• BIST 79.910
 • Altın 97,529
 • Dolar 2,7655
 • Euro 3,0595
 • Samsun 26 °C
 • Ankara 20 °C
 • İstanbul 25 °C
 • Trabzon 27 °C

Gezi Parkı'ndaki Eylem Artık Bitirilsin

Gezi Parkındaki Eylem Artık Bitirilsin
Başbakan Erdoğan, Taksim'de Gezi Parkı'ndaki eylemin artık bitirilmesini, polise, esnafa, oradaki masum ziyaretçilere yönelik şiddetin derhal son bulmasını istedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İlim Yayma Cemiyeti 59. Olağan Genel  Kurulunda yaptığı konuşmada,  CHP'nin bu tür provokasyonların içine girmemesi gerektiğini belirtti.

CHP'nin yanlış yaptığını ifade eden Erdoğan, "Bunun dışında kalmassan şu olayda, Beşiktaş'tan itibaren gelirken doğabilecek her türlü yanlışın faturası senindir. CHP'nin bu noktada çok hassas, çok dikkatli olması gerekir. Zira Türkiye'nin çözüm sürecinde olduğu bir dönemde, bu tür bir adımın atılmış olması düşündürücüdür. Tabii biz çalışmalarımızın sabırla devam ettireceğiz" dedi.

Başbakan Erdoğan, Taksim'deki olaylara ilişkin sabahtan akşama kadar yalan yanlış haberler uydurulduğunu ve bunların haddi hesabı olmadığını belirterek, nitekim CHP'nin yöneticilerinin, milletvekillerinin ellerinden gelen tahriki yaptıklarını söyledi.

Aynı CHP'nin Belediye Meclisinde bu yayalaştırma projesine de imza attığını vurgulayan Erdoğan, "Onayı var. Böyle bir cümbüş olur da tabii MHP bunun gerisinde kalır mı? O da Meclis'te muhalefet yapamıyor kalkıyor işte meşrebinin, ideolojisinin hiç ama hiç uyuşmayacağı bu kitleyle ortak eyleme girişiyor. Daha da ilginci, Doğu'da, Güney Doğu'da gençlerin ölmesini engellemek için harekete geçmeyen CHP, bakıyorsunuz orada BDP ile kol kola sözde ağaç katliamının karşısında duruyor" diye konuştu.

Polisimizin yaptığı bir yanlış var, doğru

Başbakan Erdoğan, sosyal medyada hakaretin, iftiranın, yalancılığın haddi hesabı, sınırı olmadığını, medyada da kışkırtmaların, provokasyonların diz boyu olduğunu dile getirerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Efendim 'İşte Batı toplumunda şöyle oluyor. Dünyada yayın organları böyle yazıyor, böyle resimliyor...' Onlar önce kendilerine baksın. Batı toplumu önce kendi yaptıklarını düzeltsin. Biz ingiltere'de, İspanya'da, Amerika'da nelerin olduğunu biliyoruz. Bunları görüyoruz. Uygulamalar bizim gözlerimizin önünde. Bizim de arşivlerimiz de bunlar. Ama Türkiye'de olmayan şeyi, oluyormuş gibi göstermek ve bunları abartılı olarak vermek... Sanki kendi toplumlarında hiç biber gazı kullanılmıyor. Tamam burada aşırılık var doğru. Polisimizin yaptığı bir yanlış var, doğru. Bu konuda da gerekli uyarılar yapılmıştır. İçişleri Bakanlığımız gerekli takibatı burada yapıyor, yapacak. Ama kendileri sanki böyle sütten çıkmış ak kaşık gibi davranıyor. Öyle bir durumları yok. Demokratik eylem, özellikle hukuk içinde protesto hakkı gelişmedikçe bu ülkede milli irade tam anlamıyla asla yerleşmez ve yerleşemez."

Azınlığın çoğunluğa hükmetmesini müsade etmeyiz

Erdoğan, Taksim Gezi Parkı'nda yaşanan olayların Türkiye tarihinde ilk defa yaşanmadığını, bu olayların Menderes döneminde ve 1980 öncesinde de yaşandığını hatırlattı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, şöyle devam etti:

"Ama kimse kusura bakmasın. Bir avuç kaymak tabakanın, bir avuç sesi gür çıkan kitlenin bu millete, bu ülkeye dayatma yapmasına da müsade etmeyiz. Azınlığın çoğunluğa hükmetmesini müsade etmeyiz. Bu ülkede artık çetelerin dediği olmuyor. Bu ülkede artık kaymak tabakanın, güçlünün, sesi gür çıkanın dediği olmuyor. Bu ülkeyi artık bir kısım medya yönetmiyor. Milletin dediği olur.  Milletin tercihi baş tacı edilir. Milletin arzu ve istekleri yerine getirilir.

Taksim'de Gezi Parkı'ndaki eylemin artık bitirilmesini, polisimize, esnafa, oradaki masum ziyaretçilere yönelik şiddetin derhal son bulmasını istiyoruz. Oradaki projeye onay veren CHP'nin ikiyüzlülük içinde kalabalıkları tahrik etmekten vazgeçmesini bekliyoruz. Biz bu aşamadan itibaren politika üretemeyen, plan proje üretemeyen, yapıcı eleştiri üretemeyen muhalefetin söylemlerini hiç bir şekilde zaten muhatap almıyoruz. Türkiye'nin en can alıcı meselelerinde gençlerin yaşamasını sağlayacak çözüm sürecinde yer almayan ama 'ağaçlar kesiliyor' yalanıyla meydandaki gençlerin arkasına sığınan bu muhalefette kendisine çekidüzen verene kadar biz de cevap vermeyeceğiz."

Gezi Parkı, istismarın, provokasyonun merkezi haline geliyor

Erdoğan,  konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Öyle bir propaganda yürütülüyor ki bir anda Taksim Gezi Parkı istismarın, provakasyonun merkezi haline geliyor. Kadıköy'de miting yapacaklardı, sonradan vazgeçtiler. Şimdi Beşiktaş'ta toplanma kararı verdiler. Dedim bırakın bakalım yürüsünler, kontrol altında götürün yürüsünler, ne diyecekler bir görelim. Bunlar ne istiyor bunu öğrenelim. Bunu da bilmiyoruz. Neyi istedikleri de belli değil. Eğer ağaç istiyorsanız gelin biz size verelim. Biz de ağaç bol. Bahçelerine dikilecek ağaç arıyorlarsa onu da verelim. Hamdolsun bol. Ancak bunlarda maalesef böyle bir kararlılık, böyle bir zihniyet ya da teklif yok.

Ancak illa Topçu Kışlası buraya olmaz diyorsanız kusura bakmayın, olacak. Çünkü biz olmayan birşey yapmıyoruz. Daha önce olup da yıkılanı biz yapıyoruz. Olay bu. Beni üzen başka birşey. Nedir o? Dün bu kadar sıkıntıların olduğu bir anda idare mahkemesi bakıyorsunuz ki bir karar veriyor. Karar da çok enteresan. İdarenin savunması alınıncaya kadar yürütmenin durdurulması diyor. İdare kim? Kültür Bakanlığı. Tamam da böyle bir günde mi bunu yapıyorsun? İnşaat mı başladı? Projeyi mi ilan ettik? Şu anda bununla ilgili ihale mi yaptık? Ne oldu da sen bunu geldin dün akşam saatinde böyle bir açıklama yapıyorsun? Burada soru işaretleri doğuyor. Bü ülkede kimsenin attığı adımı bu kadar dikkati bir kenara koyarak atması doğru değil. Hele hele yargı ve nitekim şu anda işte muhalefet bu tür bir kararın arkasına sığınarak diyor ki yargının durdurma kararı var. Dur bakalım ya. Daha bunun itiraz merci var. Herşeyi yapacağız, bunları göreceğiz. Ondan sonra bu adımlar atılır."

Velev ki AVM de olabilir

Taksim Yayalaştırma Projesi'yle araçların yerin altına alınacağını ve herkesin çoluk çocuğuyla burada gezip dolaşabileceğini aktaran Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Tutturdular şimdi 'Buraya AVM yapacaklar'. Velev ki AVM de olabilir. Ayrı mesele. Şu anda orada zaten ufak bir AVM var. Ne demek istiyorum; Cumhuriyet Caddesi tarafında Beyoğlu Nikah Dairesi'nin altı, ta o baştan bitimine kadar orada zaten biliyorsunuz alışveriş yerleri var. Halıcılar, büfeler, şunlar var, bunlar var... Biz burada kalkar bir şehir müzesi de yapabiliriz. Belki bunun da adımını atabiliriz. Şu anda bunun verilmiş kesin bir kararı yok ama dert o değil. Dert başka. Dert acaba AK Parti'ye nasıl vururuz, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ni bunların elinden nasıl alırız veyahut bu Başbakan'a nasıl vururuz? Dert bu.

Biz de diyoruz ki nereden vurmaya kalkarsanız kalkın sizin vuruşlarınız evvelallah bize kar etmez. Çünkü biz inandığımız yolda gideceğiz. Orada inşallah bu Topçu Kışlası bütün güzelliğiyle yer alacak. İçinde yeşiliyle beraber yer alacak. Şu anda bizim hedeflerimizin arasında AKM'yi yıkmak da var. AKM'yi yıkacağız ve orada da yanındaki boşluğu, arkadaki boşluğu katmak suretiyle gayet büyük bir kültür merkezini orada inşallah orada çok da farklı, estetiğiyle mimarisiyle, onu yapacağız. Çünkü bizde gerçekten bu tür yani kongre merkezlerimiz artık artmaya başladı, kültür merkezleri noktasında çok güçlü kültür merkezlerine sahip değiliz ama burada gayet başarılı bir projeyi uygulamak suretiyle o kültür merkezini İstanbulumuza ve ülkemize kazandıralım' diyoruz. Dolayısıyla Taksim Meydanı, meydanı olmayan İstanbul'a bir zenginlik kazandıracak, tüm bunlarla beraber."

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
 • Terme'de Yol Kapatan Sel İçin Bugün İnceleme Yapacaklar
  BAKAN VE VALİ SELİN HASARINI YERİNDE İNCELEYECEK
  Terme'de Yol Kapatan Sel İçin Bugün İnceleme Yapacaklar
 • Samsun'da Terme ve Salıpazarı'nda Sel Oldu
  AĞAÇLAR SAMSUN-ORDU KARAYOLUNA DEVRİLDİ
  Samsun'da Terme ve Salıpazarı'nda Sel Oldu
 • Famoussa Kone Resmen Samsunspor'da
  SAMSUNSPOR GÜÇLENİYOR!
  Famoussa Kone Resmen Samsunspor'da
 • Plajın Tamamı Değil Büfe Kapatılmış
 • Bu Sefer Kızlar Birbirine Girdi: Gurbetçi Kızı Yere Yatırıp...
 • Fener Plajı Kavga Nedeniyle Kapandı Ne Zaman Açılacağı Belli Değil
 • Samsun'da Denize Giren Bir Kişi Kayboldu
 • Edis: Samsun Vekilleri Olarak Farklı Bir Profil Çizeceğiz
 • Samsun'da Kavga Plaj Kapattırdı: Gidenler Geri Gönderildi
 • Alevler İçinde Kalan Adam...
 • İsmail Uyanık’ın Acı Günü
  SAMSUNSPOR ESKİ BAŞKANIN KAYINPEDERİ VEFAT ETTİ
  İsmail Uyanık’ın Acı Günü
 • Erzurum'da Mayınlı Saldırı: 1 Asker Şehit
  PKK'DAN HAİN TUZAK
  Erzurum'da Mayınlı Saldırı: 1 Asker Şehit
 • Genç: Büyük Samsun'u Birlikte Şekillendireceğiz
 • Tam 38 Yıldır Bunu Yapıyor
 • Kılıç Özür Diledi
 • Yaşlı Adam Feci Şekilde Can Verdi
 • Anıtın Önünde “Samsun Hatırası” Kuyruğu
 • Samsun'da Ambulans İle Kamyonet Çarpıştı
  KAMYONET EVİN BAHÇESİNE UÇTU
  Samsun'da Ambulans İle Kamyonet Çarpıştı
 • "Bana Bir Şey Olmaz Demeyin"
 • Erzurum Kampı Sona Erdi
Diğer Haberler
 • Emirhan Organları İle Hayat Verdi01 Ağustos 2015 Cumartesi 16:39
 • Minik Hayaller Çamurda Hayat Buldu01 Ağustos 2015 Cumartesi 16:12
 • Mahalle Sakinlerinden Su Eylemi01 Ağustos 2015 Cumartesi 16:08
 • Çaycı Ressam, Yetim ve Öksüzler İçin Resim Sergisi Açtı01 Ağustos 2015 Cumartesi 14:52
 • Erzurum'da Mayınlı Saldırı: 1 Asker Şehit01 Ağustos 2015 Cumartesi 14:06
 • Askerler, Hamile Kadını Taciz Ateşi Altında Doğuma Yetiştirdiler01 Ağustos 2015 Cumartesi 14:00
 • İHH Yangın Sonrası Destek Bekliyor01 Ağustos 2015 Cumartesi 13:40
 • Dünyanın En İlginç Çiçek Bahçesi01 Ağustos 2015 Cumartesi 13:31
 • Denizde Engel Tanımıyor Hayallerine Kulaç Atıyor01 Ağustos 2015 Cumartesi 13:15
 • Türk Kızılayına Gayrimenkul Bağışı Arttı01 Ağustos 2015 Cumartesi 12:30
 • EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Exen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0.362. 432 64 64 Faks : 0.362. 435 47 77