• BIST 85.551
 • Altın 102,914
 • Dolar 2,7205
 • Euro 2,9535
 • Samsun 16 °C
 • Ankara 15 °C
 • İstanbul 15 °C
 • Trabzon 11 °C

Gezi Parkı'ndaki Eylem Artık Bitirilsin

Gezi Parkındaki Eylem Artık Bitirilsin
Başbakan Erdoğan, Taksim'de Gezi Parkı'ndaki eylemin artık bitirilmesini, polise, esnafa, oradaki masum ziyaretçilere yönelik şiddetin derhal son bulmasını istedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İlim Yayma Cemiyeti 59. Olağan Genel  Kurulunda yaptığı konuşmada,  CHP'nin bu tür provokasyonların içine girmemesi gerektiğini belirtti.

CHP'nin yanlış yaptığını ifade eden Erdoğan, "Bunun dışında kalmassan şu olayda, Beşiktaş'tan itibaren gelirken doğabilecek her türlü yanlışın faturası senindir. CHP'nin bu noktada çok hassas, çok dikkatli olması gerekir. Zira Türkiye'nin çözüm sürecinde olduğu bir dönemde, bu tür bir adımın atılmış olması düşündürücüdür. Tabii biz çalışmalarımızın sabırla devam ettireceğiz" dedi.

Başbakan Erdoğan, Taksim'deki olaylara ilişkin sabahtan akşama kadar yalan yanlış haberler uydurulduğunu ve bunların haddi hesabı olmadığını belirterek, nitekim CHP'nin yöneticilerinin, milletvekillerinin ellerinden gelen tahriki yaptıklarını söyledi.

Aynı CHP'nin Belediye Meclisinde bu yayalaştırma projesine de imza attığını vurgulayan Erdoğan, "Onayı var. Böyle bir cümbüş olur da tabii MHP bunun gerisinde kalır mı? O da Meclis'te muhalefet yapamıyor kalkıyor işte meşrebinin, ideolojisinin hiç ama hiç uyuşmayacağı bu kitleyle ortak eyleme girişiyor. Daha da ilginci, Doğu'da, Güney Doğu'da gençlerin ölmesini engellemek için harekete geçmeyen CHP, bakıyorsunuz orada BDP ile kol kola sözde ağaç katliamının karşısında duruyor" diye konuştu.

Polisimizin yaptığı bir yanlış var, doğru

Başbakan Erdoğan, sosyal medyada hakaretin, iftiranın, yalancılığın haddi hesabı, sınırı olmadığını, medyada da kışkırtmaların, provokasyonların diz boyu olduğunu dile getirerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Efendim 'İşte Batı toplumunda şöyle oluyor. Dünyada yayın organları böyle yazıyor, böyle resimliyor...' Onlar önce kendilerine baksın. Batı toplumu önce kendi yaptıklarını düzeltsin. Biz ingiltere'de, İspanya'da, Amerika'da nelerin olduğunu biliyoruz. Bunları görüyoruz. Uygulamalar bizim gözlerimizin önünde. Bizim de arşivlerimiz de bunlar. Ama Türkiye'de olmayan şeyi, oluyormuş gibi göstermek ve bunları abartılı olarak vermek... Sanki kendi toplumlarında hiç biber gazı kullanılmıyor. Tamam burada aşırılık var doğru. Polisimizin yaptığı bir yanlış var, doğru. Bu konuda da gerekli uyarılar yapılmıştır. İçişleri Bakanlığımız gerekli takibatı burada yapıyor, yapacak. Ama kendileri sanki böyle sütten çıkmış ak kaşık gibi davranıyor. Öyle bir durumları yok. Demokratik eylem, özellikle hukuk içinde protesto hakkı gelişmedikçe bu ülkede milli irade tam anlamıyla asla yerleşmez ve yerleşemez."

Azınlığın çoğunluğa hükmetmesini müsade etmeyiz

Erdoğan, Taksim Gezi Parkı'nda yaşanan olayların Türkiye tarihinde ilk defa yaşanmadığını, bu olayların Menderes döneminde ve 1980 öncesinde de yaşandığını hatırlattı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, şöyle devam etti:

"Ama kimse kusura bakmasın. Bir avuç kaymak tabakanın, bir avuç sesi gür çıkan kitlenin bu millete, bu ülkeye dayatma yapmasına da müsade etmeyiz. Azınlığın çoğunluğa hükmetmesini müsade etmeyiz. Bu ülkede artık çetelerin dediği olmuyor. Bu ülkede artık kaymak tabakanın, güçlünün, sesi gür çıkanın dediği olmuyor. Bu ülkeyi artık bir kısım medya yönetmiyor. Milletin dediği olur.  Milletin tercihi baş tacı edilir. Milletin arzu ve istekleri yerine getirilir.

Taksim'de Gezi Parkı'ndaki eylemin artık bitirilmesini, polisimize, esnafa, oradaki masum ziyaretçilere yönelik şiddetin derhal son bulmasını istiyoruz. Oradaki projeye onay veren CHP'nin ikiyüzlülük içinde kalabalıkları tahrik etmekten vazgeçmesini bekliyoruz. Biz bu aşamadan itibaren politika üretemeyen, plan proje üretemeyen, yapıcı eleştiri üretemeyen muhalefetin söylemlerini hiç bir şekilde zaten muhatap almıyoruz. Türkiye'nin en can alıcı meselelerinde gençlerin yaşamasını sağlayacak çözüm sürecinde yer almayan ama 'ağaçlar kesiliyor' yalanıyla meydandaki gençlerin arkasına sığınan bu muhalefette kendisine çekidüzen verene kadar biz de cevap vermeyeceğiz."

Gezi Parkı, istismarın, provokasyonun merkezi haline geliyor

Erdoğan,  konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Öyle bir propaganda yürütülüyor ki bir anda Taksim Gezi Parkı istismarın, provakasyonun merkezi haline geliyor. Kadıköy'de miting yapacaklardı, sonradan vazgeçtiler. Şimdi Beşiktaş'ta toplanma kararı verdiler. Dedim bırakın bakalım yürüsünler, kontrol altında götürün yürüsünler, ne diyecekler bir görelim. Bunlar ne istiyor bunu öğrenelim. Bunu da bilmiyoruz. Neyi istedikleri de belli değil. Eğer ağaç istiyorsanız gelin biz size verelim. Biz de ağaç bol. Bahçelerine dikilecek ağaç arıyorlarsa onu da verelim. Hamdolsun bol. Ancak bunlarda maalesef böyle bir kararlılık, böyle bir zihniyet ya da teklif yok.

Ancak illa Topçu Kışlası buraya olmaz diyorsanız kusura bakmayın, olacak. Çünkü biz olmayan birşey yapmıyoruz. Daha önce olup da yıkılanı biz yapıyoruz. Olay bu. Beni üzen başka birşey. Nedir o? Dün bu kadar sıkıntıların olduğu bir anda idare mahkemesi bakıyorsunuz ki bir karar veriyor. Karar da çok enteresan. İdarenin savunması alınıncaya kadar yürütmenin durdurulması diyor. İdare kim? Kültür Bakanlığı. Tamam da böyle bir günde mi bunu yapıyorsun? İnşaat mı başladı? Projeyi mi ilan ettik? Şu anda bununla ilgili ihale mi yaptık? Ne oldu da sen bunu geldin dün akşam saatinde böyle bir açıklama yapıyorsun? Burada soru işaretleri doğuyor. Bü ülkede kimsenin attığı adımı bu kadar dikkati bir kenara koyarak atması doğru değil. Hele hele yargı ve nitekim şu anda işte muhalefet bu tür bir kararın arkasına sığınarak diyor ki yargının durdurma kararı var. Dur bakalım ya. Daha bunun itiraz merci var. Herşeyi yapacağız, bunları göreceğiz. Ondan sonra bu adımlar atılır."

Velev ki AVM de olabilir

Taksim Yayalaştırma Projesi'yle araçların yerin altına alınacağını ve herkesin çoluk çocuğuyla burada gezip dolaşabileceğini aktaran Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Tutturdular şimdi 'Buraya AVM yapacaklar'. Velev ki AVM de olabilir. Ayrı mesele. Şu anda orada zaten ufak bir AVM var. Ne demek istiyorum; Cumhuriyet Caddesi tarafında Beyoğlu Nikah Dairesi'nin altı, ta o baştan bitimine kadar orada zaten biliyorsunuz alışveriş yerleri var. Halıcılar, büfeler, şunlar var, bunlar var... Biz burada kalkar bir şehir müzesi de yapabiliriz. Belki bunun da adımını atabiliriz. Şu anda bunun verilmiş kesin bir kararı yok ama dert o değil. Dert başka. Dert acaba AK Parti'ye nasıl vururuz, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ni bunların elinden nasıl alırız veyahut bu Başbakan'a nasıl vururuz? Dert bu.

Biz de diyoruz ki nereden vurmaya kalkarsanız kalkın sizin vuruşlarınız evvelallah bize kar etmez. Çünkü biz inandığımız yolda gideceğiz. Orada inşallah bu Topçu Kışlası bütün güzelliğiyle yer alacak. İçinde yeşiliyle beraber yer alacak. Şu anda bizim hedeflerimizin arasında AKM'yi yıkmak da var. AKM'yi yıkacağız ve orada da yanındaki boşluğu, arkadaki boşluğu katmak suretiyle gayet büyük bir kültür merkezini orada inşallah orada çok da farklı, estetiğiyle mimarisiyle, onu yapacağız. Çünkü bizde gerçekten bu tür yani kongre merkezlerimiz artık artmaya başladı, kültür merkezleri noktasında çok güçlü kültür merkezlerine sahip değiliz ama burada gayet başarılı bir projeyi uygulamak suretiyle o kültür merkezini İstanbulumuza ve ülkemize kazandıralım' diyoruz. Dolayısıyla Taksim Meydanı, meydanı olmayan İstanbul'a bir zenginlik kazandıracak, tüm bunlarla beraber."

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
 • İntikam Uğruna 20 Yaşındaki Genci Diri Diri Yaktı
  AMCAOĞLUNU DİRİ DİRİ YAKTI
  İntikam Uğruna 20 Yaşındaki Genci Diri Diri Yaktı
 • Trafik Kazası Herşeyi Ortaya Çıkardı
  ŞEYTANCA PLANI KADER BOZDU
  Trafik Kazası Herşeyi Ortaya Çıkardı
 • Köktaş,"Her Zaman Milletimizin Yanında Olduk"
  KÖKTAŞ SEÇİM ÇALIŞMALARINI TEKKEKÖY'DE SÜRDÜRDÜ
  Köktaş,"Her Zaman Milletimizin Yanında Olduk"
 • Elektrik Akımına Kapılan İşçi Hayatını Kaybetti
  34 YAŞINDAKİ İŞÇİNİN FECİ ÖLÜMÜ
  Elektrik Akımına Kapılan İşçi Hayatını Kaybetti
 • Seçim Güvenliği Bölge Toplantısı Yapıldı
  İÇİŞLERİ BAKANI BİZZAT İLGİLENDİ
  Seçim Güvenliği Bölge Toplantısı Yapıldı
 • Rusya'dan Hitlere Giden Altınların Sırrı Samsun'da
  SAMSUN AÇIKLARINDA ALTIN DOLU BATIK GEMİ - VİDEO HABER
  Rusya'dan Hitlere Giden Altınların Sırrı Samsun'da
 • HDP Samsun'da Miting Yapacak
  HDP BİR İLKE HAZIRLANIYOR
  HDP Samsun'da Miting Yapacak
 • Yalçın; 28 Şubat'ın Maliyeti 381 Milyar $
  MEMUR-SEN GENEL BAŞKANI AÇIKLADI
  Yalçın; 28 Şubat'ın Maliyeti 381 Milyar $
 • Başarılı Gençler AnadoluJet İle Uçtular
  ANADOLUJET JESTİ
  Başarılı Gençler AnadoluJet İle Uçtular
 • Erhan Usta: Üretim, Yatırım İstihdam Varsa Ülke Büyür
 • Kamuran Özden Halkı Dinledi
  BUGÜNKÜ DURAĞI TEKKEKÖY’DÜ
  Kamuran Özden Halkı Dinledi
 • Hocaoğlu: "AK Parti Milletimizin Güvencesidir"
  DAHA GÜZEL BİR SAMSUN İÇİN...
  Hocaoğlu: "AK Parti Milletimizin Güvencesidir"
 • Samsun'da Senaristleri Kıskandıracak Olay! Final Sahnesi Uçakta Geçiyor!
 • Suç Makinesi Yakalandı!
 • Sokak Ortasında Kurşun Yağdırdı!
 • Başkan Erkut Tutu: Hiçbir Şey Engel Olamayacak Süper Lig'e Çıkacağız
 • Kurt: “Tüm Kesimlerin Oylarına Talibiz”
  "7 HAZİRAN'DA TABLO DEĞİŞMEYECEK"
  Kurt: “Tüm Kesimlerin Oylarına Talibiz”
 • Litresi 4,63 TL Olan Benzinin 2 TL'si Vergi
  PÜİS SAMSUN ŞUBE BAŞKANI AÇIKLADI
  Litresi 4,63 TL Olan Benzinin 2 TL'si Vergi
 • Samsun'u da İlgilendiriyor
  SEÇİM ÖNCESİ ORDU’YA DA HIZLI TREN MÜJDESİ
  Samsun'u da İlgilendiriyor
 • Samsun’a Bahar Havası Müjdesi
  SAMSUN’DA UZATMALI KIŞ KABUSU SONA ERİYOR
  Samsun’a Bahar Havası Müjdesi
Diğer Haberler
 • Yalçın; 28 Şubat'ın Maliyeti 381 Milyar $25 Nisan 2015 Cumartesi 00:03
 • Zirve Cinayetinde Takipsizlik Kararı24 Nisan 2015 Cuma 21:05
 • İstanbul Adliyesi Savcı Kiraz Oldu24 Nisan 2015 Cuma 20:57
 • Babalık İzni Artık 5 Gün24 Nisan 2015 Cuma 14:51
 • Bayrağı Öpen Çocuk Konuştu24 Nisan 2015 Cuma 14:41
 • Samsun'u da İlgilendiriyor24 Nisan 2015 Cuma 12:39
 • THY Asılsız İhbarların Önüne Böyle Geçecek24 Nisan 2015 Cuma 09:55
 • 8. Denemede Mutlu Oldular23 Nisan 2015 Perşembe 19:43
 • Bayrak Sevgisi Böyle Olur23 Nisan 2015 Perşembe 16:24
 • Küçük Cumhurbaşkanı Ayar Verdi!23 Nisan 2015 Perşembe 13:40
 • EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Exen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0.362. 432 64 64 Faks : 0.362. 435 47 77