• BIST 101.729
  • Altın 228,180
  • Dolar 5,3025
  • Euro 5,9989
  • Samsun 9 °C
  • Ankara 4 °C
  • İstanbul 9 °C
  • Trabzon 9 °C

Kamu-Sen Samsun İl Temsilcisi Levent Kuruoğlu “Yardıma Evet Vatandaşlığa Hayır ”

Kamu-Sen Samsun İl Temsilcisi Levent Kuruoğlu yaptığı basın açıklamasında Suriyelilerin vatandaşlığa alınmasının doğurabileceği problemlere değindi.
Kamu-Sen Samsun İl Temsilcisi Levent Kuruoğlu “Yardıma Evet Vatandaşlığa Hayır ”

Son zamanlarda gündemde olan Suriyelilerin Türk vatandaşlığına geçirilme fikri çeşitli sendika ve sivil toplum kuruluşlarından tepki alırken Türkiye Kamu-Sen Samsun İl Temsilcisi Levent Kuruoğlu düzenlediği basın toplantısında Suriyelilere vatandaşlık verildiği takdirde ileriye yönelik ortaya çıkabilecek sorunlara dikkat çekti. 

Türkiye’de bulunan 3 milyon 200 bin civarındaki Suriyeliye yönelik Hacettepe Üniversitesi’nin yaptığı araştırmada eğitim seviyesi yüksek olan Suriyelilerin Avrupa’ya gittiğini Türkiye’de kalanların ise yarısının okuma yazma bilmediğini sadece 40 bin kişinin üniversite mezunu olduğunun belirlendiğini anlatan Levent Kuruoğlu şunları söyledi: “Bu durumda öncelikli olarak Türk vatandaşlığına geçirilecek olan Suriyeli sığınmacıların niteliksiz, yeterli eğitimden yoksun ve hatta büyük çoğunluğunun okuma yazma dahi bilmedikleri gerçeği ile karşı karşıya kalmaktayız. Kaldı ki, vatandaşlığa geçirilecek olanlar nitelikli kimseler olsa dahi, 2 milyon meslek lisesi mezunu, 2,5 milyon üniversite mezunu; 430 bin iktisadi idari bilimler fakültesi mezunu, 350 bin ataması yapılmayan öğretmen, 400 bin sağlıkçı genç işsizimiz varken Türkiye, elindeki imkânları neden bugüne kadar bu gençlerimiz için kullanmamıştır”

Etnik Bir Problem Daha Oluşabilir

Bu kadar fazla sayıda sığınmacının şehirlerin ekonomik, siyasi, sosyal ve kültürel yapısında büyük değişimlere ve çatışmalara yol açacağını, bilimsel bir çalışma yapılmadan siyasal kararların uygulanmasının başka sorunları da beraberinde getireceğini ifade eden Kuruoğlu: “Büyük çoğunluğunun Türkçe bilmediği Suriyelilerin ileride anadilde eğitim talebi ile karşımıza çıkması ülkemizi bir başka etnik temelli sorunla baş başa bırakacaktır.  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı, dedelerimizin acılarla, kanla, canla koruduğu bu toprakların ve kurduğu devletin tapu senedidir. Ülkemize sığınmacı statüsü ile misafir olarak gelenlere bir çırpıda vatandaşlık statüsü kazandırmak her şeyden önce tarih ve millet olma bilincimize indirilecek darbe olacaktır.” Dedi.

Başka Mülteci Akınları da Olası

Türkiye’nin 3 milyon 200 bin Suriyeliye vatandaşlık vermesi Suriye ve Irak başta olmak üzere yakın coğrafyadan başka sığınmacı akınını tetikleyebileceğini belirten Kamu-Sen Samsun Temsilcisi Levent Kuruoğlu: “İstikrarsızlığın hüküm sürdüğü bir bölgede istikrar içinde yaşamanın imkânsız olduğu, son dönemde Ortadoğu’da yaşanan gelişmelerle ve ülkemize yansımalarıyla bir kez daha görülmüştür. Bu noktada bizlerin önceliği başta Suriye ve Irak olmak üzere tüm komşu ülkelerde istikrarın sağlanması ve her devletin vatandaşlarının kendi vatanlarında huzur ve barış içinde yaşaması için mücadele etmek olmalıdır. Bu bakımdan biz, yurtlarındaki kargaşadan kaçarak kapımıza gelmiş tüm mağdurlara kucak açıyor ve ülkeleri istikrarlı bir yapıya kavuşuncaya kadar onlarla varımızı, yoğumuzu sonuna kadar paylaşmaya hazır olduğumuzu bildiriyor; ekmeğimizi paylaşırız ama vatandaşlık farklı bir mecradır diyoruz.” Şeklinde konuştu.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Exen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0.362. 432 64 64 Faks : 0.362. 435 47 77