• BIST 104.595
 • Altın 229,106
 • Dolar 5,4583
 • Euro 6,1886
 • Samsun 10 °C
 • Ankara 15 °C
 • İstanbul 19 °C
 • Trabzon 9 °C

İki yanlış…

Mustafa ÇAKIR

Gelişmek, büyümek ve gözde olmak kolay da; gelinen noktada durabilmek zor. Kimi zaman küçük hamleyle katettiğiniz gelişmeyi korumak için daha çok enerjiye ihtiyaç duyarız.

İnsan ilişkilerinde de markaların tutunmasında da siyasette de durum aynı.

Güçlü olmak tek başına gözde olmak için yeterli değil. İtibar kendiliğinden oluşan bir etiket zannedenler aldanıyor. Halk arasında bir tabir vardır daha kırk fırın ekmek yemen lazım diye. Çok doğru. İmrenmek ile niyet etmek başka.

Bazen bir söz insanı zirveye bazen yerin yedi kat dibine koyar.

Evinizin içinde herkese kapılarınızı kapatıp istediğiniz gibi davranabilirsiniz. Lakin, ayağınızı sokağa attığınızda her şeye dikkat etmek zorundasınız. Ben böyleyim beni böyle kabul etmek zorundasın dayatması kaybettirir.

Bir kentin büyümesinde, yükselmesinde bürokrasi, siyaset ve medya üçgeninin pozitif işbirliği hayati önem taşıyor. İşdünyasını cesaretlendiren adımları kamuoyu ile paylaşma gücüne sahip ve kitleleri hareketlendirme kuvvetindeki medyanın bireysel çıkarlar için kullanılması kadar fecaat bir durum olamaz.

Diğer yandan kent yönetiminde etkin olanların da uzlaşıyı temel anlayış haline getirmeleri gerekiyor. Bireysel çıkarlardan toplumsal çıkarlara doğru uzanmalıyız. İyi işlerin yanında, toplumun altına dinamit koyanların da karşılarında durmayı bilmeliyiz.

Gelişmek ve büyümek istiyorsak, iletişim kanallarını sürekli açık tutmak zorundayız. Kendinizi kapatırsanız; ağzınızla kuş tutsanız, etrafınızdaki kaleler bir bir yıkılır ve yalnızlaşırsınız.

Önceki gün Gazeteciler Cemiyeti bir açıklama yaptı. Açıklamada Çarşamba Belediye Başkanı Hüseyin Dündar'ın Çarşamba'da yayın yapan Haberexpres Gazetesi'nin Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Erol Şeker'e fiili şiddet uyguladığı belirtilerek, mevcut durum düzelene kadar Belediye Başkanı ile ilgili haberlerin yapılmaması isteniyordu.

Burada iki yanlış aynı anda karşımızda: Birincisi kim olursanız olun hiç kimseye şiddet uygulayamazsınız. Varsa bir rahatsızlığınız, haksızlığa uğradığınızı düşünüyorsanız, hukuki yollara başvurursunuz.  Kaldı ki, avukatlık mesleğinden gelen Hüseyin Dündar hakkını nasıl arayacağını iyi bilmelidir!

Diğeri yanlış ise, Gazeteciler Cemiyet'inin Hüseyin Dündar ile ilgili haberlere boykot çağrısı idi.

Medyanın görevi haberi görmemek, sansürlemek ya da boykot etmek olamaz. Medya yanlışı eleştirmekle ve bunu yasal zeminlere duyurmakla görevini ifa edebilir.

Hem Başkan Dündar'a hem de 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti'ne kararlarını bir kez daha gözden geçirmelerini tavsiye ediyorum.

Unutmayalım, iki yanlıştan bir doğru hiçbir zaman çıkmaz.

 • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Exen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0.362. 432 64 64 Faks : 0.362. 435 47 77