• BIST 99.835
 • Altın 240,837
 • Dolar 5,7445
 • Euro 6,4830
 • Samsun 5 °C
 • Ankara -4 °C
 • İstanbul 7 °C
 • Trabzon 5 °C

Haberexen neden Rusya'da?

Mustafa ÇAKIR

Haberexen Yayın Grubu, bünyesindeki 11 dergi ve 1 internet gazetesine yenisini ekliyor.

Haberexen Rusya, www.haberexen.ru adıyla kısa zaman sonra yayına başlıyor. Ekiplerimiz son hazırlıklarını yapıyorlar.

Rusça ve Türkçe dillerinde yayın yapacak Haberexen Rusya, bölgeyi Rusya’ya Rusya’yı da Türkiye’ye taşıyacak. Rus editörlerin görev alacağı bir yayın olacak.

3 yıldır devam eden hazırlık çalışmalarının sonuna gelindi. Ekipler kuruldu. Samsun’dan, Türkiye’den ve Rusya’dan uluslar arası iş dünyasından paydaşlarla yaptığımız görüşmeler büyük heyecan kaynağı oluşturdu.

Öyle ki, Samsun ve bölgemizden kimi işadamları, kurumlar; projeden haberdar olduklarında bizden daha fazla heyecanlandılar.

Birçok kesimden gelen işbirliği teklifleri oldu.

O isimleri daha sonra, yeri ve zamanı geldiğinde sizlerle paylaşacağım. İnanın siz de heyecanlanacaksınız!

Uluslar arası alanda aktif birçok kurum ve kişilerden bizim adımıza randevular alındı, toplantılar yaptık.

Ayrıca, projenin resmi yönüyle ilgili her iki ülkenin büyükelçlikleriyle yapılan toplantılardan da önemli desteklerle masadan kalktık. Bakanlıklarla temasa geçtik.

Bu hamleleri ne için gerçekleştirdik?

Herkesin bulunduğu pozisyonda kalkınmaya vereceği katkılar elbette var:

Amacımız, Karadeniz Havzası'nın Kuzeyi ile Güneyi’ni buluşturmak.

Rusya ziyaretim sırasında aldığımız destekler Haberexen Rusya’nın üstleneceği misyonu tarif ederken, bizlere de ciddi sorumluluklar yükledi.

Başta Karadeniz Bölgesi ile Rusya'nın Güneyindeki illerin ihracatının, sağlık ve eğitim merkezli turizm gelirlerinin artırılması ve büyük hacimli yatırımlarda yabancı ortak bulunmasının sağlanması için Rusya ile Karadeniz arasında iletişim köprüsünü Haberexen Rusya kuracak.

Karadeniz Havzas’nın Kuzeyindeki ihraç ürünlerinin güneye, güneyde ki ihraç ürünlerinin de kuzeye taşınabileceği ulaşım çeşitliliği bulunan Karadeniz’i bölgesindeki illere lojistik altyapı sunacak fırsatlarını anlatacağız. Bu pencereden baktığımızda Samsun da, etrafındaki illerle birlikte Dünya'nın Karadeniz kapısı olmaya hazır mümbit bir şehir.

Biz bu tespiti yaptığımızda yıl 2010’du. Dergi Haberexen; “Dünya’nın Karadeniz Kapısı Samsun” kapağı ile bu fırsatı kamuoyuna duyurmuştu. O günden beri birçok projeyi önümüze koyduk, çalışıyoruz. Vakti gelenleri sizlerle paylaşıyoruz.

Bölgenin son 15 yıldır ihracatın artışına yönelik çabaları, diğer ülkelerin yanısıra Ruya'ya gidiş-gelişleri artırdı. Özellikle vizelerin kalkması ve 100 milyar dolarlık ticaret hedefinin Türkiye ve Rusya Başbakanları tarafından konulması Haberexen Rusya’nın yayına başlama sürecini hızlandırdı.

KARADENİZ'İN KUZEYİ İLE GÜNEYİ BULUŞUYOR Projesi'nin çıkış noktalarından bir diğeri de gelişen bu süreçlerde işadamlarının: "Rusya'nın yatırım fırsatlarını bilmiyoruz. Kendi imkanlarımızla da öğrenmek, sağlıklı bilgi almakta zorlanıyoruz" yönündeki talepleridir.

Bu yıl Nisan ayında Moskova'da gerçekleştirilen toplantılar sonucunda 2 binin üzerinde işadamı ile proje için iletişim sürecimiz devam ediyor.

Samsun’dan Karadeniz’in 9 şehrine yayılan Haberexen’in enerjisi 2013’de Türkiye sınırlarını aşıyor.

Ekiplerimiz çalışıyor, önümüzdeki günlerde Rusya dışındaki bölgelerle ilgili yeni projelerimizi de sizlerle paylaşacağımızın müjdesini şimdiden haber verelim.

Bugün www.haberexen.ru. Yarın başka projeler…

Karadeniz’i ve Türkiye’yi bekleyen fırsatları yazmaya devam edeceğiz.

 • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Exen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0.362. 432 64 64 Faks : 0.362. 435 47 77