• BIST 94.587
  • Altın 190,850
  • Dolar 4,6831
  • Euro 5,4748
  • Samsun 20 °C
  • Ankara 29 °C
  • İstanbul 25 °C
  • Trabzon 25 °C

Erdoğan Teskomb Heyetini Kabul Etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan: (3)

ANKARA (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "TBMM'nin çatısı altında Sayın Başkanvekilinin önündeki çan kırılıyorsa, kürsüde konuşmacı, bakıyorsunuz bayan milletvekilleri gelip onları taciz ediyorsa bir başkası geliyor orada mikrofonu kırıyor, koparıyorsa bir başkası veya başkaları oturup suratlarını maskeyle örtüyorsa terörün temsili artık Parlamento'ya girmiş demektir" dedi. 

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda TESKOMB heyetini kabulünde yaptığı konuşmada, Türkiye'de istikrar ve güven ortamının, bir dönem, darbe, muhtıra ve bildirilerle tehdit edildiğini, bu dönem kapanınca yeni yollar ve yöntemler bulunduğunu söyledi.

"Kalkıp 'Merkez Bankasının başındaki kişi iyidir, hoştur' vesaire... Ben iyiliğe, hoşluğa yaptıklarıyla bakarım, kendi fiziğiyle bakmam. Bunu görmemiz lazım. Ne yapıyorsun, netice ne? Ben buna bakarım. Uygulamaya bakarım" diyen Erdoğan, 2007'de suni bir cumhurbaşkanlığı krizi çıkarılmak istendiğini, sonra kurucusu olduğu AK Parti'yi kapatma davasıyla aynı amaca ulaşılmaya çalışıldığını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"O da olmayınca terörden medet umdular. Önce bölücü terörü devreye soktular. Çözüm Süreci ile mesele başka bir yöne doğru evrilince bu defa sokakları terörize etmeye çalıştılar. Bunun bedelini sizler çok ağır ödediniz. Kepenkler indirildi, dükkanlar ateşe verildi, araçlar yakıldı, yıkıldı. Bütün bunları yaşadınız, yaşadık. Önce Gezi olayları, daha sonra 6-8 Ekim hadiseleriyle bunu amaçladılar, yine olmadı. Çıkıyor siyasi parti başkanları, eş başkanları 'Dökülün sokağa' diyor. Bunu bir demokratik hak gibi de takdim ediyor. Böyle bir demokratik hak yok.

Demokratik hak, kürsüdedir. Şimdi bakıyoruz ki kürsüleri de terörize etmeye başladılar. Çok çirkin bir şey. TBMM'nin çatısı altında Sayın Başkanvekilinin önündeki çan kırılıyorsa kürsüde konuşmacı, bakıyorsunuz bayan milletvekilleri gelip onları taciz ediyorsa bir başkası geliyor orada mikrofonu kırıyor, koparıyorsa bir başkası veya başkaları oturup suratlarını maskeyle örtüyorsa terörün temsili artık Parlamento'ya girmiş demektir. 

Bir bayan meclis başkanvekiline, milletvekillerinin ağzından çıkan lafları kulakları duymuyor. Bir taraftan kadına taciz, şiddet konuşuluyor, öbür taraftan kalkacaksınız TBMM'de başkanvekili olan bir bayana kürsüde her türlü ağza alınmayacak hakaretleri yapacaksınız. Lanetliyorum. Bu, demokratik, parlamenter sistem içerisinde temel hak ve özgürlüklerin egemen olduğu bir sistem içerisinde, milletvekillerine yakışacak üslup değildir. Milletvekilinin görevi yasa çıkarmaktır. Engel olabiliyorsan engel olabilirsin bunun yolu, yöntemi her şeyi bellidir. Olamıyorsan kabul edeceksin. Çünkü oradaki milletvekilleri, bu milletin vekilleri olarak oradadır. Millet elinize ne varsa alın, gereğini yapın diye sizi oraya göndermedi."

-"Bu kanun er veya geç çıkacak"- 

Meclis'teki manzaraya bakıldığında yapılacak değişiklikle "molotofkokteylinin serbest bırakılacağının, uyuşturucunun teşvik edileceğinin, polisin olaylar karşısında elinin kolunun bağlanacağının" zannedileceğini ifade eden Erdoğan, "Halbuki tam tersi. Bu, milletimizin tamamını, bilhassa da esnaf ve sanatkarlarımızı bizar eden, mağduriyetlerine yol açan olaylar karşısında daha etkili tedbirler alınmasını sağlayacak bir düzenlemedir" ifadesini kullandı. 

Muhalefetin ne dediğini, ne istediğini anlamadığını, molotofkokteyli, havai fişek, demir bilye ve sapanla esnafın taciz edilmesinin, döner bıçaklarıyla dolaşılmasının kabul edilemeyeceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

"Niye maske takıyorsun? Eğer sen terörist değilsen yüzün açık dolaş, niye maskeyle dolaşıyorsun? Erkeğim diyor. Ne erkeği? Erkek pantolonla dolaşıyor, sen niye etekle dolaşıyorsun? Bunlarla dolaşıyorlar ve bunlarla güya kendilerini gizliyorlar. Böyle bir şey olabilir mi? Dürüst olun, dürüst. Terörist ama her yola başvuruyor. Bununla ilgili bu kanun, er veya geç çıkacak."

Hükümetin, devletin en sağlıklı şekilde yönetilmesi için gerekli yasal düzenlemeleri yasama organında yani TBMM'de yaptığını söyleyen Erdoğan, "Polisin, jandarmanın elinin güçlenmesi lazım. Buna göre de kanunun ona verdiği yetkiyle adımını atması lazım. Bu sadece bizde değil, Batı'da, Amerika'da her yerde, ne gerekiyorsa incelenerek yapılmış bir çalışmanın parlamentodan geçmek suretiyle hayata uygulanmasıdır. Rahatsızlığın sebebi nedir? Bundan sonra böyle toplumu terörize edemeyeceklerini düşünerek bundan rahatsız oluyorlar" değerlendirmesinde bulundu. 

-"Önceliğimiz tek bir vatandaşımızın burnu kanamadan meseleyi çözmek oldu"-

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında İç Güvenlik Paketi'nin TBMM'deki görüşmelerine de değinerek, şunları söyledi:

"Ben bu makama geldikten sonra bir şeyden gerçekten çok rahatsız oldum. Biz birilerinin amacını anlıyoruz da anamuhalefetin ve yanındaki muhalefetin yaptıklarını anlamakta doğrusu zorlanıyorum. Bir şey daha gördük. Parlamento içinde üç tane parti, bir de bakıyoruz ki bunların yanında bir paralel yapı. Dört birliktelik ve bu dört birliktelik, yazılı ve görsel olarak medyasıyla bu üç taneye gerekli desteği veriyor ve bu gerekli desteği vermek suretiyle bu süreci devam ettirmek istiyorlar. Er veya geç, milletimizin Parlamento'ya gönderdiği milletvekilleri inşallah burada bu düzenlemeyi yaparak bize gönderecektir.

Musul Başkonsolosluğumuz basıldığında aylarca hükümetin başının etini yediler. Ne dediler? 'Niye zamanında boşaltmadınız' dediler. Bunu dediler mi? Dediler. Süleyman Şah Türbesi'ni bölgedeki çatışmalar sebebiyle nakli kuburla daha güvenli bir yere taşıyoruz, bu defa da 'Niye böyle yaptınız? Niye topraklarımızı bıraktınız da kaçtınız?' diye ortalığı ayağa kaldırıyorlar. Bizim her iki hadisede de tek önceliğimiz tek bir vatandaşımızın, tek bir askerimizin burnu dahi kanamadan meseleyi çözmek olmuştur. Hamdolsun olsun ne Musul meselesinde ne Süleyman Şah'ta, oradaki kardeşlerimize, onların ailelerine, milletimize mahcup olmadık."

-"Biz, terör örgütleri ile işbirliği yapacak kadar alçalmadık"-

İç Güvenlik Paketi'nin kabul edilmesiyle sokakları terörize etmek isteyenlerle çok daha etkili şekilde mücadele edileceğini dile getiren Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: 

"Diyorlar ki 'Topraklar bırakıldı, gelindi.' Aylarca biz, bu operasyon üzerinde çalıştık. Bakın, bizim şu anda Suriye toprakları içerisinde kaybedilmiş bir metrekare toprağımız yoktur ve şu anda Eşme köyünde yapılmakta olan düzenleme, bizim daha önceki yerle mukayese edilmeyecek noktada güvenli olan bir yerdir, bir alandır çünkü burada sırtını tamamen Türkiye'ye dayayan bir düzenleme var. Hemen taburlarımızın, bölüklerimizin arkasında yer aldığı bir yer ve yine Suriye toprakları içerisinde ve şu anda oradaki düzenleme ile birlikte çok daha bu görevi hakkıyla ifa edebilecek bir imkana sahip oluyoruz. Birileri rahatsız oluyormuş... Rahatsız olanların kim olduğuna bakacaksınız. Anamuhalefet. Anamuhalefet, bundan rahatsız olduysa doğru yoldayız demektir. Öbürü rahatsız olduysa doğru yoldayız demektir. Öbürü rahatsız olduysa çok daha doğru yoldayız demektir. Ne diyorlar? YPG'yle PYD'yle şununla, bununla... Hiç alakası yok. Biz, bu tür terör örgütleri ile işbirliği yapacak kadar, kusura bakmasınlar, düşmedik, alçalmadık. Öyle bir şey yok.

Bunların sırtında tabii yumurta küfesi yok, bunlar rahatlar. Yaptıkları hiçbir şey de yok. Görüyorsunuz, Genelkurmay Başkanımıza kalkıp da muhalefet partilerinden bir tanesinin başkanının söylediği ifadeler, yenilir yutulur değil. 'Sen, okuldan mı kaçtın' diyor. Senin bu ülkede vatan, millet, bayrak diye bir derdin var mı? Bugüne kadar vatan, millet, bayrak adına ne yaptın? Şunu bir söylesene? Bu ülkede başbakan yardımcılığı yaptığın zaman ne yaptın, onu da söyle. Bunları bir bilelim ama hakaret ettiğin Genelkurmay Başkanı, dağlarda bütün teröristlerle mücadeleyi veren insanlar bunlar. Bunlara bir saygın olması lazım. Lafa geldiği zaman milliyetçilikten taviz vermeyeceksin, milliyetçiliği başka kimseye bırakmayacaksın, burada milletin askerine hakaret edeceksin, saygısızlık yapacaksın, böyle bir şey olamaz. Nerede durduğunu, nerede durduğumuzu çok iyi bilmemiz lazım. Bizim bu tür meselelerde hep birlikte el ele vermemiz, omuz omza olmamız lazım. Askeri ile siyasetçisi ile STK'ları ile el ele vermemiz lazım ki bu bize düşmanlık yapanlara karşı muzaffer olalım. DAİŞ denilen ortada, Esed denilen ortada. 350 bin insan öldürdü bu adam. Bu adamın yanına kimler gitti bu ülkeden? Biliyorsunuz. O süreçte kimler gitti, biliyorsunuz."

-"Esnaf kardeşlerimizin hassasiyet göstereceğine inanıyorum"-

İç Güvenlik Paketi ile demokratik hakların kullanımına herhangi bir sınırlama gelmediğini vurgulayan Erdoğan, "Birçok yalan yanlış her şey söyleniyor. Sınırlama, insan haklarının ihlaline kapı açacak herhangi bir hüküm kesinlikle yok. Tam tersine bu paketin içinde, bilhassa halkımızın güvenliğini, nüfus hizmetlerine varıncaya kadar bürokrasiyi azaltan, insanımıza kolaylıklar sağlayacak pek çok yenilikler var. Bir gerçeği daha özellikle burada vurgulamam lazım. O da şudur: Ekonominin büyümesi için, refahın yükselmesi için bir ülkede istikrarın, huzurun olması gerekiyor. Ben bu konuda da özellikle siz değerli esnaf kardeşlerimin bütün hassasiyetinizi ortaya koyacağınıza inanıyorum" değerlendirmesini yaptı. 

 Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin devamı olarak dört ayrı projenin daha yapıldığını anlatarak bu kapsamda dev bir kongre merkezi inşa edildiğini, kongre merkezinde 2 bin kişilik bir salon olacağını söyledi. Külliye içine 2 bin-2 bin 500 kişilik halka açık bir cami de yapılacağını anlatan Erdoğan, çok amaçlı salonların ve sergi alanların olduğu, 2 bin kişiye yemek verilebilecek bir bina da yapılacağını bildirdi. 

Muhtarlarla bir araya gelmeye devam edeceğini de hatırlatan Erdoğan, "Çünkü burası cumhurun evi. Milletin evine milletin gelmesi lazım. Buraya benim girip çıkmış olmam bir şeyi değiştirmez" dedi. 

(Bitti) 

Kaynak: Haber Kaynağı
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Exen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0.362. 432 64 64 Faks : 0.362. 435 47 77