• BIST 99.835
 • Altın 243,334
 • Dolar 5,7445
 • Euro 6,4830
 • Samsun 4 °C
 • Ankara 2 °C
 • İstanbul 6 °C
 • Trabzon 6 °C

Elbirliği ile demokrasi

Mustafa ÇAKIR

Samsun her açıdan çok önemli bir sınavdan geçiyor.

 

Bu süreçle ilgili gözlemleri, kaleme alırken kırk kere düşünmek bir kere yazmak gerekiyor.

 

Zira, ağzımızdan çıkan bir söz hiç farkına varmadan, istenmeyen sonuçlara yol açabilir.

 

İşte bu nedenle yazarken, itidalli olmak ve yalnızca doğruyu kamuoyuna yansıtmak biz gazetecilerin asli görevidir.

 

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası seçimleri gerçek bir demokrasi sınavı vermiştir. Bu sınavda başarılı da olunmuştur. Küçük hatalar her yer ve zaman da olma ihtimali yüksektir. Ancak, telafisi mümkün olmayan hatalara kapı aralanması en büyük yanlış olur.

 

Samsunlu işadamları el birliği ile bir demokrasi anlayışı ortaya koydular.

 

Önceki yazımda dile getirmiştim, seçim süreci ile ilgili konuşmak istediğim Sayın Adnan Sakoğlu, sürecin sağlıklı işlemesi açısından bu talebimi olumsuz olarak yanıtlamıştı.

 

Ticaret ve Sanayi Odası Yönetimi'nde değişim isteyen işadamları da seçim sürecinde 'muhalefetin yaklaşım ve çıkış noktası' ile ilgili yayın isteğime aynı cevabı vermişti.

 

7 Şubat 2009 günü yapılan seçimlerde Ticaret ve Sanayi Odası hizmet binasında katılım fazlalığı nedeniyle çok da sağlıklı olunmayan fiziki ortamda oy kullanma işlemi gerçekleşti. Katılımın bu kadar yoğun olacağı belli olan bir seçim için daha farklı bir mekan seçilse, çok daha şık olurdu.

 

Değişim isteyen işadamları arasında yer alan Sayın Servet Keskinsoy'un, Ticaret ve Sanayi Odası Yönetimi'ne yardımcı olmak için seçim günü işadamlarına ve görevlilere bine yakın kumanya ikramında bulunması önemli bir jestti.

 

Seçim öncesi çok rahat olmadığını ve kendisine yönelik büyük bir muhalefetin olduğunu dile getirdiğim Sayın Adnan Sakoğlu, değişim isteyen işadamları ile birlikte hareket eden Turgut Tüfenk'e karşı kendi grubunda kaybetti.

 

Ben bu süreçten sonra Sayın Sakoğlu'nun yönetim kurulu için liste oluşturacağına da ihtimal vermiyorum.

 

Değişim isteyen işadamları kendi içlerinde bir anlaşmazlığa düşmedikleri sürece Samsun Ticaret ve Sanayi Odası'nda önümüzdeki süreci Sayın Zeki Murzioğlu ve oluşturacağı yönetim kurulu yönetecektir.

 

Değişim isteyen işadamlarının ortak hareketi sonucu 54 meslek grubunun 44'ünde değişim isteyen işadamlarının listelerinin sandıktan çıkması bunun somut göstergesidir.

 

Ancak, 13 Şubat'ta yapılacak seçimlerin hayati önem taşıdığını ve bu birlikteliğin devamının gerekliliğini vurgulamak istiyorum.

 

Sanayici kimliği ile bilinen ve bugüne kadar hem işletmesini hem de kendini yıpratacak hiçbir oluşumun içinde olmamış Sayın Zeki Murzioğlu'nun oluşturacağı dinamik, vizyon sahibi ve şehrin gelişim sürecini iyi takip edebilecek yönetim kurulu ile Samsun'un belirlediği hedeflere daha hızlı ulaşması sağlanacaktır.

 

Oda yönetiminde değişim isteyen – istemeyen Samsunlu işadamlarının Samsun Ticaret ve Sanayi Odası seçim sürecinin başından bugüne kadar ortaya koydukları anlayışı “Elbirliği ile demokrasi” sözcüğü çok net ifade ediyor.

 

Herkes, kim kazanırsa kazansın Samsun kaybetmesin arzusu ile yola çıktığından elbirliği ile demokrasinin kazmasına hizmet edilmiştir.

 

Bu nedenle Samsunlu işadamlarını kutlamak hepimizin görevidir.

 • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Exen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0.362. 432 64 64 Faks : 0.362. 435 47 77