• BIST 94.681
  • Altın 194,330
  • Dolar 4,7431
  • Euro 5,4916
  • Samsun 26 °C
  • Ankara 26 °C
  • İstanbul 29 °C
  • Trabzon 26 °C

İmam Hatip Liselerinin Kuruluş Öyküsü

İmam Hatip Liselerinin Kuruluş Öyküsü
Ali Ulvi Kurucu’nun hatıralarında ilk İmam Hatip Okulu’nun kuruluş hikayesi de yer aldı. İşte Celal Hoca’nın tarihe adanan gayreti

M. Ertuğrul Düzdağ tarafından kaleme alınan Ali Ulvi Kurucu’nun hatıralarının dördüncü kitabında ilk İmam Hatip Okulu’nun kuruluş hikayesi de yer aldı. Merhum Üstad Ali Ulvi Kurucu’nun merhum Celâl Hoca’nın (Celalettin Ökten) ağzından aktardığı ilk İmam Hatip Okulu’nun ‘tarihe emanet edilen’ hikayesi oldukça çarpıcı…

İmam Hatip mücadelesinde Celâl Hoca‘nın yanı sıra dönemin Maarif Vekili (Milli Eğitim Bakanı) Tevfik İleri ve Başbakan Adnan Menderes‘in de gayretleri dikkat çekiyor.

İşte “Ankara’da bir ay süründüm” diyen Celâl Hoca’nın ağzından aktarılan göz yaşartıcı hikaye:

CELALETTİN ÖKTEN HOCANIN ANLATTIKLARI

Memleketimizde 1940’lı yıllarda, halkın ağzında dolaşan bir söz vardı, “Cenazelerimizi yıkayacak imam kalmayacak!..”

Bu söylentide doğruluk payı vardı. Bazı köylerde imam olmadığı ve ölenlerin yıkanıp gömülmesi için yakın köylerden imam gelmesinin beklendiği bilinen bir şeydi. Zaman geçtikçe, bu halin daha kötüleşeceği de belli idi…

 “ASIL İMANLARI YIKAYACAK HOCA YOKTU”

 Halbuki asıl tehlike bu değildi… Cenazenin üzerine bir teneke su atarsın yahut bir havuza, bir göle batırırsın yıkarsın… Avam: Cenazemizi yıkayacak hoca kalmadı, der; hocayı, cenaze namazından ibaret bilir… Fakat asıl tehlike şu idi ki milletin imanını yıkayacak, ruhunu yıkayacak, aklını yıkayacak hoca kalmamıştı; kalmayacaktı…

“TEVFİK İLERİ TALEBEM İDİ”

 Ne yapıp edip, küfrün kalesinde bir delik açmak için, bir İmam Hatip Okulu’nun açılmasına arkadaşlarla karar verdik… Elimde baston, rahatsız hâlimle trene bindim; Ankara’ya gittim. O günün Maarif Vekili olan Tevfik İleri merhum, talebelerimden idi. Terbiyeli bir talebe idi. Beni unutmamıştı…

Daha önce de onun tavassutu ile Başbakan Adnan Menderes‘in oğullarına Kur’ân-ı Kerîm okutmak, dinî bilgiler öğretmek için beni tâyin etmişlerdi. O işin de tek âmili Tevfik İleri idi. Adnan Bey’in oğullarının İstanbul’da olduğu günlerde, Hâriciye Vekili Fatin Rüştü Zorlu‘nun evine gider, çocuklara ders verirdim. Bunu herkes de bilmez.

 Tevfik İleri ile daha önce konuşmuştum, “Hocam Ankara’ya gelin. Ümit ederim ki, inşâallah bu İmam Hatip kararını çıkarırız” demişti.

602x409xfoto-81.jpg.pagespeed.ic_.guviith-vb.jpgghbnq_1416998380_5171.jpgimamhatip2-702x336.jpg

İMAM HATİP OKULLARI İÇİN NASIL İZİN ALINDI?

Ankara’da bir otelde kaldım. Günler geçiyor, Tevfik İleri’nin verdiği emirler, Tâlim Terbiye Daire’sinden bir türlü çıkmıyor. Bekle bekle bir ses yok… Tevfik İleri’nin talebem olması, gelin demesi, bana güç vermişti. Fakat işin bu kadar zor olacağı, Masonların, dönmelerin, Bakan’ı dahi dinlemeyecekleri hesapta yoktu. Bir ay uzayacağını ise hiç beklemiyordum…

Müdür: “Mevzuat, kanunlar müsaade etmiyor. Bunun için Tevhîd-i Tedrisat Kanunu’nun değişmesi lâzımdır. Bu kanun ile İmam Hatip Mektepleri kapatılmış; o günden bu güne, buna dair bir kanun da çıkmamış… Karar, bizim selâhiyetimizin dışındadır. Parlamento’dan bir kanun çıkması lâzım. Biz böyle bir izin veremeyiz” diyor, direniyordu.

ADNAN MENDERES HAYRET ETTİ VE ÜZÜLDÜ

Nihayet bir gün, artık çok sıkıldım, rahatsızlandım…  

“Buradan doğru trene gideyim” diye kalktım. Yalnız Tevfik İleri Bey’e bir daha uğrayayım, hem vedâ edeyim dedim. Tevfik Bey, o kırgın halimi gördü; rengimi beğenmedi:

“Hocam, siz rahatsızsınız…”‘

 “Tevfik Bey, ben gidiyorum…” dedim… Üzüldü; düşündü:

“Hocam iyi sabretmişsiniz… Son bir çare olarak, meseleyi Adnan Bey’e açalım”dedi.

 Birlikte Adnan Menderes Bey’e, başvekâlete gittik. Vaziyeti anlattık. Adnan Bey hayret etti, üzüldü. Tâlim Terbiye Dairesi’ndeki bir adamın, Bakana karşı koyduğuna şaştı:

“Bu derece mi Tevfik Bey?”

“Evet, efendim, bu derecedir…”

 Adnan Menderes ve Tevfik İleri.

 ADNAN MENDERES’İN PLANI

 Başbakan biraz düşündükten sonra dedi ki:

 “Hocam, yarın siz Tevfik Bey’e gelin; Tevfik Bey’le beraber Tâlim Terbiye’ye gidin… Ben aynı saatte baskın yapayım… Bir de bu şekilde tecrübe edelim. Belki Allah yardımcımız olur.”

 Ertesi gün Adnan Bey’in dediği gibi, Tevfik Bey’le birlikte Tâlim Terbiye’ye gittik. O memurun masasında iken Başbakan geldi.

 Girer girmez selâm verdi. Sonra:

 “Tevfik Bey neredesin yahu! Ne zaman sorsam, Tâlim Terbiye’de diyorlar!.. Nedir bu?.. Allah aşkına senin Tâlim Terbiye’de bu kadar ne işin var?..”

“Efendim, Celâl Okten Hoca, benim hocamdır. Bir aydan beri buradadır…”

 “Hayırdır ne işi varmış?..”

 Tevfik Bey, “Efendim, böyle böyle…” diye anlattı…

 Lâzım olanı yazın, ben imza ederim!..

Adnan Bey, memura sordu:

 “- Beyefendi bunun mahzuru nedir?”

 “- Efendim, bana meşguliyetimin dışında bir teklif yapılıyor. Ben böyle bir karar veremem. Böyle bir müsaadeyi benden istiyorlar. Benden çıkması lâzımmış. Binaenaleyh mevzuat böyle bir karar vermeme müsaade etmez. Vekil Bey üzerime büyük baskı yapıyor…”

 “- Peki, Tevfik Bey’in verdiği tâlimat kâfi gelmiyorsa; emri ben vereyim: Bu emri günün Başvekili vermiş deyin…”

 “- Muhterem başvekilim, ben mes’ul olurum; şifahî emir beni kurtaramaz…”

 “- O halde, lâzım olanı yazın, ben imza edeyim…”

 Merhum Adnan Menderes’in bu kararlı tavrı karşısında, artık Tâlim Terbiye Dairesi Başkanlığı’nın söyleyecek sözü kalmadı.

 BİNA BİZDEN, MAAŞLAR BİZDEN

 Bizim vekâletten bir şey istediğimiz de yok… Binayı bulacağız, kirası, bakımı; idareciler, öğretmenler, hademe vs. maaşları, hepsi bize ait olacak…

 Tevfik Bey de sormuştu:

 “Hocam nereye açacaksınız? Kimler okutacak?..”

 “Siz hele bize bir izni verin; Allah’ın lutf ü keremi ile onlar bulunur…”

“O GÜN NASIL ÇILDIRMADIM HÂLÂ ŞAŞARIM”

O gün, muvafakat emrini alıp da, Başvekâletten otele gelirken, nasıl çıldırmadım, nasıl aklımı kaybetmedim, diye hâlâ şaşarım… Ne evlendiğim gün, ne de icazet aldığım zaman böyle sevindim.

 Artık hemen Başvekâlet’e Adnan Bey’e teşekküre gittim

 

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Exen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0.362. 432 64 64 Faks : 0.362. 435 47 77