• BIST 116.603
  • Altın 172,438
  • Dolar 3,9676
  • Euro 4,9052
  • Samsun 7 °C
  • Ankara 5 °C
  • İstanbul 7 °C
  • Trabzon 10 °C

İso Başkanı Bahçıvan: “İstanbul İçin Sanayi Vazgeçilemez”

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, Türkiye ekonomisinin kalbi sayılabilecek İstanbul için sanayinin vazgeçilemez olduğunu belirterek, “Bunun tersi yaklaşımlar, milli ge...

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, Türkiye ekonomisinin kalbi sayılabilecek İstanbul için sanayinin vazgeçilemez olduğunu belirterek, “Bunun tersi yaklaşımlar, milli gelir içindeki payı yüzde 15’lere düşen sanayinin payını daha aşağılara çekecektir” dedi.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclisi Şubat ayı olağan toplantısı, ‘Öncelikli Dönüşüm Programları Işığında Yeniden Öne Çıkan Üretim Ekonomisi ile İstanbul ve Sanayi Stratejilerinin Önemi’ ana gündemi ile gerçekleştirildi. İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan’ın açılış konuşmasını yaptığı toplantıya, İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Yülek ve İstanbul Şehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Melih Bulu konuk olarak katıldı. İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, konuşmasında oda projesi olarak hazırlanan, İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen ve onaylanan ‘İstanbul Sanayi Strateji Belgesi’ hakkında bilgiler verdi.

Bahçıvan, Türkiye’nin ilki 2010 yılında yayınlanan ‘Sanayi Strateji Belgesi’nin 2011 ve 2014 yıllarını kapsadığını, belgenin yenilenmesi çalışmalarının devam ettiğini, bununla birlikte ülke ölçeğinin yanında şehirlere yönelik sanayi stratejilerini de ihmal etmemek gerektiğini söyledi. ‘İstanbul Sanayi Strateji Belgesi’ni bu bilinçle bir yıl süren çalışmalar sonucu hazırladıklarını vurgulayan Bahçıvan, “Belge, Türkiye’de şehir sanayi stratejisi bağlamında bir ilk. Hükümetin ‘Ekonomide Öncelikli Dönüşüm Programları’nı açıklamasında sonra, Başbakan Davutoğlu’nun da çok arzu ettiği, iş dünyasından bu programlara yönelik ilk dönüş özelliğine sahip. Belge ile uygulayıcılar için İstanbul Sanayi’nin 2023 yılına kadar bir yol haritası oluşturuldu” dedi.

İSTANBUL DIŞLANIRSA, SANAYİNİN MİLLİ GELİRDEKİ PAYI DAHA DA DÜŞER

Son dönemde İstanbul’un gelecek vizyonunda sanayinin dışlandığına, İstanbul’un finans, lojistik ve moda merkezi olmak öne çıkarıldığına değinen Bahçıvan, “Sanayi, İstanbul gibi derinliği olan ve Türkiye ekonomisinin kalbi sayılabilecek bir kent için çok daha anlamlı ve vazgeçilemezdir. Bunun tersi yaklaşımlar, milli gelir içindeki payı yüzde 15’lere düşmüş sanayimizin payını daha aşağılara çekecektir. Hal böyleyken, bugün İstanbul sanayicisinin en önemli sorunlarından biri, üretim tesislerinin İstanbul yerleşimindeki belirsizliğidir. Oysa dünyanın bir çok önde gelen metropol kentindeki uygulamalar bu yaklaşımları doğrulamamaktadır. Türkiye’nin büyük oranda yüksek teknolojili üretiminin ve ihracatının yapıldığı İstanbul’un stratejileri düşünülmeden 2023 hedefinin hayata geçmesi doğal olarak mümkün olmayacaktır” şeklinde konuştu.

Bahçıvan, Türkiye’nin sürdürülebilir büyümesi için vazgeçilmez unsurların, sanayide ithal bağımlılığının azaltılması, yerli enerji kaynak kullanımının arttırılması, teknoloji yoğunluklu sektörlere öncelik verilerek Ar-Ge faaliyetlerinin desteklenmesi ve sanayicinin finansman kaynaklarının çeşitlendirilmesi ve güçlendirilmesi olduğunu da söyledi. Konuşmasında sanayinin hem ihracat hem iç piyasada rekabet gücünü etkileyen sorunlara da değinen Bahçıvan, bunlar arasında Asya ve Doğu Avrupa’da yükselen yeni üretim merkezleri ve AB ile ABD arasında imzalanması beklenen Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı anlaşmasına dikkat çekti.

Kaynak: Haber Kaynağı
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Exen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0.362. 432 64 64 Faks : 0.362. 435 47 77