• BIST 99.835
 • Altın 243,334
 • Dolar 5,7445
 • Euro 6,4830
 • Samsun 6 °C
 • Ankara 6 °C
 • İstanbul 9 °C
 • Trabzon 7 °C

Kemal öğretmen ve Vanlı aile

Mustafa ÇAKIR

 

Van depremiyle Türkiye’nin Doğusu ile Batısı, Kuzeyi ve Güneyi bir kardeşlik destanı ortaya koydu. Evinin kapılarını ardına kadar açanlar, varlıklarını hibe edenler, “kardeşim” deyip acısını acısı, sevincini sevinci bilenler çoktu.

Hepsi kapitalizmin dişlileri arasında yoğrulan, sürekli tüketen bir toplumun fertlerinden fışkırdı. Daha çok kazanayımın yerine daha çok nasıl veririmin telaşı vardı.

Teşbihte hata olmaza sığınarak, Mekkeliyi kucaklayan Medinelileri gördük kimi hikayelerde.

O hikayelerden birisinin kahramanı da Samsun’da yaşıyor. Özel Feza Eğitim Kurumları Genel Müdürü Kemal Küçükkaya, Vanlı bir aileyi Samsun’da misafir ediyor. Evinin kapılarını Vanlı aileye açmış.

Ama hikayenin geçmişini okuyunca bugün yapılanın insanlık adına bir kazanç olduğunu daha iyi anlayacaksınız.

Öğretmenlik mesleğinin ilk yıllarında Van’da görev yapan Kemal Küçükkaya’ya Vanlı bir aile kapılarını açar. Öyle ki, ev sahibinin hanımı Kemal Öğretmen eve gelmeden sofra kurmazmış. Kemal Öğretmen evlendiğinde de bu süreç aynıyla devam eder. Kemal öğretmenin eşi evde yoksa, Vanlı ailenin evinde sofraya Kemal öğretmensiz oturulmazmış. Dünyaları farklı iki insanı birbirine yaklaştıran aynı vatan toprağı üzerinde yaşamanın verdiği kardeşlik duygusundan başka bir şey değildi, o yıllarda.

Türkiye’nin zor yıllarıdır. Maaş yetmediği aylar kiranın ödenmesinde zorluklar yaşanır. Ev sahibi Vanlı aile, bırakın geciken kirayı istemeyi anımsatacak bir tavır içine dahi girmezler. Hatta, Kemal öğretmenin gecikmiş kiraları toparlayıp ev sahibinin karşısına çıktığında Vanlı aile sadece bir ayın kira bedelini zorla alır, kalan kısmını geri iade eder.

Aradan birkaç yıl geçer ve yurt dışına gidiş hazırlıkları süren Kemal öğretmenin eşyalarını bırakacağı bir depo bulma telaşı başlar. Vanlı aile o telaşa adeta rest çeken bir cevap verir: “Eşyalarını hiçbir yere taşımayacaksın. Türkiye’ye döndüğünde seni bekliyoruz. Kira da ödemeyeceksin. Yurda döndüğünde buraya bekliyoruz. Sen bizim evladımızsın.”

Van’da yaşanan deprem felaketinde bu cömert Vanlı aile her şeyini kaybeder. Bir dakikanın içinde bütün varlıkları yok olur. Kemal öğretmenin kiracı olarak oturduğu bina ağır hasar görür.

Geçmişte yaşananları unutmayan Kemal öğretmen hemen Vanlı aileye ulaşır. Cömertliğini bugün de ortaya koyan o aile Samsun’a davet teklifine “yük oluruz” endişesiyle sıcak bakmazlar. Ama, Kemal öğretmeni de kıramayarak Samsun’a gelirler.

Şimdi geçmişten bugüne devam eden kardeşlik öyküsünün kurduğu köprü yeniden güçleniyor.

Demek ki, bataklığa atılan tohumların hepsi çürümemiş, büyük bir kısmı filizlenmiş. Şimdi o filizlerin köklü çınarlara dönüşeceğine daha çok, daha kuvvetle inanıyorum.

Bizim, çok paraya, itibara, siyasi güçlere değil köprüyü taşıyabilecek duruşa sahip Kemal öğretmen ve Vanlı aile gibi köprü ayaklarına ihtiyacımız var.

 • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Exen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0.362. 432 64 64 Faks : 0.362. 435 47 77