• BIST 90.575
  • Altın 193,128
  • Dolar 4,8408
  • Euro 5,6696
  • Samsun 28 °C
  • Ankara 28 °C
  • İstanbul 29 °C
  • Trabzon 27 °C

Cumhurbaşkanlığında Muhtarlar Toplantısı

Cumhurbaşkanı Erdoğan: (4)

ANKARA (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM'de görüşülen İç Güvenlik Paketi tasarısına ilişkin, "Anamuhalefeti, diğer muhalefet partileri bir de tabii dışarıda paralel yapı dördü birleşmişler, 'Acaba biz bu süreci nasıl tıkarız?' Bunu aşmanın tek yolu başkanlık sistemidir. Başkanlık sistemi olduğu anda, böyle bir şey yapmak mümkün değil" dedi.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki üçüncü muhtarlar toplantısında yaptığı konuşmada, mahalli idare ve belediye kökenli bir siyasetçi olduğunu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptığını, hayatının 40 yıllık bir bölümünün siyasetin içinde geçtiğini hatırlattı.

Başbakanlık döneminde, vatandaşa doğrudan, yüz yüze hizmet sunmaları sebebiyle mahalli idare yönetimlerine özel önem verdiğini belirten Erdoğan, mahalli idareler konusunda, 2004, 2005 ve 2008'de çıkarılan reform niteliğindeki kanunlarla, bu alanda yeni bir dönem başlattıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı olarak da muhtarlardan başlayarak, tüm mahalli idare yöneticilerinin daima yanlarında olmaya devam edeceğini vurgulayan Erdoğan, hem kamu yönetiminin hem de demokratik sistemin ilk basamağı olan muhtarlıkların görevinin önemine işaret etti. 

Erdoğan, demokrasinin yerelde başladığını dile getirerek, muhtarları, üstlendikleri bu çok önemli konuma uygun hizmet şartlarına kavuşturmaları gerektiğini söyledi.

Geçen 12 yılda, gerek maaş düzenlemeleriyle gerekse belediyelerle ilişkiler konusunda muhtarları, daha önceki dönemlerle mukayese edilemeyecek kadar çok güçlendirdiklerini belirten Erdoğan, Meclis'te görüşülen İç Güvenlik Paketi ile büyükşehirlerde köyken, mahalle haline dönüşen yerleşim yerlerindeki muhtarlara, evlendirme yetkisi verildiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşması sırasında, bir muhtarın "sigorta yapılmasını" istemesi üzerine, salonda bulunan İçişleri Bakanı Efkan Ala'yı işaret ederek, "İçişleri Bakanım orada. Sigortası olmayanlara, sigorta tabii ki yapılır. Öyle mi Sayın Bakanım? Tamam" dedi.

Muhtarlardan, dağıtılan formları doldurarak, sorunlarını bildirmelerini isteyen Erdoğan, İçişleri Bakanlığında, sadece muhtarlara yönelik bir birim kurulduğunu, bu birimde sorunların takip edileceğini kaydetti.

-"Milleti karşısına alanın iflah olması mümkün değil"

Muhtarlarla yaptığı toplantılardaki sohbetlerden ve ziyaret ettiği yerlerdeki temaslarından, hala uygulamada birtakım sıkıntıların yaşandığını bildiğini belirten Erdoğan, bunları gidermek için İçişleri Bakanlığının yeni bir sistem geliştirdiğini, bunun adının "Muhtar Bilgi Sistemi" olduğunu söyledi.

Bu bilgi sisteminin, İçişleri Bakanlığınca takip edildiğini anlatan Erdoğan, sistemin, muhtarların, kumu kuruluşlarından yapacakları taleplerin kayıt altına alınmasını ve takibini sağlayacağını bildirdi. 

Sistemle muhtarların taleplerine kulak asmayan belediye başkanlarını, kaymakamları, valileri, İçişleri Bakanlığının doğrudan görüp, takip edebileceğini söyleyen Erdoğan, muhtarlara yardımcı olan herkese teşekkür etti.

Muhtarlara zorluk çıkaran, taleplerini görmezden, duymazdan gelenleri uyaran Erdoğan, "Muhtarı karşısına alan, mahalleliyi de yani milleti de karşısına alır. Milleti karşısına alanın da iflah olması mümkün değildir. Akıllı idarecinin yapacağı iş, muhtarlarımızın mahallesi, mahalle halkı için kendisine getirdiği tüm talepleri dikkatle dinlemek ve gereğini yerine getirmektir, benden söylemesi" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, milletin sesine kulak vermeyenlerin halinin ortada olduğunu söyledi.

-"Genlerimizde başkanlık sitemi var"

Konuşmasında başkanlık sistemine de değinen Erdoğan, "Bizim genlerimizde aslında başkanlık sistemi vardır. Tarihimizden gelen böyle bir sistem vardır" dedi.

"Öyle veya böyle, parlamenter demokrasiye geçildi. Parlamenter demokraside de dünyadaki örneklere baktığımız zaman bir yere kadar bir şeyi yakalarsınız, bu istikrar olabilir, şu olur, bu olur. Ama bir yere geldikten sonra orada patinaj başlıyor" diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Artık daha ileri gidemiyorsunuz, orada kalıyorsunuz. Çünkü bir kilitleme söz konusu. Bakın şu anda İç Güvenlik Yasası, torba yasa Parlamento'da görüşülüyor. İktidar partisinin 312 milletvekili var, muhalefetin tamamı 220. Düşünebiliyor musunuz 312 milletvekilini, 220 milletvekili kilitliyor. Ve şu anda maalesef Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin Başkanvekili bir bayana, akla hayale gelmez hakaretler, affedersiniz küfürler yapılabilecek kadar ileri gidenler var. Böyle bir edep dışı bir yaklaşım olabilir mi? Biliyorlar ki 'Biz bu işi başaramayacağız, er veya geç bu torba yasa çıkacak', bunu biliyorlar. O zaman, 'Boşluklardan nasıl istifade ederiz de bunu engelleriz?'

Düşünün, masanın üstündeki çanı söküp, onu kıracak kadar ileri gidebiliyorlar. Kürsüyü, işgal edebiliyorlar. Kimisi affedersin teröristlerin yüzlerine taktığı maskeyi, Parlamento'da yüzüne takıyor. Böyle bir şey olabilir mi? O zaman senin bu terör örgütünden ayrı yanın ne? Çünkü bunlar da onu savunuyor, onların uzantısı. Ondan sonra 'özgürlükler, demokrasi' diyorlar. Ne demokrasisi, ne özgürlüğü? Sizin böyle bir derdiniz yok. Derdiniz başka. Derdiniz terör estirmek suretiyle, bu Meclis'i kilitlemek. Ve bakıyorsunuz şimdi orada bir şey var, ne var? Anamuhalefeti, diğer muhalefet partileri bir de tabii dışarıda paralel yapı dördü birleşmişler, 'Acaba biz bu süreci nasıl tıkarız?' Bunu aşmanın tek yolu başkanlık sistemidir. Başkanlık sistemi olduğu anda, böyle bir şey yapmak mümkün değil."

-"Daha tevazu sahibi, daha mütevazı olacaksın"

Erdoğan, Meksika'da yasama organı başkanının, devlet başkanı olduğuna işaret ederek,  şunları söyledi:

"Çalışmalar nasıl diyorum, bana anlatıyor 'Biz gayet halimizden memnunuz, iyi gidiyor'... ABD'ye bakıyorsun... Orada demokrasi mi yok? Dünyada en ileri demokrasi nerede? Sorulduğunda ABD, ekonomi de hakeza ABD deniyor. Bunlar bu başarıyı neyle yakaladılar? Başkanlık sistemiyle ve çok enteresandır onlar da parlamenter demokrasiyle bir yere kadar geldiler orada patinaj başladı, ondan sonra sistemi değiştirdiler, başkanlık sistemine geçtiler, ki aradan 30 sene geçti, bir anda yükseldiler. Başkanlık sisteminde bir defa parlamentonun, milletvekillerinin, bu iki kamaralı sistem olur, tek olur, biz şahsen tek olmasının daha isabetli olacağını düşünüyoruz. Yani hem senato hem millet meclisi olmasına gerek yok. Aynen bugünkü gibi olur ve başkana verdiği yetki neyse sen ancak o yetkiyi kullanabilirsin. Ondan daha ileri gidemezsin ve denetim noktasında güçlüdür. İyi hesaba çeker."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, başkanlık sisteminden çekinenlerin, milletin kendilerine bu ülkede iktidar yetkisi vermeyeceğini bildiğini söyledi. 

Milletin, kendi değerlerine sahip çıkanları, kendisine hizmetkar olanları aradığını vurgulayan Erdoğan, milletin "Sen benim vekilimsin. Dolayısıyla millet olarak bize hizmet edeceksin" şeklinde olaya baktığının altını çizdi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kalkıp da milletvekili ol, ondan sonra afra tafra yap. Olmaz. Daha tevazu sahibi, daha mütevazı olacaksın. İster cumhurbaşkanı, ister başbakan ol. Ne olursan ol hiçbir zaman tevazudan asla fire vermeyeceksin. Her zaman söylüyorum. Ne olacak ki? Gideceğimiz yer iki metreküp mezar değil mi? O mezara geldiğimizde hoca efendi kalkıp da cumhurbaşkanı, başbakan, milyarder, trilyarder niyetine mi diyecek? Er kişi niyetine diyecek, o mezara gömecek gidecekler. Ama eğer sen bu dünyada hoş bir sada bırakmışsan ne ala. Bırakmamışsan inan hep lanetler gelir arkandan. Önemli olan bu" diye konuştu.

(Bitti)

Kaynak: Haber Kaynağı
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Exen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0.362. 432 64 64 Faks : 0.362. 435 47 77