• BIST 98.455
 • Altın 219,215
 • Dolar 5,3279
 • Euro 6,0542
 • Samsun 4 °C
 • Ankara -4 °C
 • İstanbul 9 °C
 • Trabzon 3 °C

Hemşehricilik kavgası

Mustafa ÇAKIR

Ne kadar çok kavga ediyoruz!

 

O yok, bu yok…

 

Ya birbirimize gösterdiğimiz tahammüle ne demeli!

 

Herkes bizi sevsin herkes bize kucak açsın ama biz olduğumuz çizgiyi bozmayalım. Böyle bir durum fıtrata aykırı.

 

Cumartesi günü bir arkadaşım, Amerika Birleşik Devletleri'ne başkan seçilen Barack Hüseyin Obama'nın seçim sürecinde ve sonrasında yaptığı konuşma metinlerini ulaştırdı.

 

Son yıllarda özellikle bir yerlerden körüklenen, zaman zaman tahrik olarak nitelendirilecek olaylarla; Trabzonlu – Samsunlu tartışmasının gereksiz detaylara çekilerek büyütülmesinden duyduğum kaygıyı, endişeyi Obama'nın konuşma metinin içindeki cümlelerle ifade etmek istedim.

 

Samsun'un her bir ferdinin bugün bir ve beraber olmaya o kadar çok ihtiyacı var ki! Her birimiz, bugün enerjisini hemşehricilik kavgası yerine Samsun'un gelişimi için harcamalıyız.

 

Samsun adına en iyi olanı, doğru olanı, mükemmel olanı bulmak adına yapılacak olan eleştiriler, görüş alış verişleri ve münakaşalar benim yeni dönemde sabırsızlıkla beklediğim ve Samsunlu'ların hak ettiği değerli tartışmalar olacaktır.

 

Ancak, unutmamalıyız ki bizler önce Samsunluyuz. Bizler her zaman ve daima, önce Samsunluyuz. Mücadelemiz, azmimiz, kararlılığımız sadece Samsun Halkı'na hizmet etmek için olmalıdır.

 

Bizler “DEĞİŞİM” e ve yeni seçilen belediye başkanlarına inanıyoruz. Belediye başkanları, belediye meclis üyeleri, il genel meclis üyeleri de  “DEĞİŞİM” e inanmalı, sahip çıkmalı ve desteklemeli.

 

Biz bunu istiyoruz.

 

Kamu'da hizmet yaptığım süre içerisinde farklı fikirlere ve görüşlere sahip pek çok insanın genel kabuller çerçevesinde bir araya gelebildiklerini ve görüş birliğine varabildiklerine şahit oldum.

 

Kendim de pek çok defa insanların bir araya gelmelerine; uzlaşmalarına vesile oldum.

 

Samsun'un sorunlarına çözüm bulabilmek adına toplum liderleri ile kol kola yürüdüm, birlikte çalıştım. Bu yapıldığında, ortak sorunlar etrafında kenetlendiğinde memleket kavgalarının bir kenara bırakılıp, Samsunluluk kimliği ve çatısı altında buluşulduğuna şahit oldum.  Samsun'da doğanlar ile bölgenin çekim merkezi olması nedeniyle çoğunluğu Trabzon olmak üzere doğu karadenizden gelen vatandaşlarımız arasındaki gerginliklerin azaldığını, zayıfladığını, gözlemledim.

 

Kendimizi tanımlarken kullandığımız etiketlere, sınıflandırmalara, kategorileştirmelere hatta küçük sürtüşmelerimize ve gereksiz detaylarda kaybolmamıza rağmen; Biz Samsunlular, tüm bunların üzerinde olgun, ılımlı, nezaket sahibi, hoşgörülü, cömert, sevecen, ortak sorunları ve ortak umutları etrafında bir araya gelebilen; tek bilek, tek yürek olabilmeyi başarabilen insanlarız.

 

İçinde bulunduğumuz dönem, sahip olduğumuz bu temel özellkiklerimiz, hasletlerimiz ile yüksek idealleimizin ve sarsılmaz değerlerimizin etrafında bir kez daha kenetlenip; Samsun'u hak ettiği yere taşımamız için “DEĞİŞİM” e inanıp, sahip çıkmamız ve desteklememiz gereken bir dönemdir.

 

Bu şehir, bizden önceki kuşakların sahip oldukları üstün özgüven ile pek çok kez gösterdikleri destansı özveriler sayesinde asla korkuya ve umutsuzluğa teslim olmamıştır, olamayacaktır.

 

Bu şehir, yetiştirdiği sayısız adsız kahraman sayesinde gelişim göstermiş; bu topraklar, üzerinde yaşayan insanlara refah ve zenginlik vaad eden bir memleket haline getirilmiştir.

 • Yorumlar 18
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Exen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0.362. 432 64 64 Faks : 0.362. 435 47 77