• BIST 100.724
 • Altın 235,284
 • Dolar 5,5829
 • Euro 6,3070
 • Samsun 10 °C
 • Ankara 12 °C
 • İstanbul 12 °C
 • Trabzon 9 °C

Haberexen ve Glokalizm

Mustafa ÇAKIR

Haberexen.com kurulduğunda yıl 2008’di.

2009 yılında Dergi Haberexen yayın hayatına başladı.

2010 yılında sektör dergileri de eklenince haberexen.com’dan Haberexen Yayın Gurubu doğdu.

Bu da yeterli değildi. Yapılacak çok iş vardı.

Çünkü, alanında yetkin uzman kişilerden oluşan ekiplerin çalıştığı proje fikirleri bize yeni hedefler koymayı zorunlu kılıyor. Tamamlanan her hedefin ardından yeni fikirler, projeler 5 yılda Karadeniz’e açılmayı işaret etti.

İki yılı aşkın zamandır Haberexen’in ortaya koyduğu pozitif habercilik, yatırım fırsatlarının anlatılması, başarı öykülerinin başka başka şehirlere de taşınması gerektiği üzerinde çalıştık.

 ‘Küresel düşünmek ama lokal davranmak’. Kısaca: Glokalizm. Bu kaide, hızla yaygınlaşıyor dünyada. Bölgesel işbirliği ya da entegrasyon çok önemli bu yüzden. Sinop’undan Trabzon’una, Ordu'sundan Amasya’sına, Tokat’ından Çorum’una ortaklık kültürünü oluşturma ve harekete geçirme zamanı şimdi.

Bölgenin ticaret ve sanayi alanındaki sivil oluşumlarına mikrofon uzattık. Gördük ki bölgesel atak mevzuunda herkes hem fikir. Detaylarda farklı düşünülse de geleceğin dizaynına dair beyanlar çelişmiyor. Geçmişte kaçan fırsatlara hayıflanmaktansa, önümüzdekileri değerlendirme fikri ön planda. Karadeniz Bölgesi makûs talihini yenmeye niyetli.Ve  aradığı güç kendinde.

Ekiplerimizin ortaya koyduğu tespitler doğrultusunda Dergi Haberexen’in 42’nci sayısı Nisan ayında Samsun, Trabzon, Ordu, Çorum, Giresun, Sinop, Tokat ve Amasya’da okuyucularıyla buluştu. 8 şehirde aylık düzenli yayınlanan tek ve ilk dergi unvanı, Dergi Haberexen’in.

1 Mayıs itibariyle haberexen.com da 8 ile dönük haberleri manşetten vermeye başladı.

Haberexen, internet gazetesi, Aylık Haber Dergisi ve Sektör Dergileri Çorum’dan Trabzon’a, Sinop’tan Amasya’ya Tokat’tan Samsun’a yatırım fırsatlarını, başarılı şirketleri, işadamları öykülerini birbiriyle haberdar edecek.

Halihazırda devam eden bu iller arasındaki iletişimin bilinçli hale gelmesi ve bölge ekonomisinin kendi içinde dinamizm oluşturması için katkı sağlayacak.

Dosya haberciliğini devam ettirerek bölgenin bir bütün halinde nasıl kalkınabileceğine, potansiyellerini nasıl kullanabileceğine kafa yoracağız.

Bu projemizin haklılığı da bölgesel ilk kapak dosyasına konuşan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanları’nın açıklamalarında göreceksiniz.

Kalkınmanın bugün tek yolu bu şehirlerin birbiriyle bilinçli olarak ekonomik ya da sosyal alanda hareket etmesiyle mümkün.

Somut bir örnek; Krasnodar’a uçak seferi konulduğunda bundan sadece Samsun mu istifade edecek yoksa bu illerin tamamı mı? Ortak akıl tartışmasız “tamamı” diyor.

O zaman birlikte hareket etmek gerekmez mi?

Gerekir ancak, hangi şehrin gündeminde ne var ve hangi gündemle birleşirse güçlü sonuç alır haberdar değiller.

Biz yayıncılık yönüyle sorumluğumuzu biliyoruz ve çalıştığımız projeleri zamanı geldikçe uygulamaya koyuyoruz. Yarının güçlü şehirleri olmadığı sürece güçlü markaların da oluşmayacağının farkındayız.

Samsun’u Trabzon’a, Trabzon’u Çorum’a kadar diğer şehirleri de aynı şekilde birbirine taşımak için yeni bir hamlenin ikinci adımını attık.

Ve bugün 8 şehirdeyiz.

Üçüncü ve dördüncü adımlarımızı da zamanı geldiğinde atacağız. Sadece şunu söyleyelim; bölgede var olmanın verdiği heyecanın çok daha fazlasını yaşatacağız.

 

 • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Exen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0.362. 432 64 64 Faks : 0.362. 435 47 77