• BIST 110.932
  • Altın 174,885
  • Dolar 4,0605
  • Euro 4,9845
  • Samsun 15 °C
  • Ankara 14 °C
  • İstanbul 17 °C
  • Trabzon 16 °C

Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç Etnospor Kültür Festivali'nin Basın Toplantısında Konuştu

Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç Etnospor Kültür Festivali'nin Basın Toplantısında Konuştu
Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, şalvar güreşi ve mas güreşi gibi geleneksel spor dallarımızın dünyaya tanıtılması gerektiğini vurguladı.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, “Geleneksel spor dallarımız bizim kenara atacağımız şeyler değil; yaşatmamız gereken değerlerimizdir. Bu spor dallarının hayat bulması, dünya arenasına çıkması için ciddi anlamda çalışma yapmamız gerekiyor.” dedi.

26-28 Ağustos tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecek olan Etnospor Kültür Festivali'nin basın toplantısı, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Dünya Etnospor Konfederasyonu Genel Başkanı Bilal Erdoğan’ın katılımıyla Küçükçekmece Bezirganbahçe'de yapıldı.

Konuşmasına Dünya Etnospor Konfederasyonu Genel Başkanı Bilal Erdoğan’a gerçekleştirilecek olan Etnospor Kültür Festivali için teşekkür ederek başlayan Bakan Çağatay Kılıç, “Vatandaşlarımızı geleneksel ama unutulmaya yüz tutmuş spor dalı ile ilk kez buluşturdukları için Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından düzenlenecek olan bu organizasyonun önemi çok büyüktür. Geleceğe doğru atılacak başarılı ve önemli adımların ilki bu organizasyon olacaktır. Bu organizasyonun içerisinde yer alacak geleneksel spor dallarımız kendilerini gösterme imkanı bulacaktır” diye konuştu.

 

 - “Medeniyetimizden gelen kültür mirasımıza sahip çıkmalıyız”

“Medeniyetimizden gelen kültür mirasımıza sahip çıkmalıyız. Yaptığımız spor çalışmalarının geleneğimiz, göreneğimiz ve medeniyetimiz ile iç içe olması önemlidir” diyen Bakan Çağatay Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Günümüzde ön plana çıkan spor dalları var. Futbol çok büyük bir endüstri ve ekonomik güç,dünya üzerindeki organizasyonları ile çok ciddi bir seyirci çeken spor dalıdır. Türkiye’de de çok yoğun takip edilmektedir. Özellikle basınımızda da en çok yer bulan spor dalıdır. Şunu her zaman söylemekteyim; sadece geleneksel spor dalları ile alakalı değil bütün spor dallarında başarı elde eden sporcu kardeşlerimiz basınımızda daha fazla yer almalılar. Milli sporcularımızın ortaya koymuş oldukları başarıların milletimizle ve dünyayla paylaşılması gerekiyor.  17-18 yaşında olimpiyatlarda Türkiye’yi temsil eden gelecek vaat eden sporcularımızın, sadece olimpiyat oyunları sürecinde Türkiye’nin gündemine gelmiş olması doğru bir şey değildir. Bu süreçte, okçuluk branşında spor yapan kardeşlerimizin gündeme gelmiş olmaları da aslında ayrı bir değerdir. Şunu açıklıkla dile getirebilirim ki; burada yaptığımız ve gelecekte yapacağımız çalışmalar içerisinde özellikle geleneksel sporlarımızın daha fazla yer almasını ve onların da farklı anlamda kendilerini ortaya koymasını sağlamak için hem altyapı hem de kültürel anlamda Kültür ve Turizm Bakanlığımızla atacağımız ciddi adımlar olacak.” 

 

-“Türkiye’de inşa edeceğimiz bazı özel tesisler olacak”

Türkiye’de inşa edecekleri bazı özel tesisler olacağını  belirten Bakan Çağatay Kılıç, “Bu konularla alakalı önümüzdeki hafta inşallah basınımızla bir araya geleceğiz.Ama şunu söyleyebilirim atacağımız bazı önemli adımlar  içerisinde, geleneksel spor dallarıyla ilgili de eş zamanlı hatta aynı mekan içerisinde atılacak  adımlarımız da olacak. Örneğin, modern okçuluk diye tabir ettiğimiz, Olimpiyatlarda temsili olan ve aynı zamanda şu anda dünyada ciddi anlamda da artış gösteren modern okçulukla ilgili yaptığımız, yapacağımız bir tesisin yanına, kendi medeniyetimizden, örf ve adetlerimizden, tarihimizden gelen okçuluk için de tesis yaparak gençlerimize bu imkanı sunacağız. Kendisi tercih etsin. Yani geleneksel okçuluk mu yapmak istiyor yoksa günümüzde kullanılan olimpik anlamdaki branştaki okçuluğu mu yapmak istiyor, kendisi tercih etsin...” şeklinde konuştu. 

 

-“Atlı ciritin ve atlı okçuluğun tekrar ortaya çıkmasını sağlamamız gerekiyor”

Bakan Çağatay Kılıç, binicilik sporunun medeniyetimiz ve tarihimiz açısından önemini dile getirirken , “Bizim medeniyetimizin farklı coğrafyalara taşınmasındaki en önemli unsur biniciliktir. Ama biz şu anda bugün baktığımızda dünya binicilik organizasyonları içerisinde, dünyadaki birçok binicilik dalındaki yapılan yarışmalarda ülkemizin çok az temsil edildiğini görüyoruz; hatta ve hatta bazı yerlerde temsil edilmediğini görüyoruz. Bunun sebepleri var, bunların sebeplerini biz de biliyoruz. Bunları gidermek için yeni adımlar atacağız. Bu adımları atarken aynı zamanda atlı ciritin, atlı okçuluğun da tekrar ortaya çıkmasını sağlamamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

 

-“Kendi kültürümüzden spor dallarını dünya arenasına taşımalıyız”

Rio 2016 Olimpiyatları’nda güreş dalında büyük bir başarı elde ettiğimizi de söyleyen Bakan Çağatay Kılıç, “Güreşle ilgili olarak herhalde Türkiye’de bizim bir şey anlatmamıza gerek yok. Özellikle Taha kardeşimizin olimpiyatlarda altın madalyasını kazandığını biliyorsunuz. Güreş dalında gerçekten bu olimpiyatlarda yine bir çıkış yakaladık, inşallah bu geleceğe doğru devam edecek. Güreşin bir dönem olimpiyatlardan çıkarılsın mı, çıkarılmasın mı şeklinde bir tartışması oldu ama o şu anda bertaraf edilmiş durumda. Çünkü özellikle Rio’da baktığınızda hem görsel anlamda, hem de ilgi anlamında tekrar öne çıkan bir spor dalı oldu. Bununla birlikte burada da göreceğiniz şalvar güreşi ve mas güreşinin de bilinmesi gerekiyor. Bunlar bizim kenara atacağımız şeyler değil; yaşatmamız gereken şeyler. Olimpiyatları tartışmıyoruz, dünyanın en büyük spor organizasyonu. Birçok ülkeden on bine yakın sporcu bir araya geliyor. Tüm ülkeler öyle ya da böyle temsil ediliyor. Büyük bir şölen. Ama bunun farklı anlamda bizim kendi kültürümüzden spor dallarının da hayat bulması, dünya arenasına çıkması için bizim ciddi anlamda çalışma yapmamız gerekiyor. Beraber yürümesi lazım. Biri birini gölgelemeyecek. Sporcu kardeşlerimiz bunları yaparken birbirlerine destek olsunlar” dedi.

 

-“Belediyelerimiz geleneksel sporlarımıza daha fazla ağırlık vermeliler”

Uluslar arası spor organizasyonlarının ülkelere turizm alanında da büyük katkılar sağladığını ifade eden Bakan Çağatay Kılıç, “Turizm açısından baktığımızda büyük bir ivme yakalayabileceğimiz, bir farklılık getirebileceğimiz unsurlar içeriyor. Dünyadaki turizm çalışmalarına baktığınızda özellikle geleneklerinden ve göreneklerinden gelen bazı çalışmaları turizmin içerisine entegre ederek ülkeler turizm paketlerini hazırlıyorlar. Belediyelerimiz geleneksel sporlara da ağırlık vererek aynı zamanda gençlerimizin kendilerine farklı şekilde ifade etmelerinde fayda sağlayacaklar diye düşünüyorum” diye konuştu.

 

-“Cumhurbaşkanımız, o çağrıyı milletimizin geleneğinden, tarihinden, kültüründen aldığı o birikimine güvenerek yaptı”

Bakan Çağatay Kılıç, 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişiminin püskürtülmesinde en büyük payın millete ait olduğunu hatırlattığı konuşmasına şöyle devam etti:

 “15 Temmuz’da FETÖ 'nün başlatmış olduğu darbe girişiminin püskürtülmesinde en büyük pay, Sayın Cumhurbaşkanımızın meydanlara, sokaklara çıkın ve buna karşı gücünüzü gösterin çağrısına anında cevap vererek meydanlara çıkan milletimindir. Sayın Cumhurbaşkanımız, o çağrıyı milletimizin geleneğinden, tarihinden, kültüründen aldığı o birikimine güvenerek ve bilerek yaptı. Çok şükür milletimizde kendisine ihanet eden, devletimizin ve milletimizin geleceğini karartmak amacıyla ortaya çıkan teröristlere karşı en büyük cevabı verdi. Yapmamız gereken şey; Sayın Cumhurbaşkanımızın, Sayın Başbakanımızın ortaya koymuş oldukları hedefler doğrultusunda en hızlı şekilde ülkemizin, milletimizin geleceğini geliştirerek daha ileriye taşımaktır.” 

 

-“Bu aynı zamanda bir kültür, turizm, spor organizasyonudur, bir festivaldir”

Etnospor Kültür Festivali'nin çok yönlü değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Bakan Çağatay K​ılıç, sözlerini şöyle tamamladı;

“Ben bunu sadece bir spor organizasyonu olarak görmüyorum. Bu aynı zamanda bir kültür, turizm, spor organizasyonudur, bir festivaldir. Festivalin anlamını da ümit ederim ki; kimse küçümseyerek görmez. Festival çok önemli bir şeydir. Festivaller aynı zamanda kültürlerin yaşatıldığı yerlerdir.  Avrupa’da yapılan birçok karnaval festival vardır. Latin Amerika, Kuzey Amerika ülkelerinde yapılan festivaller, karnavallar vardır. Örneğin boğa güreşi. Rio’daydım oradaki karnaval. Kendi gelenek, göreneklerine göre yaptıkları festivaldir. Bizim de kendi festivalimiz olacak, olmalı. Bunları daha da fazla yaşatmalıyız diye düşünüyorum. Tekrar bu noktada büyük emekleri olan Etno Kültür, Spor festivalini Türkiye’de yaşanması için hayata geçiren Sayın Bilal Erdoğan Beyefendiye teşekkür ediyorum. Belediyelerimize teşekkür ediyorum. Turizm, kültür camiasından destek veren herkese teşekkür ediyorum. İnşallah gelecekte çok daha büyük, fazla katılımlı olacak bu organizasyonların ilk kuvvetli adımı olması açısından hayırlara vesile olmasını diliyorum.”

 

 

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Exen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0.362. 432 64 64 Faks : 0.362. 435 47 77