• BIST 98.455
  • Altın 220,122
  • Dolar 5,3279
  • Euro 6,0542
  • Samsun 7 °C
  • Ankara 4 °C
  • İstanbul 9 °C
  • Trabzon 6 °C

Cumhurbaşkanlığında Muhtarlar Toplantısı

Cumhurbaşkanı Erdoğan: (2)

ANKARA (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şah Fırat Operasyonu'na ilişkin yapılan eleştirilere değinerek, "Kalkıp da Genelkurmay Başkanımıza akla hayale gelmemiş ifadelerle saldıran bu zat, önce aynaya bir bakması lazım. Sen şu anda Genelkurmay Başkanımızın atılacak tırnağının bir paresi dahi olamazsın" dedi.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki üçüncü muhtarlar toplantısında, Hatay, Antalya, Adana, Osmaniye, Burdur, Isparta, Mersin, İstanbul, Ankara'dan gelen muhtarlarla bir arada bulunduklarını belirterek, muhtarlara şehirlerin 12 yıl önceki hali ile bugünkü halinin, mahallelerde, köylerde yaşayan insanların 12 yıl önceki refah seviyesiyle bugünkü seviyesinin aynı olup olmadığını sordu.

Türkiye'nin 81 ilinin hepsinde, 50 bin mahallesinin, köyünün tümünde durumun aynı olduğunu söyleyen Erdoğan, "Nasıl oldu bu, yatarak, oturarak olmadı, boş lafla da olmadı. Çalışarak, koşturarak, ter akıtarak oldu. Ne diyordu rahmetli Muharrem Ertaş, oğlu Neşet Ertaş'a, 'aşkınan çalışan yorulmaz'. Aşk, eğer bu aşkınız, sevdanız varsa o zaman yorulmazsınız. O zaman bu ülkeyi bugün olduğu gibi ayağa kaldırırsınız. Biz de aşk ile çalıştığımız, milletimize aşk ile hizmet ettiğimiz için hala dimdik ayaktayız. İnşallah aynı aşkla, sevdayla inançla çalışmaya devam edecek, 2023 hedeflerimize de bu şekilde ulaşacağız" diye konuştu.

-Şah Fırat Operasyonu  

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen hafta sonu Türkiye açısından son derece önemli bir askeri operasyonun başarıyla gerçekleştirildiğini iade ederek, Suriye toprakları içindeki Süleyman Şah Türbesi'nin, nakli kubur ile yine Suriye içerisinde, Türkiye sınırına yakın bir bölgeye taşındığını hatırlattı. 

Bu türbenin bulunduğu alanın, 1921'den beri Türkiye toprağı olarak kabul edildiğini, türbenin yerinin geçmişte baraj inşaatları nedeniyle iki defa değiştirildiğini kaydeden Erdoğan, "Bu kez de güvenlik sebebiyle türbenin yerini değiştirmek durumunda kaldık. Türbenin bulunduğu alanda yer alan Süleyman Şah Saygı Karakolu'nda görevli askerlerimizin hayatlarını tehlikeye atmamak için bu kararı aldık" dedi.

Erdoğan, Musul'da da 102 gün, 49 başkonsolosluk görevlisini, sabırla, ihtiyatla takip ederek, kıllarına zarar vermeden kurtardıklarını ifade ederek, "Eğer bu muhalefetin ağzına baksaydık, eğer bunların düşündüğü gibi hareket etseydik, Allah muhafaza, biz yine orada bir operasyon yoluna gitseydik, belki de bu kardeşlerimizin bir kısmı bugün hayatta olmayabilirdi" şeklinde konuştu. 

-"Aylardır bunun çalışmasını yaptık"

Siyasetin duygusallık götürmeyeceğini, akılla, bilimle, tecrübeyle yapılacağını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: 

"Onun için siyaset, insanı, milleti yönetme sanatıdır. Öyle 'heyecan verelim, birileri gaz versin, bu gazla beraber yürü', böyle şey olmaz. Hamdolsun, Musul'daki başkonsolosluğumuzda çalışan kardeşlerimizi nasıl alıp geldiysek, burada da dikkatli olmamız gerekiyordu, 39 askerimiz var. Başlarında Oğuzhan Binbaşımız ve oradaki ekibi, bizim oradan bundan sonraki süreçte de görev yapacak olan yavrularımızla bunu gayet güzel bir şekilde, tereyağından kıl çeker gibi halletmemiz gerekiyordu. Aylardır bunun çalışmasını yaptık. Hükümetimizle, Genelkurmayımızla bunları oturduk haritalar üzerinde çalıştık. Uzun süren titiz çalışmaların ve planlamaların ardından bir gecede bu operasyonu yaptık ve başarıyla neticelendirdik." 

-"Sözler, cehalet boyutunu, iftira boyutunu aştı"

Hükümeti ve Türk Silahlı Kuvvetlerini bu konudaki başarılı çalışmalarından dolayı bir kez daha tebrik eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Her bakımdan gıpta edilen bir operasyon olmasına rağmen birilerinin bu konuda olumsuz bir algı oluşturmak için yoğun çaba sarf ettiğini görüyoruz. Bu konuda söylenen sözler, cehalet boyutunu, iftira boyutunu aştı. Halbuki mesele o kadar açık, o kadar net, o kadar ortada ki bölgede büyük bir karmaşa ve çatışma ortamı var. Bizim de orada askerlerimiz bulunuyor. Ortalık böyleyken, toz, dumanken, bizim burada kalkıp askerlerimizi bile bile ateşe atmanın bir anlamı var mı? Yok."

-"Yapılanlara sessiz kalamam"

Süleyman Şah Türbesi'nin, Suriye içerisinde farklı bir alana taşınmasının faydalı olacağı kanaatine vardıklarını dile getiren Erdoğan, türbenin Suriye sınırları içinde bir başka yere nakledildiğini hatırlattı. Akıl ve vicdan sahibi olanların buna karşı çıkmaması gerektiğini belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

"Ama işte karşı çıkanlar var. Üstelik bunu da tamamı yalan, yanlış, iftira mahiyetindeki ifadelerle yapıyorlar. Ben, cumhurbaşkanlığı makamında milletin seçtiği bir Cumhurbaşkanı olarak, bugün şahsıma, Başbakanıma, Genelkurmay Başkanıma ve tüm operasyon içinde yer alanlara karşı yapılan saldırıya sessiz kalamam. Bir siyasi partinin genel başkanı, ülkenin Cumhurbaşkanı'na, Başbakanı'na, Genelkurmay Başkanı'na ve onların nezdinde tüm askerlerimize akıl almaz ithamlarda bulunuyor, seviyesizce hakaretler yağdırıyor. Tek bir Mehmetçiğin burnunun kanamaması için her türlü hassasiyeti gösteren Türk Silahlı Kuvvetlerimizi ve hükümetimizi hedef alanlar, önce dönüp kimlerle yan yana olduklarına bir baksınlar.

Açık söylüyorum, bunlar ancak ülkesine yabancılaşmış bir zihniyetin, kalkıp da Genelkurmay Başkanımıza akla, hayale gelmemiş ifadelerle saldıran bu zat, önce aynaya bir bakması lazım. Sen şu anda Genelkurmay Başkanımızın atılacak tırnağının bir paresi dahi olamazsın. Terörle mücadele diyorsun, senin bugüne kadar terörle mücadele adına yaptığın bir şey var mı?"

-"Sen sadece Ankara'dan kuru sıkı atıyorsun"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Genelkurmay Başkanı'nın, subayların, dağlarda, taşlarda görev yaptığını, terörle, teröristle mücadele sürdürdüklerini ifade ederek, şöyle konuştu:

"Sen sadece Ankara'dan kuru sıkı atıyorsun. Önce haddini bileceksin. Bir taraftan da milliyetçi ayaklarına takılacaksın. Bu nasıl bir milliliktir? Kendi Genelkurmay Başkanı'na, edepten uzak, bu denli ifadeleri yakıştırmak, gerçekten akla, izana sığmaz. Böyle bir şey olamaz. Onun için ben de diyorum ki milliyetçi olduğunu söyleyenler, şakşakçıları konuşmuyorum, bu ülkenin ordusuna bu denli çirkin yakıştırmayı yapanları, sizin takdirinize bırakıyorum, inanıyorum ki bunlara gereken dersi, cevabı, vakti, saati geldiğinde verirsiniz. "

(Sürecek)

Kaynak: Haber Kaynağı
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Exen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0.362. 432 64 64 Faks : 0.362. 435 47 77