• BIST 99.835
 • Altın 243,334
 • Dolar 5,7445
 • Euro 6,4830
 • Samsun 4 °C
 • Ankara 2 °C
 • İstanbul 6 °C
 • Trabzon 6 °C

İbrahim Özyer!

Mustafa ÇAKIR

Geçen hafta ziyaretime gelen Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sayın İbrahim Özyer ile yaptığımız sohbetin notlarını sizlerle paylaşacaktım, ancak Samsun Ticaret ve Sanayi Odası'nda devam eden seçim süreci nedeniyle o yazıyı bugün sizlere aktarıyorum.

 

MHP'nin iktidara geldiği 1999 yılından beri tanıdığım Sayın İbrahim Özyer'i İl Başkanlığının dışında 2007 yılı Genel Seçimleri'nde Samsun Milletvekili Adayı olarak çalışırken de izlemiştik.

 

Geçen hafta yaptığımız sohbette Sayın Özyer, geçmişteki siyasi söylemlerinin dışında Samsun'un iyi yönetilmediğini bu defa daha vurgulu şekilde dile getirdi.

 

Samsun'da AK Parti'nin adayı Sayın Yusuf Ziya Yılmaz'a teslim olunmuş görüntü verilmesinden çok rahatsız olduğunu ifade eden Sayın Özyer, “Meydan Boş Değil” sloganıyla Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday olduğunu açıkladı. İktidar Partisi'nin il başkanlığını da yapmış olan Sayın Özyer, yerel siyasi dengeleri iyi bilen bir aday olarak karşımızda duruyor.

 

Sayın Özyer, karşısında güçlü bir rakip olduğunu inkar etmiyor, ancak; Sayın Yılmaz'ın da seçim kaybetmez denilen Rahmetli Muzaffer Önder karşısında seçim kazandığına dikkat çekiyor.

 

Kamuoyuna önümüzdeki günlerde sunacakları, ayakları yere basan projelerin MHP'ye ve kendisine Samsun'u önümüzdeki 5 yıl boyunca yönetme fırsatını oluşturacağını ifade eden Sayın İbrahim Özyer, 1 Mart 2009 tarihinden itibaren Samsun'a temposu yüksek bir seçim süreci yaşatacaklarını kaydediyor.

 

Seçim takvimini çok iyi yönetecek bir eylem planı hazırladıklarını vurgulayan Sayın Özyer, özellik Sayın Yılmaz'ın geçmiş dönemde ciddi oy potansiyeli oluşturan ancak gerçekleşmeyen istihdam vaatleri üzerine yoğunlaştığı görülüyor.

 

Sayın Özyer; “Kentsel dönüşüm adı altında dar gelirli vatandaşımız perişan edilmiş, yüksek borç altına sokulmuş velhasıl kentsel dönüşüm rantsal dönüşüm haline getirilmiştir. Dikkat edilirse bu şehirde yerel yönetimler tarafından yapılan neredeyse her uygulama ya şahıslarla ya da kurumlarla mahkemeliktir” diyor.

 

Bu çıkışını ilk basın toplantısında yapan Sayın Özyer, neden aday olduğunu şöyle anlatıyor: “Atatürk'ün şehrini adliye koridorlarına mahkum eden zihniyet için yolun sonu gözükmüştür. Unutulmamalıdır ki Samsun sahipsiz, meydan boş değildir.”

 

Seçim sonuçlarını Sayın Özyer'in çıkışı ne kadar etkileyecek bilemeyiz ancak, 29 Mart 2009 yerel seçimlerinde Büyükşehir yarışının şuan büyük bir üstünlüğe sahip görülen Sayın Yusuf Ziya Yılmaz ile projelerine ve siyasi deneyimine güvenen Sayın İbrahim Özyer arasında geçeceğini söyleyebiliriz.

 

SP, CHP, DSP ve DP adaylarının ortaya koyacağı performans bu tabloyu değiştir mi, onu da zaman içinde göreceğiz.

 

Bugün konuğumuz MHP'nin adayı İbrahim Özyer'di.

 

SP'nin adayı Hasan Tahsin Şengül, CHP'nin adayı Mehmet Atalay, DP'nin adayı Vehbi Gül DSP'nin adayı Ceyhun Karamangil ve AK Parti'nin adayı Yusuf Ziya Yılmaz ilgili değerlendirmeleri de önümüzdeki günlerde sizlerle paylaşacağım.

 

Not: Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Pazar günü gerçekleşen Samsun mitinginde Türkiye'de ilk defa tarafımca hazırlanan ve Samsun'da uygulanmaya başlanan “Marka Şehir Projesi”nin başarıyla yürütüldüğünü söylemesi beni mutlu etmiştir. Sayın Başbakan'ın övdüğü bu projenin nasıl bir Türkiye projesine dönüştüğünü bir sonraki yazımda paylaşacağım. Ancak; şimdiden Samsun Şehrinin Marka Yolculuğu'nu destekleyen Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu'na buradan teşekkür ediyorum.

 

 • Yorumlar 9
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Exen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0.362. 432 64 64 Faks : 0.362. 435 47 77