• BIST 99.835
 • Altın 243,334
 • Dolar 5,7445
 • Euro 6,4830
 • Samsun 4 °C
 • Ankara 2 °C
 • İstanbul 6 °C
 • Trabzon 6 °C

Hassasiyet!...

Mustafa ÇAKIR

Karadeniz, Türkiye’nin kalkınma hamlelerinden en az payı alan iki bölgeden birisi. Bu bölgede ki şehirlerin tek başına kalkınma projelerini başarma şansları yok. Belirli bir seviyedeki çıtaya kadar alınabilecek yollar kentlerin paydaşlarını heyecanlandırsa da çıtanın düşüklüğü nedeniyle yeni talepleri karşılama imkanı yok. Benzer problemleri aşabilmenin tek yolu bölgesel ekonomik entegrasyon.

Bu yeni trende ayak uyduran şehirler hızla yol alıyorlar. Şehirlerin algıları ne kadar güçlüyse, içindeki markalara duyulan güven de o kadar artıyor.

Konya, İzmir, Antalya, Kayseri, Gaziantep, Bursa, Sakarya, Kocaeli gibi şehirler adım adım bu yönde ilerliyor.

Kavramlara takılarak ilerleme dönemi geçti. Bugün, reflekslerin kalkınmaya dönük hamlelerde kullanılması gerekiyor. Günümüzde en büyük üstünlük şehirlerin zenginliği ile eşdeğer.

Pazartesi günkü yazıma gelen eleştiriler de pozitif katkılar da bizim için bir fırsat. Bu hassasiyet bir yayın kuruluşunun okur kitlesi ile nasıl bir duygusal bağ kurduğunun ispatıdır.  Büyüklüğünü ve gücünü gösterir.

Haberexen’in bu duygusal ilişkiyi kurmayı başardığını görmek mutlu etti.

Haberexen, bugüne kadar ortaya koyduğu yayın çizgisinden hiçbir zaman taviz vermeyecek. Dün Samsun’un kalkınması için harcadığımız emeği bugün okuyucu sayılarımız hızla artan Amasya, Çorum, Giresun, Ordu, Tokat, Trabzon, Sinop için de harcayacağız.

Yaptırdığımız araştırmalar gösteriyor ki, bu şehirlerin hiçbirisi tek başına paydaşlarına ve yaşayanlarına artan bir fayda sağlamıyor. Kavramlara takılmadan, mikro milliyetçilik, fanatizm maskesinin altından kalkınma hamlelerini sekteye uğratan, mobbing uygulayanları da ikna etmeliyiz. Onlara da kalkınma süreçlerinin aslında kendilerine de fayda sağlayacağını anlatmalıyız. Çünkü, Karadeniz gemisindeki şehirler üstüne düşenleri yapmazsa yakın gelecekte su almaya başlayacak. Yarın, kalkınma hamlesinin yeterli olmadığını fark ettiğimizde çok geç olacak.

Yazının başlığını özellikle “Trabzon ve Samsun’un başarısı için” seçtim. Çünkü, bize empoze edilen fanatizmi artık yenmeliyiz. Kimse kimseye dayatmayla, negatif lobi faaliyetleri ile baskı uygulamamalı. Bu yönde Samsun’un büyümesi için kavramlara değil kalkınma hamlelerinin neden sekteye uğratıldığına takılmayız. Şehirlerin ve o şehirlere aidiyet duygusu olanların kavramlar ve özellikle de futbol üzerinden linç edilmek istenmesinin kimseye yararı olmayacak. Eğer olsaydı, son 10 yıldır tırmanan bu fanatizmin sonuçlarını pozitif olarak görmeliydik. Göremediğimize göre bu yarayı kaşımak beyhude uğraşın ötesine geçmez.

Enerjimizi memleket milliyetçiliği ve fanatizm üzerinden boşaltmak yerine üretmeye harcamak en doğru yol. Kalkınmış şehirlere bakın ve inceleyin bunun somut örneklerini göreceksiniz.

Bir şehrin isminin öne yazılması ya da ikinci sıraya yazılmasıyla büyük olunmaz. Ekonomi de fikstür yoktur. Şehir için sanayisi, kültürü, ekonomisi ve sanatıyla önde olmak büyüklük ifade eder.

Pazartesi günkü yazım iki şeyi gösterdi; okurun Haberexen’i ne kadar sahiplendiğini ve Haberexen Yayın Gurubu’nun kimi ağır eleştiri içeren o yorumları yayınlayarak ne kadar demokrat olduğunu.

Eleştirilerin bizim daha iyisini yapmamız için rehberimiz olduğunu defalarca yazdım. Bizim misyonumuz, kalkınma hamlelerine destek vermek. Dün odak noktamız Samsun’du bugün Karadeniz. Unutmayalım ki, Karadeniz kalkınınca en çok emek harcayan daha çok büyüyecek.

Hiçbir şehre durup dururken büyüme bahşedilmedi, bugüne kadar. O nedenle yeni süreçte enerjimizi fanatizme değil yatırım projelerine harcamalıyız. Samsun ancak böyle büyük kalabilir!

Haberexen’le bütünleştiğini gösteren okurlarımıza şükranlarımızı sunuyorum.

 • Yorumlar 16
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Exen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0.362. 432 64 64 Faks : 0.362. 435 47 77