• BIST 98.831
  • Altın 220,894
  • Dolar 5,3475
  • Euro 6,0765
  • Samsun 6 °C
  • Ankara 4 °C
  • İstanbul 8 °C
  • Trabzon 9 °C

Genişletilmiş Seçim İşleri Başkanları Değerlendirme Toplantısı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, 7 Haziran seçimlerine giderken aday başvurularının Cuma günü itibariyle tamamlandığını belirterek, “Bununla ilgili son sayı 6 bin 223. Bunların bin 40’...

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, 7 Haziran seçimlerine giderken aday başvurularının Cuma günü itibariyle tamamlandığını belirterek, “Bununla ilgili son sayı 6 bin 223. Bunların bin 40’ı kadın aday. Başvuran aday adaylarının yaklaşık 4’te 1’i, yüzde 24’ün üzerinde bir oran lisansüstü mezunu, yaklaşık yüzde 70’i de lisans mezunu” dedi.

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Şentop, genel merkezde düzenlenen “Genişletilmiş Seçim İşleri Başkanları Değerlendirme Toplantısı”na katıldı. Burada yaptığı konuşmada Şentop, hafta sonu 25 ilde 1 Mart’ta da geri kalan illerde temayül yoklamasının yapılacağını belirterek, “10 Mart itibariyle takvimi başlatıyor YSK. 7 Nisan’a kadar önemli bir tarih 14 Mart seçmen listelerinin askıya çıkarılacağı tarih. Bunu iyi takip etmemiz lazım. Türkiye tarihinde seçimi kazanamayan, aslında seçimlere inanmayan bir zihniyet, bir siyasi düşünce görüş var. Bunlar tabi ağırlıklı olarak CHP’de ama yavaş yavaş seçim kazanamayan partilerin hepsi CHP’ye dönüşmeye başladılar zihniyet itibariyle. Bunlar seçim kazanamayınca kabahati kendilerinde aramıyorlar. Millette arıyorlar, sandıklarda, seçimlerde arıyorlar. Çamur atmaya kalkıyorlar” diye konuştu.

“7 NİSAN TARİHİNDE BİZ ADAY LİSTEMİZİ VERECEĞİZ SAAT 17.00 SON SAAT”

Seçim takviminin çok şeffaf olduğunu ifade eden Şentop, “Seçimler yargının yönetimi ve denetiminde yapılıyor ama seçimleri yürütenler esasen siyasi partilerdir. Önemli olan tarih 7 Nisan tarihi. 7 Nisan tarihinde biz aday listemizi vereceğiz, saat 17.00 son saat. Arkasından eksik evrakların tamamlanmasıyla 14 Nisan’da geçici aday listelerinin ilanı var. Daha sonra itiraz süreçlerinin ardından 24 Nisan’da kesin aday listelerini siyasi partilerin ve bağımsızların Resmi Gazetede yayımlanacak. 8 Mayıs’ta yurt dışı temsilciliklerimiz de ve gümrüklerde oy kullanma süreci başlıyor. 31 Mayıs’a kadar. Toplam 24 gün, 4 hafta sonu içeren bir dönem. Bizim aday belirleme sürecimizde bu hafta sonu teşkilat temayülü ile başlıyor. Arkasından ayın 6’sında alt komisyon çalışmaları, daha sonra 16’sından itibaren ara komisyonlar başlayacak. 23 Mart’tan itibaren de üst komisyon aday belirleme çalışmalarına başlayacak. 7 Nisan’da da inşallah teslim edeceğiz aday listemizi” ifadelerini kullandı.

“SON SAYI 6 BİN 223 BUNLARIN BİN 40’I KADIN ADAY”

7 Haziran seçimlerine giderken aday başvurularının Cuma günü itibariyle tamamlandığını bildiren Şentop, şöyle konuştu:

“Bununla ilgili son sayı 6 bin 223. Bunların bin 40’ı kadın aday. Başvuran aday adaylarının yaklaşık 4’te 1’i yüzde 24’ün üzerinde bir oran lisansüstü mezunu, yaklaşık yüzde 70’i de lisans mezunu. Dolayısıyla aşağı yukarı yüzde 7-8’likte lise, ortaokul, ilkokul mezunu kardeşlerimiz var. Daha önceki 12 Haziran 2011 seçimlerine göre yaklaşık 600 civarında daha fazla bir müracaatla karşı karşıyız. Hangi partilerin seçilme 7 Haziran 2015 seçimleri Türkiye tarihinin en önemli seçimleridir. Türkiye’nin muhtelif dönemlerinde kritik seçimler olmuştur.”

“SAYISAL OLARAK 9 BUÇUK MİLYONUN ÜZERİNDE HAMDOLSUN ÜYEMİZ VAR”

7 Haziran 2015 seçimlerinin çok farklı olduğunun farkında olduklarını kaydeden Şentop, AK Parti’nin hem sayısal olarak olarak hem nitelik olarak büyük kadrolara sahip olduğunu ifade etti. Şentop, “Sayısal olarak 9 buçuk milyonun üzerinde hamdolsun üyemiz var. Geçen diyorlar ‘CHP önseçim yapıyorlar’. CHP bir butik partidir dedim. Bir de tutmuş YSK’ya dilekçe vermişler. ‘Biz de AK Parti gibi teşkilat temayülü yapsak bunu ön seçim yerine sayar mısınız diye’” dedi.

12 Haziran 2011 seçimleri öncesinde Putin’in Türkiye’ye ziyaretinde konunun doğal gaz hattıyla ilgili olduğunu anlatan Şentop, “O zaman Başbakanımıza Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a diyorlar ki, “Biz daha önce Türkiye’yi doğrudan ilgilendiren konuları bile Türkiye ile görüşmezdik.” Aramızda bir karara varırdık. Bazen bunu Türkiye’ye söylemezdik bile. Türkiye kendisi bu karara uymak için gerekli tedbirleri alırdı. “Şimdi Türkiye’yi doğrudan alakadar etmeyen konuları bile Türkiye ile görüşme mecburiyetinde hissediyoruz kendimizi” diyor. Türkiye’deki değişimi liderliği ifade etmek için bundan daha güzel söylenebilecek bir şey yok” değerlendirmesinde bulundu.

“ÜÇ SEÇİM 9 MART, 10 AĞUSTOS, 7 HAZİRAN SEÇİMLERİ YENİ TÜRKİYE’NİN İNŞASI SÜRECİNDEKİ DÖNEMİN BAŞLANGICI OLACAK”

Önümüzdeki dönemin 12 yıllık iktidarları döneminde 20. Yüzyılın başlangıcındaki şartlarda kurulmuş olan Türkiye’yi artık 21.yüzyılda yürütülemeyecek siyaset, hukuk, ekonomi yapısını tasfiye edilmesi olarak ifade eden Şentop, “Şimdi önümüzdeki zorluk Türkiye’nin yeniden inşa edilmesi. Yeni Türkiye’nin inşa edilmesi meselesi. Onu yavaş yavaş başlattık. Üç seçim 9 Mart, 10 Ağustos, 7 Haziran seçimleri yeni Türkiye’nin inşası sürecindeki dönemin başlangıcı olacak. 7 Haziran 2015 seçimleri sadece 2019’a kadar yönetecek olan iktidarın, hükümeti belirleyecek seçimler değildir. Bu seçiler 2023 vizyonu olarak ifade ettiğimiz 2053, 2071 hedefleri dedik bu istikamette Türkiye’nin alacağı çok esaslı bir adım olacak 7 Haziran 2015 seçimleri. 12 Haziran 2011’de AK Parti oyunu daha da arttırdı. 7 Haziran 2015’te 4’üncü seçimde oyunu daha da artıracak” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE’DE MUHALEFET BU SEÇİM SONRASINDA HEM YAPI OLARAK DEĞİŞECEK, KİŞİLER DEĞİŞECEK”

“Benim partim yok. Kim AK Parti karşısında şanslıysa onu destekleyeceğiz, ona oy vereceğiz” düşüncesini eleştiren Şentop, şunları kaydetti:

“Tamamen bir siyasi karaktersizlik. Bu seçimde yine son kozlarını oynayacakları bir seçim. Bu seçim onlarında son seçimi olacak. Hem Türkiye zihniyet olarak değişecek, Türkiye’de muhalefet bu seçim sonrasında hem yapı olarak değişecek, kişiler değişecek. Ciddi bir muhalefete, yerli muhalefete, milli muhalefete Türkiye’de ihtiyaç var. Bu seçimler muhalefeti hizaya sokacaktır. Biz zaten onlarla yarışmıyoruz. Bu seçimlerde hedefimiz yeni anayasa diyoruz. Önemli olan anayasanın ruhu, zihniyeti. Bizim yeni anayasa ile kastettiğimiz şey bir zihniyet. Bu devletin milletini, milletin devleti haline getirmek meselesi. Bizim o anayasa ile ilgili zihniyeti ifade edeceğimiz şey, devletin milleti anlayışından milletin devleti anlayışına geçecek bir “devlet ve bu anayasayı yapacak çoğunluğu milletimizden istiyoruz.”

“PARLAMENTOYU SEÇECEK MİLLET YÜRÜTMEYİ DE HÜKÜMETİ DE MİLLET SEÇSİN”

Başkanlık sistemiyle ilgili ise Şentop, “Parlamentoyu seçecek millet yürütmeyi de hükümeti de millet seçsin. Yürütmeyi de millet seçsin. Doğrudan Başkanlık sistemi dediğimiz şey özü itibariyle de budur. Nasıl parlamentoyu yasama organını doğrudan seçiyorsa millet yürütme organını da doğrudan millet seçsin. Yeni anayasa ve onun içerisinde Başkanlık tartışması, yönetim tartışması çok önemli bir tartışma” ifadelerini kullandı.

“BU SEÇİM SEÇİMLERİN ANASI”

“Bu seçim seçimlerin anası” diyen Şentop, “Türkiye’de bugüne kadar yapılan bütün seçimler içerisinde en önemli seçimler. Türkiye’nin istikbalini belirleyecek olan seçimler 7 Haziran 2015’te yapılacak olan seçimlerdir. Yeni Türkiye’yi ve yeni Türkiye’nin yeni anayasasını bu seçimde elde edeceğimiz neticeyi bulacağız” dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Exen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0.362. 432 64 64 Faks : 0.362. 435 47 77