınan ilişki bir sonraki yerel seçimlere kadar sürer.

 • Yorumlar 4
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Exen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0.362. 432 64 64 Faks : 0.362. 435 47 77