• BIST 98.272
 • Altın 233,554
 • Dolar 5,4821
 • Euro 6,2056
 • Samsun 12 °C
 • Ankara 10 °C
 • İstanbul 16 °C
 • Trabzon 9 °C

ÇED VE SAMSUN

Taner YILMAZ

Oçak 2014 yılında bir basın açıklaması yapmıştım.Uzun zamandır yazı yazmaya ara vermiştim.Karadeniz Doğa Koruma Federasyonu şecimleri ve Federasyonun merkezinin samsuna taşınması gibi işlemler derken yoğunluklara bir de kendi yoğunluğum eklenince yazı yazmayı unutmuşum. Geç olsun iyi olsun misali başlayalım yazımıza.2014 yılındaki yazımız 2016 yılını ne güzelde tarif etmiş.2014 de ne demişiz aynen yazıyorum.

 

Son dönemlerde artan Çevre tahribatı öyle bir hal aldı ki Türkiyenin her yanından doğanın çığlıkları duyulmaya başlandı. Bilimsellikden uzak Çed raporları kısa,orta,uzun dönemlerde yapılan enerji ve maden yatırımlarının çevreye vereceği zararlardan bahsetmemekte sadece şehrin genel bilgilerini vermekten öteye geçememektedir.

 

Çed raporlarının % 90’ nında modelleme yöntemleri yapılmıyor.Yapılanlarda ise sadece 4 mevsimden bir tanesi üzerinde yapılarak gerçek sonuçlar ortaya koyulmakdan kaçınılmaktadır.Çed raporlarında teknik inceleme tam yapılmadan onaylanmakdadır.

 

Acaba çed raporlarına imza atan kurumlardaki teknik personel bu konuda gerçek bilgi donanımına sahip mi? Teknik personel kaç tane çed raporuna imza atmaktadır ? Neden hiçbir çed raporunda STK’larının görüşü alınmaz? Sadece formaliteden öteye geçemeyen yaptırımı olmayan halkı bilgilendirme toplantısı neden yapılır?

 

Neden çed raporları STK’larına gönderilip sizin bu konuda görüş,düşünce ve çözüm önerileriniz nedir diye sorulmaz? Buna en güzel örnek Samsun’da yapılmış olan doğalgaz çevrim santralleri değil midir ? Aynı bölgede 3-4 tane çevrim santralin bölgeye vereceği toplam kirlilik 5-10 yıllık zaman diliminde ne olacaktır bunun hesabı bile yapılmadan Çed raporlarına izin verilmesi Samsun’un tarımına ve turizmine büyük darbe vuracaktır. Tekkeköy’de hava kirliliği maksimum seviyede iken acaba yetkili kurumlar ne tedbirler almaktadır ? A,B,C planları var mıdır ? Yoksa santrallerin kapatma düğmesiyle mi sorunları çözecekler?

 

Tekkeköy’deki Çevre kirliliği Samsun merkeze yüzlerce km ötede değilken tehlike sinyalleri çalarken acaba Samsun şehrini yönetenler bununla ilgili ne tedbirler almaktadırlar inanın merak etmekteyiz .Samsunda yaşayanların sağlığı bu kadar ucuz mu ?

 

Termede tehlike alarmı çalmaya başlayınca merak ediyoruz, ne tür tedbirler alınacak ? Acaba Enerji santrallerinin ve maden ocaklarının Samsun tarımına, ormancılığına ve turizmine etkisi ile ilğili SAMSUN VALİLİĞİ, ORMAN İL MÜDÜRLÜĞÜ, TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ ,TARİM İL MÜDÜRLÜĞÜ VE BELEDİYELERİMİZ araştırma yapmışlar mıdır?

 

Samsun bilim yuvası söyleminde bulunan üniversitelerimiz neden Çed raporlarıyla ilgili bilimsel açıklama yapmamaktadır ? Samsun da Ziraat Fakültesi varken, tarımın kalbi Çarşamba ve Bafra ovasında atarken, bilimsel araştırma yapan,bu konuda bilgi donanımına sahip hiç mi öğretim görevlisi yoktur. Yoksa onlarda bürokrasinin çarkında bilimsel açıklama yapma iradelerini kaybetmişler midir? Bilim yuvaları denen üniversitelerimiz neden Çed raporlarına müdahil olmamaktadır ? Yoksa üniversitedeki hocalarımız başka bir şehirde mi yaşamayı düşünüyorlar ?

 

Çed raporlarını yazan teknik personelin yeterli bilgi ve donanıma sahip olup olmadığına, odaların incelemesi gerekmektedir. Artık bu Çed raporlarına mesleki odalarında müdahil olması gerekmektedir. Kopyala yapıştır sistemli Çed raporlarını istemiyoruz. Artık ÇED Raporlarının çevre sorunlarını daha gerçekçi ve yansıtmalarını istiyoruz.

 

Acil olarak Samsun Valiliği başkanlığında STK’ların ve Kurumların eşit sayıda temsil edildiği bir komisyon kurulmalıdır. Samsunda çevreye verilen zararları değerlendirecek ve tedbirlerin alınacağı bir mekanizmayı acilen oluşturmak mecburiyetindeyiz. Zaten geç kalınmış 2-3 yıl sonra daha geç kalacağız. Taşın altına herkes elini koymalıdır, son pişmanlık çare etmeyecektir.

 

- SAMSUNDA 2000 CİVARİNDA SİVİL TOPLUM KURULUŞU BULUNMAKTADIR.

- SAMSUNDA BULUNAN BÜTÜN STK’ LARI VE DERNEKLER BİRLEŞMELİDİR.

- ÇEVRE SORUNU HERKESİN ORTAK SORUNUDUR.HERKES EŞİT DERECEDE SORUMLUDUR.

- SAMSUNDA YAŞIYORSAN BU ÇEVRE SORUNLARININ SORUMLUSUDA SENSİN BU SORUNLARI ÇÖZECEKDE SENSİN.

- ÇEVRE SORUNLARI ÇÖZME İRADESİ BİR KAÇ KURULUŞ VEYA KURUMA BIRAKILAMAZ.

- ÇEVRE SORUNLARINI BİR BÜTÜN OLARAK ELE ALMALIYIZ.

- ÇEVRE SORUNLARINI ÇÖZME KONUSUNDA BİRLİKDE HAREKET ETME ZAMANI GELMİŞTİR.

- SAMSUN STK’LAR BİRLİKTE HAREKET ETMEZSE ÇEVRE MÜCADELESİNİ KAYBEDECEKTİR.

Gelin,bu mücadeleye, bir omuzda siz verin YOKSA SAMSUN KAYBEDEKCEK

Göz göre göre,SAMSUN’nun kaybetmesine ortak olmayalım ve sessiz kalmayalım.

‘’ SON PİŞMANLIK FAYDA ETMEYECEKTİR ’’

 

2015 ve 2016 yılı SAMSUN’da çevreye zarar verenlerle mücadele yıllarıdır.

 

Eğer bu mücadeleyi kaybedersek SAMSUN sağlıkda,tarımda ve turizmde kaybetmiştir demektir.

Bu mücadelenin sahibi 7’den 70’e herkesindir.

 

Samsun Doğayı Koruma Derneği olarak bu mücadelemize rengi,sesi,düşüncesi,dünya görüşü ne olursa olsun tek ortak düşüncesi daha yaşanılabilir bir SAMSUN olan bütün herkesi davet ediyoruz.

 

Diye bir basın açıklaması yaparak 2014 de uyarmışız.Uyarmaya halen devam ediyoruz.Bizden öncede dernek başkanı arkadaşlarımız uyarmışlardı. Fakat geldiğimiz noktada itibariyle ne kadar haklı olduğumuz bir kere daha onaylandı. Malesef Samsun şehri Türkiyenin en kirli havasının olduğu şehir konumuna gelmiştir. Aslında sadece hava kirliliği değil samsunun sorunu, bir çok sorunda kapıda beklemektedir.

 

Tarım arazilerinin imara açılması,deniz dolgu alanları,taş ocakları,yeraltı sularının kirlenmesi gibi çözüm bekleyen bir çok sorun var.

 

Karadenizin bütün şehirlerinin çevre sorunları acilen masaya yatırılması zamanı gelmiştir.

 

Şehirleri yöneten yöneticilerin örneği Sayın Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu olmalıdır.Yeşil Artvin Derneği önderliğinde şehrin STK’ları ile Başbakan,Bakanlar ve yöneticileri ile bir masa etrafında oturmuşlarıdır. Bu çevre bilinci ve mücadelesinde aslında bir dönüm noktasıdır. Bu olayı önemsiyorum ve sonuna kadar destek veriyorum.

 

Aslında bir iki önemli noktayı vurgulamak istiyorum.

 

Bu saatten sonra suçlu aramak yerine ,bu saatten sonra ne yapmamız gerekiyor bunu tartışmalıyız.Evet suçlu aranıyorsaSuçun % 99’ biz çevre gönüllüleri ve doğa sevdalıları olarak kabulleniyoruz.Suçun %1 ‘ni ise 1953 den beri şehrimizi yöneten milletvekilleri,belediye başkanları,valiler, kaymakamlar, kamu kurumlarının idarecileri ve memurlarıdır.

 

Samsundaki bu çevre kirliliğinin suçlusu bir kişi değildir. Bir kişi ve kurama bu suç yıkılarak kimse bu suç ortaklığından kurtulamaz.

 

Bu saatten sonra gerekli önlemleri almayan her kim veya kurumsa bu suçun birinci derecede suçun sahibi ve ortağıdır.

 

KARADENİZ YEŞİLİ,DENİZİ VE İNSANIYLA GÜZELDİR.

KARADENİZ YEŞİLİ HİÇ BİTMESİN YEŞİL HEP YEŞİL KALSIN.

 • Yorumlar 4
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Exen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0.362. 432 64 64 Faks : 0.362. 435 47 77