• BIST 94.082
  • Altın 189,916
  • Dolar 4,7932
  • Euro 5,6125
  • Samsun 26 °C
  • Ankara 26 °C
  • İstanbul 27 °C
  • Trabzon 25 °C

Dr. Cem Kara: “Peygamber Sünnetli Çocuklar Asla Sünnet Edilmemeli"

Dr. Cem Kara: “Peygamber Sünnetli Çocuklar Asla Sünnet Edilmemeli"
Çocuk cerrahisi uzmanı Dr. Cem Kara, halk ağzında peygamber sünneti olarak bilinen Hipospadias’la ilgili açıklama yaptı. Peygamber sünnetli çocukların yarım sünnet olmuş gibi doğduklarını belirten Kar...

Çocuk cerrahisi uzmanı Dr. Cem Kara, halk ağzında peygamber sünneti olarak bilinen Hipospadias’la ilgili açıklama yaptı. Peygamber sünnetli çocukların yarım sünnet olmuş gibi doğduklarını belirten Kara, “Böyle çocuklar asla sünnet edilmemeli” dedi.

Çocuk cerrahisi uzmanı Dr. Cem Kara, peygamber sünnetiyle ilgili açıklama yaptı. Kara, peygamber sünnetli çocukların yarım sünnet olmuş gibi doğduklarını belirterek, “Böyle çocuklar adeta yarım sünnet olmuş gibi doğarlar, dikkatle bakıldığında idrarlarını bacaklarına doğru ve pipilerinin altından yaptıkları fark edilir. En uçta deliğe benzer bir görünüm olsa bile burası kördür ve idrar buradan gelmez. Oldukça sık rastlanan bir doğumsal anormallikte en büyük hata, bu çocukların ameliyat öncesinde sünnet ettirilmesidir. Bu çocukların ameliyatlarında yarım sünnet derisi çok işe yarar. Ameliyatın bitiminde zaten sünnet de olmuş olurlar. Biz bu çocuklara cerrahi olarak müdahale ettiğimizde hiç sünnet olmamış olmasını tercih ederiz. Pipi çevresindeki deri ameliyatta çok işimize yarar. Anne babalar, 6 ay - 1. 5 yaş arasında çocuklarının tedavisini yaptırırlarsa, fiziksel ve psikolojik iz bırakmadan hızlı bir iyileşme sağlayabiliriz” dedi.

“Hipospadiaslı babaların çocuklarında görülme riski fazla olan peygamber sünnetinde ilk dikkat çeken şey torbalara doğru pipinin eğri olması olabilir” diyen Kara, “Hipospadiaslı çocuklar için halk arasında peygamber sünnetli ya da yarım sünnetli gibi deyimler kullanılır. Böyle çocuklarda sünnet derisi çoğunlukla sadece pipinin sırt tarafında ve adeta bir horoz ibiği gibi görülür. Pipinin alt yüzünde sünnet derisi olmaz. Alt yüzde olan ise, normalde en uçta olması gereken dış idrar deliğidir. Bazen bu delik olması gerekenden çok daha dar olur. O zaman bu çocuklar hem makara ipliği gibi ince işerler, hem de çişlerinin bitmesi uzun zaman alır. Hipospadiaslı büyük çocuklarda canlarını çok sıkan bir durum da çişlerini aşağı ve ayaklarına doğru yapmalarıdır. Bazen de idrarın uçtan fışkırmadığı fark edilir. Bu delik çoğu zaman pipinin alt yüzünde ve uca yakın olsa da bazı hastalarda pipinin de gerisinde, torbaların arasında veya makatın önünde bile olabilir. Hatalı delik pipinin baş kısmına ne kadar uzaksa anormallik de o kadar ağır demektir. Bazı anne ve babalar ise en önce eğriliği fark ederler” şeklinde konuştu.

“Hipospadiaslı çocuklar için ne çok sorulan soru çocuk sahibi olup olamayacaklarıdır” diyen Dr. Cem Kara “Yanlış tedaviler uygulanmazsa rahatlıkla olabilirler. Özellikle eğriliğin tam düzeltilmesi hem çocuk sahibi olma yönünden, hem de cinsel münasebette sorun olmaması yönünden çok önemlidir. Zamanımızda modern cerrahi prensipler kullanılarak, uygun yöntemler de seçilerek bu hastalar tam şifaya kavuşturulabilmektedir. Zamanından geç tedaviye başlanan ve ehil eller müdahale etmediği için defalarca ameliyat edilmesine rağmen bir türlü tam düzelmeyen çocuklarda bütün hayatlarını etkileyen fiziksel sorunların yanı sıra ciddi ruhi sorunlar da ortaya çıkabilir” dedi.

“AMELİYAT 6 AY - 1,5 YAŞ ARASI YAPILMALI”

İdeal olarak ameliyatın 6 aylık ile 1,5 yaş arasında yapılabileceğine dikkat çeken Dr. Kara, “Bu yaştaki çocuklarda hem ameliyatın kendisi, hem ameliyat sonrası bakım büyüklere oranla çok daha kolaydır. Özellikle 6. ayını doldurmuş ve henüz emeklemeye ya da yürümeye başlamamış çocuklarda aileler açısından bakım kolaylığı çok belirgindir. Ayrıca bu yaşlarda ameliyat edilerek şifaya kavuşmuş olan hastalar ileride başlarından böyle bir olay geçtiğini de hatırlamazlar. Bu da önemli bir avantajdır. Bu yaşları kaçırmış olan çocuklarda ise daha fazla bekletmeden bir an önce ameliyat yapılmalıdır. Üst yaş sınırı yoktur” diye konuştu.

“Hipospadiaslı hastaların yüzde 9 kadarında inmemiş testis ve yine aynı oranda kasık fıtığı birlikte olur” diyen Kara, “Aynı seansta veya ayrı bir ameliyatta bunların da düzeltilmesi gerekir. Ağır hipospadiaslı hastalarda böbrek ve idrar yollarına ait doğumsal anormalliklere normal çocuklara oranla daha fazla rastlanır ve bu nedenle ameliyat öncesi ultrason taraması yapılır. İnmemiş testisle birlikte olan ağır hipospadiaslı hastalarda kromozom analizi ile cinsiyet araştırması yapılmalıdır” ifadesini kullandı.

Ameliyatın son derece hassas olduğunun altını çizen Dr. Kara “Büyüteçli gözlüklerle, özel iplikler kullanılarak bu işte uzmanlaşmış çocuk cerrahları tarafından yapılması gereken bir ameliyattır. En önemli ölçü, bu ameliyatı yapacak cerrahın sadece çocukları ameliyat eden ve bu işte deneyimli bir hekim olmasıdır. Özellikle daha önce başarısız ameliyatlar geçirmiş olan çocukların ameliyatları dokular hırpalanmış olduğu için çok daha zordur. Temel hedef tüm hastalarda kendi dokularını kullanarak sonuca ulaşmak olduğu için, bu zorlu grup hastada cinsel bölgeye ait deri kalmadıysa dudak veya yanak mukozası tamir için kullanılır” diye konuştu.

“BAŞARILI BİR AMELİYAT SONRASI HER ŞEY NORMALE DÖNER”

Dr. Cem Kara, “Ameliyat sonrasında yeni oluşturulan idrar yolunun içine konan ve pipinin ucundan çıkan bir plastik tüp takılır. Bunlar yeni oluşturulan idrar kanalının güvenliği için gereklidir ve ameliyatın ağırlık derecesine göre, operasyondan 5-14 gün sonra çıkarılırlar. Bu süre içinde tüplerin tıkanmaması önemlidir ve hastanın ağızdan bol sıvı almasına dikkat edilir. Bezli çocuklarda sonda bakımı da daha kolaydır, özel pansumanla birlikte darbelere karşı ameliyat bölgesini daha dayanıklı hale getirir. Son yıllarda kullandığımız yeni tip sondalar ile idrar torbası kullanmadan yeni yapılan pipi ucundan hemen idrar yapılması sağlanmaktadır. Hipospadias ameliyatlarından sonra bakımı en kolay hasta grubu bezli bebeklerdir. Henüz ayağa kalkmamış, fazla hareketlenmemiş çocuklar ve aileleri ameliyat sonrasını en rahat geçirenlerdir. Hipospadias ameliyatını başarılı bir şekilde geçirmiş olan çocuklar tamamen normale dönerler. İdrar yapma ve ilerideki cinsel fonksiyonlar bakımından normal erkeklerden hiçbir farkları kalmaz” dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Exen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0.362. 432 64 64 Faks : 0.362. 435 47 77