• BIST 104.497
 • Altın 229,694
 • Dolar 5,4673
 • Euro 6,2042
 • Samsun 9 °C
 • Ankara 12 °C
 • İstanbul 16 °C
 • Trabzon 8 °C

Kan Gruplarına Göre Beslenme

Gökçe YÜKSEL

KAN GRUBU NEDİR?

Kan grubu, insan kanındaki antikorlara bakılarak, kanın özelliğini belirtmek için oluşturulmuş sınıflandırma sistemidir. A, B, AB ve 0 türleri mevcuttur. Bundan bağımsız olarak, Rh değeri + veya - değerinde olabilir. Bu iki sistemin kombinasyonundan 8'li kan grubu tablosu oluşmuştur.

 RH faktörü, Rhesus (rezüs) maymunun kanındaki antikorların var olup olmaması anlamına gelir.

Kan grubunu belirleyen A ve B genleri, kanımızda bulunan alyuvarların çeperinde A ve B tipi proteinlerden hangisinin yer alacağını belirlerler. Kan grubunuz A ise alyuvarlarınızın çeperinde yalnızca A tipi protein, B ise yalnızca B tipi protein, AB ise her ikisinden de, 0 ise alyuvarlarınızın çeperinde her ikisi de yoktur demektir.

Alyuvar çeperinde bulunan ve kan grubunuzun belirlenmesinde rol oynayan bu proteinlere aglütinojen denir. Ancak kanda, kendinizinkinden farklı bir kan grubuna ait alyuvar hücrelerinin vücudunuza girmemesini sağlayarak sizi koruyan aglütinin adlı antikorlar bulunur. Protein yapısında olan aglütininler de tıpkı aglütinojenler gibi A ve B tipinde olurlar.

Bu yazımda önce savunulan beslenme tarzını, arından yanlışlıklarını anlatacağım.

BU BESLENME TARZININ SAVUNUCULARI NE DİYOR?

İnsanlarda kan gruplarının sağlık ve hastalıklarla ilişkileri üzerinde uzun yıllar yapılan çalışmalarda, kişilerin kan gruplarının, beslenmelerinde kilo vermelerine veya almalarına neden olduğu tespit edildi.

Uzmanlar, beslenerek de zayıflamanın mümkün olduğunu, bunun için de kan grubuna göre diyet yapılmasını tavsiye ediyor.

Savunulan beslenme tarzında da;

 • 0 kan grubunun hayvansal gıdalara daha iyi tepki verdiği ve bunları sindirebilmek için ise daha çok mide asidine ihtiyaç duyulduğu.
 •  A kan grubunda mide kanserine daha çok rastlandığı. Mide kanserinin sebebi de mide asidinin az salgılanmasıdır.
 • Ayrıca A gruplarında pernisyöz anemiye(B12 eksikliği) de rastlanmıştır. Bunun sebebi ise B12’yi absorbe edecek yeterli mide asidinin bulunmayışıdır.

KAN GRUPLARININ DOĞUŞ HİKAYELERİ

0 Grubu kana sahip insanlar (Avcılar), çok fazla et yemek üzere tasarlanmışlardır ve buğday ve fasulyegiller yiyerek kendilerine zarar verebilirler.

A grubu kana sahip insanlar (Çiftçiler), biyolojik olarak
kalp hastalığı, kanser ve diyabete yatkın olduklarından vejetaryen diyeti uygulamalıdırlar. Savunucular ilginç bir şekilde, bitkisel yağı bu kan grubunda kilo vermeyi kolaylaştıracak bir yiyecek olarak üstelemiştir.

 B Grubu kana sahip kişiler (Göçebeler) için, farklı çeşitler ve ekstra süt ürünleri içeren diyetler uygundur. Kalp hastalığı ve kansere dirençlidirler, ama multipl skleroz ve lupus gibi bağışıklık sistemi bozukluklarına yatkındırlar. 

AB Grubu kana sahip kişiler karışık bir diyete, tavuk hariç biraz ete ihtiyaç duyarlar. Her ne kadar genetik olarak et tüketimi için programlanmış olsanız da, onları etkin bir şekilde metabolize etmek için yeterli mide asidiniz yoktur ve yediğiniz etler yağ olarak depolanma eğilimindedir.

ANLATTIKLARIMIN DIŞINDA BİRAZ DAHA AYRINTIYA İNEREK, NELER DEN BAHSEDİLDİĞİNİ HEP BERABER GÖRELİM.

 • Günde 3 öğün beladır!

İnsan günde bir-iki öğünle vücudun ihtiyaç duyduğu besin öğelerini karşılar. Bundan fazla yemek zarar verir!

Ara öğün almak midenin genişlemesine ve bir dahaki öğünde daha çok yemeye sebep olur.

Ayrıca ara öğün, insülinin sürekli salgılanmasına sebep olacağından daha çok yemeye sebep olur.

Günlük besin ihtiyacımız yumruğumuz kadardır. Bundan fazla yemek kilo almaya, kolesterole, vücut sağlığının bozulmasına sebep olur.

İki öğün arası en az 5-6 saat olmalıdır. Sık yemekle hazım olmaz ve besinlerden fayda sağlanamaz.

HALBUKİ BİZLER, 6 ÖĞÜN BESLENMENİN ÖNEMİNİ, VÜCUDA SADECE İKİ ÖĞÜN BESİN ALINDIĞINDA SONRAKİ ÖĞÜNLERDE DAHA ÇOK YENİLECEĞİNİ, ARA ÖĞÜNLERİN KAN ŞEKERİNİ DENGEDE TUTTUĞUNU, ÖZELLİKLE DİYABET HASTALARININ MUTLAKA ARA ÖĞÜN YAPMASI GEREKTİĞİNİ BİLİYORUZ. DEĞİL Mİ?

 • GDO

GDO’lu buğdayların hazmı ağır ve zor. 0 ve B gruplarındakiler için sebepsiz baş ağrıları, tansiyon ve kolesterol sebebi.

B grupları buğdayı hazmetmede zorlanır ancak 0 grupları neredeyse hazmedemez.

0 grubu olanlarda buğdayın yapışkan albümini, mide zarına yapışır ve mide asidini arttırır.  Bu da gastrit, ülser, damar tıkanıklığı, ateşli hastalıklar, mantar ve astıma sebep olur.

EVET, GDO’LU ÜRÜNLERİN TÜKETİMİNDEN KAÇINMAMIZ GEREKTİĞİNİ HEPİMİZ BİLİYORUZ. ANCAK BUĞDAYIN B, 0 KAN GRUBUNA SAHİP TÜM İNSANLARA ZARAR VERMESİ SİZCE DE BİRAZ TUHAF DEĞİL Mİ?

 • Geç yemek

Saat 21.00’ de sindirim durur. 21’den sonra enzim salgılanmaz. Akşam 18.00 gibi yemek en uygunudur.

ELBETTE Kİ ENZİMLER SALGILANMAYA DEVAM EDER. SAAT 21:00, 22:00’DA ARA ÖĞÜN VERDİKLERİMİZ DE OLUYOR. KİŞİNİN YEMEK SAATLERİ GÜNLÜK YAŞANTISINA GÖRE AYARLANMALIDIR. İŞİ GEREĞİ GECE 4.00 ‘DA YATAN BİRİNE AKŞAM YEMEĞİNİ 18.00’DE YİYECEKSİN DİYEBİLİR MİYİZ?

 • Oruç

Kanın temizlenmesi için düzenli oruçlar tutulmalıdır. Yalnız bunlar ramazan ayında tutulan oruçlar gibi değil!

3 gün boyunca SADECE SU içilmelidir. Bazı bakteriler 11, 17, 27 saat açlıkta ölebiliyor. Hatta 5-7 gün aç durulursa vücut sağlıksız hücrelerden kurtulabilir.

AÇ DURUN Kİ VÜCUT STRES ALTINA GİRSİN, SONRAKİ ZAMANDA YEDİĞİNİZ NE VARSA DEPOLASIN. KASLARINIZ ERİSİN, BAĞIŞIKLIĞINIZ ZAYIFLASIN, ŞEKERİNİZ DÜŞSÜN.

 AMAN, AMAN! BAKTERİLER ÖLSÜN DERKEN, SAKIN SİZ CANINIZDAN OLMAYIN.         

SONUÇ!

Kan grubuna göre beslenme tarzında, kan grupları ile beraber hangi besinlerin yeneceği, hangi gruba hangi besinin yasak olduğu savunulmaktadır. Ancak olumsuz sonuçlar doğurabileceğinden bunları yazma gereği duymuyorum.                

Diyetin kişiye özel olması gerektiğini hepimiz biliyoruz. Bu beslenme tarzında ise hiçbir hesaplama ve analiz görülmemektedir.

Tüm insanları 4 gruba ayırarak savunulan bu beslenme tarzında, bazı besinler yasaklanarak (süt, yumurta, et gibi) sağlıklı olmayan öneriler getirilmektedir.

Ayrıca kan grubu aynı olan insanların hepsinin metabolizması aynı olabilir mi?

Kan grubuna göre beslenme bilimsel değildir ve tamamen hatalıdır. Hiçbir doğru sonuç vermez.

Karaciğer yağlanması ve şeker hastalığı olan A grubu kana sahip bir kişi ile, mide problemleri olan A grubu kana sahip olan 2 kişi sadece kan grupları aynı diye et ye, sebze yeme demek doğru olabilir mi? Burada kan grubu değil, kişinin hastalıklarına göre beslenme düzenlenir. Kan grubuna göre beslenmeye çalışmak sadece boş bir çabadan ibarettir.

Hiçbir sağlık otoritesi ( çalışmalar, doktorlar ve diyetisyenler) kan grubunu baz alarak diyet ve beslenme programı düzenlemez. Beslenme programı;

-Yaş

-Boy

-Metabolik hastalık durumu

(diyabet,karaciğer yağlanması, troid v.b)

-Kullandığı ilaçlar

-Psikolojik durum       

-Kan tetkikleri ( demir, çinko, B12 vitamini v.b düzeyleri)

-Egzersiz seviyesi (spor yapıyor mu, hareketsiz mi?)

-Beslenme alışkanlıkları

-Yaşadığı yer, ülke veya bölge

-Metabolizma hızı

-Doğum sayısı

-Menopoz durumu bakılıp, değerlendirilir ve herkese farklı, bireye özel beslenme önerilerinde bulunulur.

Beslenmenizde sadece ‘gerçek diyetisyenlere’ güvenin!

 

 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Exen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0.362. 432 64 64 Faks : 0.362. 435 47 77