• BIST 97.515
 • Altın 187,165
 • Dolar 4,5951
 • Euro 5,3502
 • Samsun 24 °C
 • Ankara 24 °C
 • İstanbul 24 °C
 • Trabzon 25 °C

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt Açıkladı: “Samsun Olası Bir Sel Felaketine Hazır Mı?”

Samsun’da 2012 yılında 13 vatandaşın hayatını kaybettiği sel afeti sonrası bu güne değin alt yapı çalışmalarında ne gibi önlemler alındığını Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt açıkladı.
Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt Açıkladı: “Samsun Olası Bir Sel Felaketine Hazır Mı?”

Geçtiğimiz günlerde Ordu’da yaşanan sel felaketi akıllara sadece 4 yıl önce Samsun’da meydana gelen sel afetini getirdi. 13 vatandaşın yaşamını yitirmiş olduğu sel felaketi Samsun tarihinde acı bir olay olarak kaldı. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt 2012 yılından bu zamana Samsun’un alt yapı çalışmalarında sele karşı alınan önemleri anlattı.

Ordu halkına geçmiş olsun dileklerini iletip, yaşamını yitirenlerin ailelerine baş sağlığı dileyen Mustafa Yurt konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “ Sel olayları özellikle yer kürede küresel ısınmanın da tesiriyle mevzi sağanaklara neden oluyor. Bu mevzi sağanak yağışlarının ani yüklenmesiyle birlikte lokal bölgelerde aşırı taşkınlar ve yağışlar oluşturuyor. Maalesef bunlarda hem mal kayıpları hem de can kayıplarına neden oluyor. Bu sel felaketi sadece bizim ülkemize mahsus bir olayda değil. Dünya'nın her tarafında benzeri felaketler yaşanıyor. Yani Paris’in sokakları veya Amerika’nın eyaletleri de bu tür sel felaketlerine maruz kalabiliyor. Alınabilecek bir takım tali tedbirlerle sel felaketinin etkileri azaltılabilir. Nitekim 2012 senesinde biz Samsun kent merkezinde de sel felaketleri yaşadık. Özellikle Atakum bölgesindeki derelerin taşmasıyla birlikte Atakum’un alt kotlarındaki binaları, yerleşim birimlerini sel suları basmış, bodrumların suyla dolmasına neden olmuştu. Bize geçtiğimiz bu 4-5 yılda Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak ne yaptığımızı sorduğunuz da; çok önemli alt yapı faaliyetleri yaptığımız cevabını verebilirim.  Öncelikle taşkına neden olan Atakum’daki 5 derenin üzerine Devlet Su İşleri (DSİ) kriterlerine göre onaylatılmış sel kapanları inşa ettik örneğin.”  

Dere Yatakları Derelere Bırakılmalı

Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, dere yataklarının mutlaka derelere bırakılması gerektiğini dere yataklarına kesinlikle yol, konut ve iş yeri parseli konulmamasını ve derelerin doğrudan denize en kısa yoldan ulaşabilecek şekilde korunması gerektiğini kaydederek; “Bundan sonraki imar planlarında yapılabiliyorsa revizyonlar yapılması lazım. Yapılamıyorsa yeni yerleşim yerlerinde mutlaka ülkemizdeki hatta dünyadaki tüm şehir plancılarının derelerin bu özelliklerini dikkate almaları gerekiyor. İmar planları hazırlanırken derelerin konumları kesinlikle dikkate alınması gerekiyor. Oradaki hattı iştimalar mutlaka göz önünde bulundurulmalılar. Buralara kesinlikle cadde, sokak ve bulvar konulmamalıdır. Bu hatlara kesinlikle imar parselleri asla konulmamalı. Küresel ısınmanın tesiriyle oluşan ani yağışların etkisini minimize etmek için bu kriterlerin mutlaka uygulanması gerekiyor. Büyükşehir Belediyesi olarak geçtiğimiz 4-5 yılda çok önemli mesafeler aldık. Biz imar planlarının revize edilebilecek bölgelerini revize ettik. Revize edilemeyen yani artık yapılaşmanın tamamlandığı cadde ve bulvarlardan cephe alan parsellerin oluştuğu yerlerde dere yatağını dereye bırakamadıysak da buralarda imar planlarında var olan açık dere kanallarını kapalı kesitleri açık kanal haline getirmek suretiyle selin yıkıcı tesirini minimize ettik”

“Samsun’a Olan Vefa Borcumuzu Ödemeye Çalışıyoruz”

Ordu’daki kadar olmasa da aynı dönemde Samsun’a da fazla miktarda yağış düştüğünü hatırlatan Mustafa Yurt: “Allah’a şükür bundan sonra aldığımız tedbirlerle eski zamanlarda olduğu gibi artık Samsun’umuzu ufak tefek yağışlarda Allah’ın izniyle sele teslim etmeyeceğimizi düşünüyorum. Bu konuda Büyükşehir Belediye Başkanımız Yusuf Ziya Yılmaz’ın gerek bize, gerekse SASKİ genel müdürlüğüne açık çek mahiyetinde talimatları olmuştur. Selin vatandaşlara, binalara ve çevreye zarar vermemesi için gerekli her türlü hidrolik sanat yapısının yapılmasının önünü ardına kadar açmıştır. Bizde bu direktif doğrultusunda sel kapanlarını inşa ettik kapalı kanalları atarak yerlerine devasa boyutlarda açık kanallar inşa etmek suretiyle Samsun’a olan vefa borcumuzu bir miktar ödemeye çalıştığımızı düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Devlet Su İşleri Daha Fazla Sorumluluk Almalı

Mustafa Yurt Büyükşehir Belediye Kanunu’nda derelerin ıslahını yapmak görevinin büyükşehir belediyelerine ait olduğunu fakat Devlet Su İşlerinin biraz daha sorumluluk alması gerektiğini belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü: "Öyle anlaşılıyor ki ‘Büyükşehir Belediye Kanunu ile birlikte tüm sorumluluklar büyükşehir belediyelerine geçmiştir’ düşüncesiyle DSİ derelerin ıslahlarıyla ilgili yatırımlarını biraz zayıflatmış durumda. Oysa DSİ su konusunda uzman bir kuruluştur. Bizler bu konularda daha yeni yeni yapılanmalarımızı tamamlarken onlar 1950’lerden hatta daha öncesinden beri çok fazla deneyim biriktirmişlerdir. DSİ’nin 6200 sayılı yasa gereğince kendisine verilmiş bulunan ve üzerinde hala bulunan bu görevi mutlaka layıkıyla yerine getirmesi gerekiyor. Özellikle kırsaldaki derelerimizle ilgili önlemlerimizi mutlaka hızlandırması gerekiyor. Oralarda olan çalışmalar var fakat Büyükşehir Belediyesi olarak bu çalışmaları yeterli görmüyoruz. Bir uzman kurum sorumluluğuyla DSİ artık derelerle ve taşkınlarla ilgili insiyatifi eline almalı ve bunu belediyelere bırakmadan kendisi bizzat üstlenmelidir diye düşünüyorum”  

 • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Exen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0.362. 432 64 64 Faks : 0.362. 435 47 77