• BIST 99.835
 • Altın 243,334
 • Dolar 5,7445
 • Euro 6,4830
 • Samsun 6 °C
 • Ankara 7 °C
 • İstanbul 10 °C
 • Trabzon 7 °C

HEMŞİRELERE MÜJDE!

Engin KONYALIGİL

18/12/2014 tarih 29209 sayılı Resmi Gazetede yayınlanmış olan “İşyeri Hekimi ve Diğer Sağlık Personelinin Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” hükümleri kapsamında; Diğer Sağlık Personeli Temel Eğitim Programı sonunda belli oldu!

 

6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği yasasıyla birlikte gelen uygulamalardan biriside diğer sağlık personeli yani sektör dili ile işyeri hemşireliği…

 

Diğer sağlık personeli işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinde görevlendirilmek üzere Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumları aracılığıyla sertifika kurslarına gidip sonunda yapılacak sınavda başarı olan grubu temsil eder.

(Burada kendi adıma düşüncemi hemen belirtmek istiyorum; bence diğer sağlık personeli ifadesi başından beri yanlış bir ifade, bu işin asıl sahibi hemşire kökenli ve sağlık memuru kökenli çalışanlar olduğunu düşünüyorum.)

Dikkat edilmesi gereken hususlar

1- Diğer Sağlık Personelinin  01.01.2015 tarihinden itibaren İSG-katip üzerinden atamaları yapılacak.

2-Eğitim süreleri 45 saat uzaktan 45 saat yüz yüze eğitim şeklinde olacaktır..

3-Sınıf sayıları 25 kişi civarında tutulacak.

4-Müfredatta 34 adet ders mevcut.

Kimler işyeri hemşiresi olabilir?

Lise, yüksek okul veya üniversitelerin; hemşirelik, Sağlık memurluğu, acil tıp teknisyenliği ve çevre sağlığı teknisyenliği bölümlerinden mezun olanlar sertifika kurslarına katılabilirler.

Ebeler, laboratuar teknisyenleri, röntgen teknisyenleri ve bunun gibi yardımcı sağlık personelleri işyeri hemşiresi olabilir mi?

Mevzuatlar çerçevesinde belirtilen unvan isimleri diplomalarında yazmayan kişiler bu sertifika programlarına başvuramazlar.

Kimler işyeri hemşiresi görevlendirecek ?

10 dan fazla çalışanı olup da çok tehlikeli sınıfta yer alan işletmeler işyeri hemşiresi görevlendirecek. Ve KAMU…

İşyeri hemşireleri işyerlerinde ne yapar?

İşyerlerinde oluşması ihtimal kaza ve yaralanmalara yapılacak öncelikli sağlık bakımı, verilecek sağlık bakım yönteminin yürütülmesi (Hekimin bilgilendirilmesi) ve işvereni sağlık gözetimi hakkında bilgilendirerek  rehber ve danışman görevinde bulunmak.

Sertifika almalı mıyım ?

İşyeri hemşireliği tıpkı işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanlığı gibi ülkemizde yeni yeni tanımlamamaları yapılan meslek grupları arasında yer almaktadır. Bu yüzden belirtilen unvanlara sahip olan arkadaşlarımızın hızlı hareket etmeleri lehlerine olacağını söyleyebilirim. Çünkü şuan itibariyle piyasada çalışan işyeri hemşirelerin hepsi sertifika sahibi olmadan atamaları dahi yapılmadan çalışmaktadırlar. Ama artık bakanlık buna izin vermeyeceği gibi her birinin sertifikasını İSG-katip sistemine işlenmesini isteyecektir. Bundan dolayı mutlaka gerek kamuda çalışanlar gerekse özelde çalışanlar bu sertifikaya sahip olmalılar hele ki emekliliğine 1-2 yıl kalmış kişiler için altın bilezik niteliğinde olacağı söylenebilir.

Sertifikaları kimler veriyor ? Bölgemizde veya Samsunumuzda yetkilendirilmiş kurs yeri mevcut mudur?

Değerli arkadaşlar bölgemizde Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş iki adet kurs yeri bulunmaktadır bunlardan bir tanesi Atakum ilçemizde diğeri de İlkadım ilçemizdedir.

Acele davranarak eğitim sertifikası için başvuru yapmayı unutmayın. Saygılarımla…

Allaha emanet olun.

 • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Exen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0.362. 432 64 64 Faks : 0.362. 435 47 77