• BIST 98.217
 • Altın 233,903
 • Dolar 5,4913
 • Euro 6,2139
 • Samsun 12 °C
 • Ankara 10 °C
 • İstanbul 16 °C
 • Trabzon 9 °C

Daha Fazlasını Yapmalıyız!

Mustafa ÇAKIR

Birkaç gündür Moskova'dayım. Samsun adına küçük adımlarla da olsa ilerleme kaydedilecek fırsatların kaçırıldığına birkez daha tanık oldum.

Ciddi olduğumuzu ispat etmenin en kolay yolu aldığımız kararlarda samimi olmak. Peki samimiyetimizi ne ispat eder; dik, kararlı idare.

Son 20 yılının tanığı olduğum Samsun, 1990'lı yılların başında sanayileşmeyi büyümenin lokomotifi görünüyordu. Sonra ticaret...

Bu da zor görününce nitelikli bir çalışmaya imza atıldı. Şehrin genç beyinlerinden, iş ve bürokrasiden bir ekip oluşturuldu. Aylarca çalışıldı. DPT'nin desteği alındı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz o gençlerin önünde yürüdü. Ve çoğunluğun benimsediği bir rapor hazırlandı. 3 başlık önplana çıktı. 1) Hizmet sektörü. 2) Dış ticaret.  3) Hammaddeye bağlı olmayan sanayi. Samsun bu alanlarda büyüyecekti. Sonra ne oldu bilinmez önce o heyecan, ardından da o rapor kayboldu.

Şehrin önceliği olarak belirlenen başlıkların tamamı şehrin tanıtımın da  ötesinde ciddi ciddi pazarlanmasını zorunlu kılıyor. Bu yapılıyor mu? Hayır. Sebep, bu alana yapılacak emek ve maddi yükün fuzuli görünmesi. Birileri bu kafese sıkıştırınca da, şehri geleceğe taşımak prangalara takılıyor.

Yazının başında da ifade ettim. Birkaç gündür Moskova'dayım. Moskova'nın en büyük turizm fuarı (MITT 2014) kapılarını Dünya turizmcilerine açtı. Türkiye, fuarın en prestijli ülkesiydi. 200 ülke katıldı. En büyük ve nitelikli stand Türkiye'nindi... Rus turistlerin gözdesi ülkeye yakışır bir çalışmaya imza atıldı... Aslında, önemli olan da 4 milyonu aşan ziyaretçi ağırlayan Türkiye'nin MITT'te olmasıydı. O pazarı kaptırmamalıydı.

Samsun'un da karşı kıyı ile ilgili hedefleri, umutları ve hülyaları var. Bölge illeri ile -Samsun, Amasya, Tokat, Çorum- zannediyorum, bir-iki defa katılım sağlanmış. Sonra iz yok. Bir şirket yıllarca ve her yıl onlarca kez bir pazara giderek istediklerine kolayca ulaşamazken, başka bir destinasyona alışmış turistleri çekmek, şehri tanıtımla cazibeli hale getirmek, hiç kolay değil.

Kabul ediyorum, biz Ruslar için hiçbir zaman ne Akdeniz ne de Ege Bölgesi'ndeki iller olamayız. Lakin, hedefimize koyduğumuz bir coğrafya ile ilgili en büyük organizasyon, hedefimizin tam merkezinde gerçekleşiyor, ama biz yokuz.

Güney Rusya'da iş yapmak isleyenlerin Moskova'yı ikna etmeleri gerekiyor. Aksini düşünen kaynaklarını heba eder. Hoş sohbetlerle, kulağa hoş gelen Karadeniz Türküleri ile ne yatırımcı ne de işadamını Samsun'a çekebiliriz.

Şehri yönetenlerin kimileri ve Rusya ile ilgili hedefleri tutarsız görenler MITT 2014'ü gereksiz abarttığımı düşünecekler. Olsun!

Samsun'un karınca misali hedefinde iradesiyle yürüdüğünü ispat etmek adına da o fuara katılmayı faydalı görenlerdenim.

Gelelim seçimlere!

Dikkat ettiniz mi? Kendisine 5 yıl şehrimizi yönetmek için oy isteyenlerin nitelikli ve tutarlı bir kalkındırma projesi yok. Saydıkları zaten bir belediyenin rutin işleri arasında... Parklar, yaşlı evleri, hanımlar evi vs... Yapamazsa rutini yapamayan, başarısız başkan olacak.

"Kalkındıracağız" vaatleri de, neyle, nasıl, hangi bütçeyle kalkındıracaklarına dair emare ortaya konulmadığından gülünç. Kaynak yok proje yok. Kimi de olsun diye yazmış. Sorsan, nasıl yapacağını anlatamaz.

Oy verin yeter, gerisini biz seçildikten sonra düşüneceğiz izlenimi, MITT 2014'te bundan sonra da olamayacağımızı göstermiyor mu?

Ah samimiyet ve ah güçlü irade. Olsaydın bugün hiçbir karar kadük kalmaz ve hiçbiri tozlu raflarda bir yiğit beklemezdi!

Alınan kararların arkasında güçlü irade istiyoruz, çok mu?

 • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Exen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0.362. 432 64 64 Faks : 0.362. 435 47 77