• BIST 116.856
 • Altın 160,984
 • Dolar 3,7699
 • Euro 4,6154
 • Samsun 6 °C
 • Ankara 1 °C
 • İstanbul 5 °C
 • Trabzon 14 °C

KARADENİZ BARIŞA ELİNİ UZATTI

KARADENİZ BARIŞA ELİNİ UZATTI
Hükümet ve HDP'nin ortak çağrısıyla başlayan silahların bırakılması çağrısına Karadeniz elini uzattı ve yaklaşan bahar mevsimiyle Türkiye'de barış çiçeklerinin açması mesajı verdi.

Silahların bırakılması çağrısına Karadeniz'den ses veren sivil toplum örgütleri ve iş dünyası barış mesajı verdi.

Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Eyüp Güler, Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İsmail Temiz, Samsun İnsani Yardım Hareketi (SİYAH) Başkanı İdris Akdin, Rize Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Şaban Aziz Karamehmetoğlu, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Rize Şube Başkanı Mahmut Dabak, Ordu TSO Başkanı Servet Şahin, Altınordu Ziraat Odası Başkanı Uğur Cörüt, Ordu Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Yusuf Uzunlar, Ordu Esnaf Odaları Başkanı Aydın Bostancı, Ordu Genç İş Adamları Derneği Başkanı Ayhan Kaymaz, Ordu 19 Eylül Gazeteciler Derneği Başkanı Erdoğan Erişen, Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK) Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, Çorum Organize Sanayi Bölgesi Sanayici ve İşadamları Derneği Başkan Yardımcısı Mustafa Yağlı ve MÜSİAD Çorum Şube Başkanı Ahmet Köksal yaptıkları açıklamada ortak çağrıya el uzattılar.

SAMSUN

Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Eyüp Güler, AA muhabirine, çözüm süreci kapsamında atılan adımları olumlu bulduklarını ifade ederek, "Silahları bırakma çağrısını destekliyoruz. Barış demek huzur demek, iş, aş, umut demektir. Silah bırakma çağrısının sadece Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi için değil, ülkemiz geneli için de önemli sonuçları olacağına inanıyoruz" dedi.

Terör ortamından dolayı birçok konuda geri kalan bazı şehirlerin silahların susmasıyla önemli bir atılım yapma imkanı bulacağını vurgulayan Güler, "Güven ortamı sayesinde ekonomi canlanacak ve yıllardır kullanılamayan atıl durumdaki birçok tarım alanından da ürün alınacak. Kaos ortamı yerini ekonomik kalkınmaya, yatırımlara ve refaha bırakacak" diye konuştu.

Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İsmail Temiz de terör sorununun yaşandığı bölgede tabanda sorun olmadığını ancak kaos ortamı yaratmak isteyen ve karışıklık ortamından beslenen silah ticareti yapan bazı ülkelerin terörü desteklediğini savundu.

Etle tırnağın ayrılmayacağını ifade eden Temiz, "Türkiye'nin bu coğrafyada olması sebebiyle Kürt'ü, Çerkez'i, Laz'ı bir mozaik yapı oluşturuyor. Bunların birleşmesinden ötürü doğan bir ülke. O bölgedeki insanlar bizim düşmanımız değil, kan davalımız değil. Elbette silahlar sustuğunda o bölgenin insanı kazanacak, refah seviyesi daha da yukarı çekilecek, artan üretimle ülkemiz de kazanacak" dedi. 

Samsun İnsani Yardım Hareketi (SİYAH) Başkanı İdris Akdin de Ortadoğu ve komşu ülkelerde yaşanan iç savaşın Doğu ve Güneydoğu'daki insanları olumsuz etkilediğini, söz konusu bölgede uzun süredir yaşanan şiddetin ortadan kalkması ve huzur ortamıyla insanların daha sağlıklı düşüneceğini ifade etti. Akdin, "Bu anlamda silah bırakma ve bölgeden şiddet unsurlarının çekilmesi önemli" diye konuştu.

RİZE

Rize Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Şaban Aziz Karamehmetoğlu, Türkiye'nin terör olayında ağır bedeller ödediğini ifade ederek, "30 bin insanımız şehit oldu, 70 bin insanımız sakat kaldı. Ülke olarak çok büyük maddi ve manevi bedeller ödendi. Artık memnuniyetle görüyoruz ki ortak bir paydada bu coğrafyada bir sonuca doğru gidiliyor. Biz de bu süreci destekliyoruz" dedi.

Rize olarak çözüm sürecine Türkiye'nin en uzun tüneli olan Ovit tünelinin yapımının planlanmasından bu yana destek verdiklerini aktaran Karamehmetoğlu, şunları söyledi:

"Ovit tünelinin adını 'Rize Mardin Sevgi Yolu' koyduk. O günün şartlarında bu çalışma büyük bir açılımdı. Yaptığımız anket çalışmalarında Rize ve Rizeliler olarak bölgeyi yüzde 97 oranında tanımadığımızı gördük. Onların bizim denizlerimize ihtiyacı, bizim onların ovalarına ihtiyacımız var. Biz aynı ülkenin evlatlarıyız. Biz bu coğrafyada yüzyıllardır kardeşçe yaşadık, bundan sonra da yaşamaya devam edeceğiz."

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Rize Şube Başkanı Mahmut Dabak ise tarihten ve geçmişten kalan önemli değerler olduğunu, bu değerlerin başında barış, tahammül ve saygı geldiğini aktardı. Dabak, "Barış yerine kavgayı, tahammül yerine isyanı, saygı yerine hoşgörüsüzlüğü tercih edersek iki taraf da zarar görür. Barışa katkı sağlama yolunda hızlı adımlarla koşmamız lazım" ifadesini kullandı.

ORDU

Ordu TSO Başkanı Servet Şahin, "Keşke silahlar sussa ve keşke barış gelse. Artık kan akmasını istemiyoruz. Barışa karşı çıkmak vicdansızlık olur. Biz sonuna kadar destekliyor ve görüşmeleri olumlu buluyoruz" diye konuştu.

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Uğur Cörüt de silahların bırakılmasından memnuniyet duyacaklarını anlatarak, "Türkiye'nin barışa ve huzura ihtiyacı var. Artık kan akmasın, şehit cenazeleri gelmesin. Ülkemizde huzur olsun. Türkiye'nin ileri bir seviyeye çıkması için bu adımların önemli olduğunu biliyoruz. Artık iki halkın birbirleriyle kaynaşması lazım. Türkiye tek çatı altında birlik ve beraberlik içerisinde yoluna devam etmeli" değerlendirmesinde bulundu.

Ordu Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Yusuf Uzunlar ise PKK'nın silah bırakması durumunda Türkiye'nin çok şey kazanacağını belirterek, "Bugün Türkiye'nin önemli miktarda parasının Doğu ve Güneydoğu'da PKK'ya karşı verilen mücadelede harcandığı ortada. Bu anlamda silah bırakılması ülkemiz adına çok fayda sağlayacaktır ancak niyetlerin dürüst olmasını ümit ediyoruz" dedi.

Ordu Esnaf Odaları Başkanı Aydın Bostancı, "PKK'nın silah bırakması bizim özlediğimiz bir olay. Bu görüşmelerin olumlu sonuçlanması Türkiye için iyi bir gelişme. Bundan sonra anaların ağlamasını görmek istemiyoruz. Şehitler gelmesin ve gazilerimiz olmasın" diye konuştu.

Ordu Genç İş Adamları Derneği Başkanı Ayhan Kaymaz ise "Bu ülkedeki herkes artık kardeşçe ve barış içerisinde, silaha başvurmadan huzur içerisinde yaşamalı" dedi.

Ordu 19 Eylül Gazeteciler Derneği Başkanı Erdoğan Erişen de "Elbette ki silahların bırakılması çağrısı yerinde ve geç kalmış bir karardır. Bu kan durmak zorunda. Dilerim ki bu silah bırakma çağrısı uygulamada da kendini gösterir ve hayata geçer. Bir an önce bu çağrının cevap bulmasını, ülkemizin ve insanlarımızın beklediği barış ve huzura kavuşmayı artık hak ediyoruz" ifadesinde bulundu.

GİRESUN

Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK) Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, PKK'ya silah bırakma çağrısına ilişkin, "Bu ülkede yaşayan insanların bir şekilde kardeşçe yaşayabileceği bir düzenin kurulması önemli" dedi.

Bayraktar, konuya olumlu baktıklarını dile getirerek, şunları kaydetti:

"Biz Türkiye'de barışın olmasından yanayız. Türkiye'de kardeşlik ortamının ulaşabileceği her türlü girişim bizim için önemlidir. Şunu da unutmamak lazım, 30 yıllık bir süreçte birçok insanın canı yanmıştır. Bundan dolayı bu meselenin hassasiyetle, bu hissiyatla götürülmesi lazım. Nihai hedefte, bu ülkede yaşayan insanların bir şekilde kardeşçe yaşayabileceği bir düzenin kurulması önemli."

ÇORUM

Çorum Organize Sanayi Bölgesi Sanayici ve İşadamları Derneği Başkan Yardımcısı Mustafa Yağlı, çözüm sürecini desteklediklerini, iş dünyası açısında da algının bu yönde olduğunu söyledi. Yağlı, "Çözüm süreciyle ilgili yapılan basın açıklaması bile çok sevindirici. İş dünyasının beklentileri bunlar. Çözüm süreci her açıdan ülkemizin menfaatinedir. Karşı birtakım kesimler bunu baltalamak için boş durmayacaktır. Vatandaşımıza sağduyu çağrısında bulunuyoruz. Ülke çapında yaşanabilecek küçük çaplı olaylar da olsa itibar edilmemelidir" diye konuştu.

MÜSİAD Çorum Şube Başkanı Ahmet Köksal da "Silahların aradan çıkıyor olması birbirimizi daha iyi anlama fırsatını sunacaktır. Bu sorunun ortadan kalkması hem ülke hem de global ölçekte Türkiye'ye büyük kazanımlar sağlayacaktır. Sürecin başarılı tamamlanmasını temenni ediyor, dua ediyoruz" dedi.

 • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Exen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0.362. 432 64 64 Faks : 0.362. 435 47 77