• BIST 102.186
  • Altın 229,092
  • Dolar 5,3070
  • Euro 6,0191
  • Samsun 8 °C
  • Ankara 8 °C
  • İstanbul 8 °C
  • Trabzon 8 °C

Fındık Altın mı Olacak? Yoksa Avrupa Türkiye'ye Alternatif mi Bulacak?

Fındığın yeni sezonda rekoltesinin artacağını söyleyen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik üreticiyi sevindirdi. Ancak ziraat odası başkanlarının söyledikleri tersi yönünde.
Fındık Altın mı Olacak? Yoksa Avrupa Türkiye'ye Alternatif mi Bulacak?

Karadeniz İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı ve Fındık Tanıtım Grubu (FTG) Başkanı Dursun Oğuz Gürsoy, 10 Temmuz itibari ile 221 bin 760 ton fındık ihraç edildiğini 2 milyar 56 milyon 950 bin dolar kazanç elde edildiği bilgisini veriyor.

Dursun Oğuz Gürsoy fındık fiyatlarının arz talep dengesine bağlı olduğunu o nedenle rekolte doğrultusunda fiyat belirlemenin çok doğru olmayacağını söylüyor.

Gürsoy; “Dünya ekonomisindeki gelişmeler, rakipler, fındık rekoltesinin ne olacağının tam olarak bilinmemesinden dolayı fiyatlarda öngörüde bulunamıyoruz. Fındık fiyatları son bir haftadır yükseliyor. Bu yükselişin nedeni de Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in açıklamaları.   Bunun psikolojik etkileri yaşanıyor piyasada. Yurt içinde fındık fiyatları yükseliyor şuan için. Ama yurt dışında henüz bu fiyatlara paralel bir fiyat oluşmadı. Şuan Avrupa tatilde.  Avrupalı eğer fiyatlara reaksiyon gösterip alım yaparsa o zaman fındık fiyatları 10 TL’nin üzerinde gerçekleşebilir. Ama buna reaksiyon göstermezlerse bizim yerimize başka bir yerden alırsa o zaman şartlar biraz daha değişebilir” dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in açıklamalarının aksine FTG Başkanı Dursun Oğuz Gürsoy, 2015 yılından çok büyük bir mahsulün üreticinin elinde kaldığını ve bu yıla devredildiğini belirterek piyasada hem eski fındık hem de yeni fındık ile birlikte makul bir rekolte olacağını söyledi.

Fiyatları Arz - Talep Dengesi Belirliyor

Trabzon Ziraat Odası Başkanı Hasan Kozoğlu: ‘’Fiyatlar hakkında bir şey söylemek şu an doğru olmaz çünkü fındık fiyatları serbest piyasa ve arz- talep dengesine göre belli olur’’ dedi. Fiskobirlik Başkanı Lütfi Bayraktar da rekoltenin ve fiyatların henüz belirlenemeyeceğini söyleyerek ‘’Fındık fiyatının belirlenmesinde en önemli ve büyük etken arz ve talep arasındaki orandır. Fındıkların üreticiden toplanması, eldeki miktara bakılması ve tüketicinin talebinin ölçülmesi gerekir’’ ifadesini kullandı.

‘’Emanet Fındık Hem Üreticiye Hem Sermayeye Zarar Veriyor’’

Fındıkların emanete verilmemesi konusunda hemfikir olan ziraat odası başkanları fındıkları emanet sistemi yerine lisanslı depoların getirilmesi görüşünde. Trabzon Ziraat Odası Başkanı Hasan Kozoğlu emanet fındıkların vatandaşın lehine olduğunu şu sözleriyle anlattı: ‘’ Üretici ihtiyacı varsa fındığını satıyor zaten. İhtiyacı olmaması halinde fındığını emanete veriyor. Bu da üreticiye ve sermayeye zarar vermekte.’’

Fiskobirlik Başkanı Lütfi Bayraktar, asıl hedeflerinin her yıl bir önceki yılın iki katı kadar fındık almak olduğunu belirtti. Bayraktar ‘’Fındıklar emanete verilmemeli, gerekirse Fiskobirlik’e bırakılmalı. Fiskobirlik zaten fındıkları topluyor ve işliyor.  Emanete verilen fındıklar hem üreticiye hem sermayeciye zarar veriyor’’ diye konuştu.  Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk de fındıkların emanete verilmemesi kanaatinde. Öztürk, fındıkların emanete verilmek yerine lisanslı depolara bırakılması gerektiğini kaydetti.

‘’İnsanları Yanlış Bilgilendirmek Spekülasyona Sebep Olur’’

Karadeniz İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı ve FTG Başkanı Dursun Oğuz Gürsoy, geçen yıl üretilen bütün fındıkların satılmadığını söyledi. Bu yıl rekolte düşük olsa bile elde kalan fındıkların fiyatta bir artışa sebep olmayacağını belirten başkan ‘’Piyasada eski fındık da yeni fındık da olacak. Dolayısıyla eski ve yeninin toplamı makul bir rekolte oluşturacak’’ dedi. Başkan Gürsoy, dünyadaki arzın talebi karşılayacak durumda olduğunu ve dışarıdaki alıcının reaksiyonuyla beraber fındık fiyatının belirleneceğini ifade etti. ‘’Bakan, fiyatların yükseleceğini söylüyor. Fakat böyle bir durum henüz yok, insanları yanlış bilgilendirmek spekülasyona sebep olur’’ diye konuşan FTG başkanı, ‘’Avrupalı eğer fiyatlara reaksiyon gösterip alım yaparsa o zaman fındık fiyatları 10 TL’nin üzerinde gerçekleşebilir’’ dedi.

Neden Lisanslı Fındık Depoları?

Köydeki üreticilerin şehirlerde yaşıyor olması toplanan fındığın elde kalmasında neden oluyor. Elde kalan fındıklar emanete veriliyor ve bu da sermayeyi doğrudan olumsuz yönde etkiliyor. FTG Başkanı Gürsoy özel sektör çalışanlarının ve ihracatçıların artık mümkün olduğu kadar artık emanet almadığını belirtti: “Lisanslı depo sistemi daha önce Düzce ve Ünye’de denendi. Fakat üretici bu sisteme ayak uyduramadı. Bunun nedeni ise tek bir yer ile sınırlı olması ve çoğu üreticinin bu depolara uzak kalması. Bu sistemin hemen hemen bütün üretim bölgelerinde olması lazım.” Başkan, lisanlı depoların doğru bir stoklama sistemi olduğunu ve sistemin başarılı olabilmesi için teşvik programının oluşturulması gerektiğini ifade etti.

Türkiye’deki fındığın %12’si Düzce’de üretiliyor. Geçen yıl fındık fiyatları 8 TL civarında olmuştu.

10 Temmuz itibari ile 221.760 ton fındık ihraç edildi, bu ihraçta2 milyar 56 milyon 950 bin dolar gelir sağlandı. Önümüzdeki hafta ihracın 225 bin tona ulaşması bekleniyor.

 

 

 

 

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Exen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0.362. 432 64 64 Faks : 0.362. 435 47 77