• BIST 93.043
  • Altın 193,340
  • Dolar 4,7189
  • Euro 5,4759
  • Samsun 19 °C
  • Ankara 20 °C
  • İstanbul 22 °C
  • Trabzon 22 °C

Genç İstihdamı İçin Uluslararası İşbirliği

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik:

ANTALYA (AA) - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, kayıt dışı istihdamın yüzde 52'den yüzde 33'e gerilediğini bildirdi. 

Bakan Çelik, Antalya'daki bir otelde gerçekleştirilen Küresel İşbaşında Eğitim Ağı'nın (Global Apprenticeships Network-GAN) ilk ulusal uygulaması olan GAN Türkiye Ağı imza törenine katıldı. 

Çelik, burada yaptığı konuşmada, insanlığın elde ettiği birikimlerle dünyanın daha yaşanabilir olacağı zannedilirken, insanlığın kendi kıyametini hazırladığı bir süreçten geçildiğini söyledi. Bakan Çelik, "Bir tarafta sefahat, bir tarafta sefaletin hüküm sürdüğü, bilimden sanata, ekonomiden hukuk ilkelerine kadar her şeyin küreselleştiği, insanlığın fabrika ayarlarının bozulduğu, insanın çok ama insanlığın kıt olduğu ve dünyanın küçüldüğü bir dönemden geçiyoruz" diye konuştu.

20. yüzyılın; insanın teknolojiyle, üretimle buluştuğu bir dönem olması gerekirken, "vahşet yüzyılı" olduğunu ifade eden Çelik, iki büyük dünya savaşının, birçok çatışmaların, katliamların bu dönemde yaşandığını anlattı. 21. yüzyılın da vahşet sahneleriyle başladığına değinen Çelik, "Bu doğrultuda geleceğe dönük, dünyanın, ülkelerin, insanlığın endişelerine katıldığımı ifade etmek istiyorum" dedi.

Herkesin küreselleşmeden dert yandığını, eylemler yaptığını, sokaklara döküldüğünü, büyük haksızlıkların karşısında suçlu aradığını aktaran Çelik, küreselleşme kavramının da suçlu olarak dile getirildiğini ifade etti. Dünyanın sorunlar yumağı haline geldiğini ve bu nedenle gerçek suçlu ya da yanlışı bulmanın kolay olmadığını dile getiren Çelik, şunları söyledi:

"İşveren, zorlaşan rekabet koşullarından şikayet eder, çalışanlar emeğin değerinin azalmasından şikayet eder, hükümetler ise krizlerin hızla yaygınlaşmasından ve küreselleşmesinden sorumlu tutulurlar. Ancak küreselleşmenin bilgiye, nitelikli iş gücüne, hak arama, iletişim ve üretim araçlarına, sermayeye erişimi kolaylaştırdığı da bir gerçektir. Yani toptancı bir yaklaşımla kavramları ve gelişen olayları karalamak ya da baş tacı etmek doğru değildir."

Bakan Çelik, bugün imza töreni vesilesiyle Türkiye'de gerçekleştirilen Ulusal İşbaşında Eğitim Ağı'nı, küreselleşmenin ülkelere sunduğu faydalardan biri olarak değerlendirdi. 

- Gençlerin işsizlik oranı

Küresel krizin etkisiyle dünyada 75 milyondan fazla gencin işsiz olduğuna dikkati çeken Çelik, "Son verilere göre Türkiye'de 936 bin gencimiz işsiz ve gençler arasındaki işsizlik oranı yüzde 19'lar düzeyinde" dedi.

Bu rakamın Avrupa Birliği ortalamasının altında olduğunu ancak daha da düşürülmesi gerektiğini ifade eden Çelik, bazı ülkelerde yüzde 50'leri bulan genç işsizliğin de sorgulanması gerektiğini vurguladı.

Türkiye'nin 2023 hedefleri kapsamında, işsizlik oranını yüzde 5'lere çekmeyi hedeflediklerini, genç işsizlik oranını da 2023 yılına kadar genel işsizlik oranına yaklaştıracak şekilde çaba içinde olacaklarını belirten Çelik, hükümet olarak gençlerin daha kolay ve daha çok istihdam edilebilmesi için işbaşı eğitim programlarını uygulamaya başladıklarını bildirdi.

Çelik, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun kısa süre içinde istihdam teşvik paketi çerçevesinde işbaşı eğitim programı hakkında da detaylı açıklamalarda bulunacağını ifade etti. 

- Terörle mücadelede yatırımın önemi

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili olduğunu hatırlatan ve Türkiye'nin 30 yıldır terörle mücadele ettiğini belirten Çelik, batılı dostların bu mücadeleyi anlamak istemediklerini ya da çok iyi anlayamadıklarını kaydetti.

Terörle mücadelenin ne kadar önemli olduğunun, yaşanan bazı olaylarla görüldüğünü dile getiren Çelik, dünyanın hiçbir yerinde terör olaylarının yaşanmamasını diledi.

Çelik, yapılan yatırımların, atılan adımların terörün çıkış yolu olmadığı yönündeki bir algıyı yerleştirdiğine işaret ederek, "Yatırım, istihdam... Aslında dünyanın şu anda karşı karşıya bulunduğu ana sorunların çözümlerine bir çıkış yolu olduğunu ifade etmek istiyorum" diye konuştu.

Genç işsizlik konusunun sadece Türkiye'nin değil, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin sorunu olduğunun altını çizen Çelik, Türkiye'nin dönem başkanlığında gerçekleştirilecek G20 kapsamında istihdamla ilgili konularda genç işsizliğine özel önem verileceğini vurguladı.

Bakan Çelik, son yıllarda etkin şekilde uygulamaya konulan iş ve meslek danışmanlığı sistemini, ulusal ağla bütünleşik şekilde değerlendirmek gerektiğini söyledi. 4 bin iş ve meslek danışmanının Türkiye'deki tüm işsizlerin hem meslek edinmesi hem aranan elemanın, iş gücünün vasıflarını kazanması konusunda çalışma yaptığını anlatan Çelik, bir taraftan da iş verenlerle işsizleri buluşturduğunu kaydetti.

- 1 milyon 400 bin istihdam

Çelik, bu doğrultuda İŞKUR'un bu metot ile geçen yıl 450 bini kadın, 1 milyon 400 bin istihdam oluşturduğu bilgisini verdi. 

Kayıt dışı istihdam rakamlarına değinen Çelik, "Kayıt dışı istihdam konusunda son derece sevindirici rakamlar, yüzde 52'den yüzde 33'e geriledik. Son rakam yüzde 33. Tabii kayıt dışında bir puanın ne anlama geldiğini hepimiz biliyoruz. Kayıt dışı ile mücadelemizi de tüm alanlara verdiğimiz mücadele gibi sürdürmeye devam ediyoruz" ifadesini kullandı.

Bakan Faruk Çelik, istihdam, nitelikli iş gücü konularında hükümet ve bakanlık olarak gereken desteği vermeye devam edeceklerini bildirdi.

Kaynak: Haber Kaynağı
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Exen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0.362. 432 64 64 Faks : 0.362. 435 47 77