• BIST 104.595
  • Altın 229,106
  • Dolar 5,4583
  • Euro 6,1886
  • Samsun 10 °C
  • Ankara 15 °C
  • İstanbul 19 °C
  • Trabzon 9 °C

“İş Güvenliği Paketi” Neler Getiriyor?

Engin KONYALIGİL

Son zamanlarda meydana gelen iş kazaları sebebiyle hükümet mevcut iş güvenliği yasasının eksikliklerini ve hatalarını belirleyerek giderme yoluna gitti, TBMM sunulan ve bütçe görüşmelerinden hemen sonra yasalaşması beklenen “yeni iş güvenliği paketi” acaba ülkemizde işveren ve çalışan adına ne gibi zorunluluklar ve yaptırımlar getirmekte, beraber inceleyeceğiz…

İş güvenliği paketi Ermenek’te meydana gelen maden kazasından sonra hazırlanan ve  55 maddeden oluşan bir torba yasa niteliğindedir.

1-       İşyeri Hekimleri ve İş Güvenliği Uzmanlarının işyerlerindeki tehlikeli durumları bakanlığa ve işverene bildirme zorunluluğu daha sert ve katı unsurlara bağlanmakta. Şayet işyerindeki bir tehlike veya risk’i İşverene veya Bakanlığa bildirmeyen İSG profesyonellerinin belgeleri 3 ay tekrarında 6 ay boyunca askıya alınacak. Ve bu bildirimden ötürü işveren tarafından İSG profesyonellerine herhangi bir mobing veya işten çıkarma gibi bir işlem yapılamayacak. Eğer ki işveren tarafından böyle bir işlem yapıldığı tespit edilirse 1 yıl (bir) ücret tutarında tazminat ödemeye mahkûm edilecek.

2-       Çalışanlar işveren tarafından kendilerine yıl içerinde verilen eğitimler ve bilgilendirmelere uymadığı tutanakla resmileştirildiğinde, hiçbir sebep gösterilmeksizin tazminatsız bir şekilde işine son verilebilecek.

3-       Yapılan denetlemeler sonucunda işyeri çalışmaları süreli durdurulan işveren veya işveren vekilleri, dönem içerisinde çalışmalarına devam etmesi halinde 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile yargılanacak.

4-       İş sağlığı ve güvenliği alanında Bakanlığın yaptığı denetimlerde kestiği cezalar, tehlike sınıfına göre değerlendirilip özellikle inşaat ve maden iş kollarında üç kat oranında artırılacak.

5-       Yapı denetim firmalarına inşaat alanlarında uyulması gereken iş güvenliği önlemlerinin alınması için mütahitleri yazılı olarak bilgilendirme ve uyarma, uyulmadığı takdirde Çalışma İl Müdürlüklerine bildirim yapma zorunluluğu getiriliyor.

6-       İşyerleri adına %2 oranında olan işsizlik sigortası işyerinde meydana gelen iş kazası ve meslek hastalıklarının oranına göre azaltılıp artırılabilecek. Yani; ondan çok çalışanı olup da çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerinde ölümlü, geçici iş göremezlik veya sürekli iş göremezlikle sonuçlanan iş kazası olamadığı takdirde işsizlik sigortasının üç yıl süreyle %1 olarak belirlenmesi, aksi takdirde üç yıl boyunca aynı şartlara tabi olarak işsizlik sigortasının %3 olacağı.

7-       İşyeri hekimi ve İş güvenliği uzmanı bulundurması gerektiği halde bulundurmayan işyerlerine sistem üzerinden de ceza yazabilecek. Torba yasanın çıktığı tarihten itibaren üç ay süre verileceği şayet görevlendirmeye gitmezse idari yaptırım cezası uygulanacağı.

8-       Mevzuatlar kapsamında iş güvenliği uzmanı olabilecek bölümlerde öğrenci yetiştiren üniversitelerin, müfredatlarına iş sağlığı ve güvenliği derslerinin koyulacağı.

9-       Tehlikeli sınıfta yer alan işletmelere (C) sınıfı İSG uzmanı, çok tehlikeli sınıfta yer alan işletmelere (B) sınıfı İSG uzmanının görevlendirmeleri ile ilgili süreler ikişer sene daha uzatılacağı.

10-   İhale işlerinde üst işverenin alt işverene yaptıracağı işlemlerde iş güvenliği önlemlerini maliyet unsuru olarak gösterilecekleri.

11-   Ölümlü iş kazası meydana gelen madenlerin sahipleri 2 (iki) sene süreyle kamu ihalelerinden mahrum bırakılacaklar.

12-   CE belgesi olmayan baretler kullanılmayacak.

Ve son olarak maden kazarlında hayatlarını kaybeden işçilerin SGK pirim borçları silinecek, yakınlarına ölüm aylığı bağlanacak ve ölen işçinin yakınlarından birisi kamuda işe alınacak.

Evet dilimim döndüğünce yakın zamanda yasalaşması beklenen paketteki bazı değişiklikleri sizler ile paylaşmaya çalıştım. Saygılarımla…

Allaha emanet olun.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Exen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0.362. 432 64 64 Faks : 0.362. 435 47 77