• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • Samsun 8 °C
  • Ankara 0 °C
  • İstanbul 11 °C
  • Trabzon 10 °C

Karadeniz Bölgesi’nde 3. Çeyrek İstihdamı Yüz Güldürdü

Manpower İstihdama Genel Bakış Araştırması’na göre Karadeniz Bölgesi’nin Net İstihdam Görünümü, yılın üçüncü çeyreğinde +%12 ile ciddi bir işe alım hızına işaret ediyor.
Karadeniz Bölgesi’nde 3. Çeyrek İstihdamı Yüz Güldürdü

ManpowerGroup, 2016 yılının üçüncü çeyreğinde istihdam pazarı faaliyetlerine ilişkin tahminlerde bulunmak üzere 43 ülke ve bölgede 59.000 işverenle, Türkiye’de ise 1.000 işverenle görüşmeler gerçekleştirdi. Bu görüşmeler sonucunda, Manpower İstihdama Genel Bakış Araştırması yılın üçüncü çeyreğinde işverenlerin planladığı işe alım faaliyetlerinin detaylı analizini ortaya koydu. Bölgesel olarak da çeşitli veriler sunan Manpower İstihdama Genel Bakış Araştırması, Karadeniz Bölgesi kapsamında üçüncü çeyrek beklentilerinde işe alım planları hem önceki çeyreğe hem de geçen yılın aynı dönemine kıyasla, olumlu yöndeki istikrarını koruyor.

Manpower İstihdama Genel Bakış Araştırması 3.Çeyrek işe alım tahminlerinde Karadeniz Bölgesi, İç Anadolu bölgesi ile beraber +%12 ile tablonun en üst sıralarını paylaşıyor.

Araştırmanın bulgularına göre Türkiye’nin genelinde yılın üçüncü çeyreğinde istihdam hızı mütevazı seviyelerde seyrediyor. Manpower İstihdama Genel Bakış Araştırması’na katılan işverenlerin yüzde 19’u işe alım seviyelerinde artış öngörürken yüzde 72’lik kesim herhangi bir değişiklik beklemiyor. İşverenlerin yüzde 9’u ise istihdamda azalma bekliyor.

Karadeniz – İç Anadolu Bölgesel Kıyaslama

Araştırma sonuçlarına göre Karadeniz ve İç Anadolu bölgelerinde Net İstihdam Görünümü artı yüzde 12 olarak ölçüldü. Bu değerlere göre her iki bölgenin de işverenleri belirli bir oranda istihdam beklentisini koruyor. Geçtiğimiz çeyrekle kıyaslandığında, Karadeniz bölgesi beklentisinde artı bir puan artış olurken, İç Anadolu bölgesindeki istihdam beklentisinde üç puanlık düşüş yaşanıyor. Karadeniz bölgesi, 2015 yılının üçüncü çeyreğindeki artı yüzde 12’lik istihdam beklentisini bu yıl da aynen koruyor. İç Anadolu bölgesi ise geçtiğimiz yılın aynı çeyreğine kıyasla yine 4 puanlık bir düşüş yaşıyor.

Türkiye geneline bakıldığında bölgesel açıdan, işe alımların Eylül ayının sonuna dek dört ya da beş bölgede artması bekleniyor. Bununla birlikte ulusal seviyedeki Net Görünüm’e paralel olarak Türkiye’nin beş bölgesinin dördündeki işverenler, araştırmanın başladığı 2011 birinci çeyrekten bu yana en düşük işe alım ortamını bekliyorlar. Yedi sektörden işverenlerse 2011 birinci çeyrekten bu yana işe alım fırsatlarının en düşük seviyeye gerilemesini bekliyorlar. Araştırma sonuçlarıyla ilgili görüşlerini paylaşan Manpower Türkiye Genel Müdürü Reha Hatipoğlu şunları söyledi: “Sonuçlar, işveren güvenindeki azalmanın Türkiye’de belirginleşen ekonomik yavaşlamayla aynı doğrultuda olduğunu gösteriyor. Tablonun en olumlu görünümüne sahip Karadeniz ve İç Anadolu bölgelerinin göstergeleri, işverenlerin yılın üçüncü çeyreğindeki işe alım kararları konusunda, geçtiğimiz çeyrekteki gibi olumlu beklentisini koruduğunu söylüyor.”

 

Sektörel Kıyaslamalar

Yıldan yıla ülke genelindeki veriler kıyaslandığında 11 sektörden 10’unda işe alım planlarının zayıfladığı görülüyor. Tarım, Ormancılık, Avcılık ve Balıkçılık sektöründeki işverenlerin işe alım beklentileri yüzde 16 oranında düşüş gösterirken, İnşaat sektöründeki Net Genel Görünüm’ün yüzde 13 oranında zayıfladığı görülüyor. Ulaştırma, Depo ve İletişim sektöründe ise yüzde 10 puanlık bir düşüş var. Madencilik sektöründe ise yıldan yıla kıyaslamayla yüzde 2 oranında daha yüksek bir işe alım beklentisi bulunuyor.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Exen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0.362. 432 64 64 Faks : 0.362. 435 47 77