• BIST 99.835
 • Altın 243,334
 • Dolar 5,7445
 • Euro 6,4830
 • Samsun 6 °C
 • Ankara 6 °C
 • İstanbul 9 °C
 • Trabzon 7 °C

KİRLİ YATIRIMLARIN MERKEZİ SAMSUN

Taner YILMAZ

           Bundan sonra Haberexen de yazılarımla sizlerle olacağım. Doğadan, ekonomiden, siyasetten,sosyal hayatta ne varsa yazılarımda bulacaksınız. Ama kimseyi mutlu etmek için değil gerçekleri  kendi penceremden size aktaracağım. Çocukluğumdan beri yaşam tarzım olan ’’Haksızlık karşında susan dilsiz şeytan dir.’’dusturu ile yazılarımı yazacağım.  

              Son günlerde Samsun’u meşgul  eden termik santral mücadelesinde ilk raundunu Samsun’nun kazanmasına rağmen, korkarım ki termik santral kadar olmasa da  onun yarısı  kadar zararlı olan doğalgaz çevrim santraline geçiş her an olabilir. Bu yapılan tepkiler , doğalgaz çevrim santrallerine yapılacak mı yaşayıp göreceğiz ? İkisi de zararlı ama kötünün iyisi diye önümüze tepsiyle konulursa hiç  şaşırmamamız lazım. Bu konuda Samsun’u yönetenlerin  dikkatli  olması gerekmektedir.

           Terme ilçemizde bulunan doğalgaz çevrim santralinin etkileri gün gün izlenmeli özellikle terme belediyesi bununla ilgili bir komisyon kurmalı, bu komisyonda bilimsel araştırmalar yapabilecek bilim adamları olmalı ve kamuoyu bilgilendirilmelidir.

           Merkezi bürokrasi planlar ve tepsiyle önümüze koyar . Biz zannederiz ki yerel bürokrasi  ve  siyasilerde bu tarz yatırımları istiyor. Aslında madalyonun öbür yüzü farklıdır. Bir bakarsınız Samsun’u yöneten siyasilerin ve bürokrasinin hiç haberi olmaz, herşey pişirilmiş önlerine gelmiştir merkezi bürokrasi alın bu yemeği nasıl yerseniz yeyin der. Çık işin işinden çıkabilirsen..

        Merkezi bürokrasi süslü kelimeler ve yatırımın iyi yönlerini içeren ÇED  raporlarıyla işi bitirirler. 200-300 sayfalık ÇED  raporlarının içinde çevreye verdiği zararlar sadece 5-10 satırdır. ÇED  raporunu okurken  kelimelerin içinde boğulup gidersiniz.

             

              ÇEVREMİZE VE İNSAN SAĞLIĞINA  ZARARLI TESİSLERE YETERLİ TEPKİYİ GÖSTERİYORMUYUZ?

               Samsunda ki Doğalgaz Çevrim Santralleri ve Çevre konusunda en hassas olmamız gereken tesislerden bir kaçı bu tesisleri artırabiliriz.

 1-Omv samsun doğalgaz cevrim santrali         887 MW-TERME

2- Cengiz Enerji doğalgaz cevrim santrali         849 MW -TEKKEKÖY

3-Yeşilyurt Enerji  doğalgaz cevrim santrali    158 MW-TEKKEKÖY

4-Cengiz Enerji doğalgaz cevrim santrali         131 MW-TEKKEKÖY

5-Aksa  Enerji doğalgaz cevrim santrali           131 MW-TEKKEKÖY

6-Samsun Azot Sanayi -TEKKEKÖY        

7-Karadeniz Bakır İşletmeleri-TEKKEKÖY

8-Sülfürik Asit Üretim Tesisi ve Proses Atık Isısından Elektrik Santrali-TEKKEKÖY

 

              Samsunda  Azot ve Bakır fabrikalarının çevreye verdiği zararlardan dolayı Tekkeköy ve çevresi hava kirliliği açısından kırmızı sinyal verirken  7 km ötesindeki şehir merkezi çevre kirliliğinden etkilenmeyecek mi ? Azot ve Bakır fabrikalarının yanına  doğalgaz cevrim santrali yapılmasına izin verilerek , birde çayda şeker eksik  alın size  Sülfürik asit tesisi denilerek Tekkeköy Türkiye’nin kirlilik başkenti yapılmaya  aday hale getirilmiştir.

               Bu tesisler ve benzerleri Çevreyi kirletmiyorsa neden TEKKEKÖY de  hava kirliliği en üst seviyede?

               Yukarıda saydığımız tesislerin çevreye verdiği etkiyi bilimsel anlamda araştıracak tarafsız bir komisyon neden Samsunda kurulmamıştır ?  Acilen bu  komisyonun kurulması gerekmektedir.

                Azot ve Bakırın sahası ilginç bir şekilde kale surları gibi beton perdeler  ile kapatılması acaba başka kirli yatırımlar için zemin mi hazırlanmakta?

                Bu tarz beton yığınları görüntü kirliği oluşturmuyor mu ?

               Çevre ve  hava kirliliğinin en yoğun olduğu yere  fuar alanı ve  stadyum yapılarak  spor, ticaret ile çevre sorunları adeta  işin içinden çıkılmaz bir hal alması sağlanılmıştır.

                Tekkeköy’e  ikinci bir liman gündemde ,limanı yaparken yine denizi doldurarak liman yapılacağından, taş ocağına ihtiyaç hissedilecek bu taş ocağının yeri konumu  ve geri dönüşüm rehabilitasyon  projeleri çok önemli, inşallah KOCADAĞ ’daki  gibi doğa tahribatı ve görsel kirlilik yapılmaz. Samsun’un  oksijen depolarının  ve doğanın acımasızca katledildiğinin, bir doğa cinayetinin nasıl işlendiğini, nasıl yok edildiği KOCADAĞ ’da görmelerini  ve düşünmelerini istiyorum.

                Tekkeköy ilçemiz ve çevresi ile ilgili acil bir eylem planları yapılarak çevre kirliliğinin aza indirgenmesi için değişim ve dönüşüm planları hazırlanmalı ve acilen uygulanmalıdır.   

               Şehir merkezinden başlayarak Havaalanı hatta, Çarşamba ilçemize uzanan   36 km lik yol güzergahının iyi planlanması ,tarım arazileri ,organize sanayi bölgeleri ,sanayi işletmelerinin birbiri ile uyumu geçişleri doğru planlanarak 20-40-60-80 yıllık planlar yapılarak dizayn edilmelidir.

              Samsun-Çarşamba hattı için radikal kararlar almaktan çekinilmemelidir. Bu hat ve samsunumuz ülkemizin % 40’ına bakabilecek potansiyele sahipdir.

            Bir sonraki yazımda  8 ilin yaylalarını birbirine bağlayacak 2 bin 600 kilometre uzunluğundaki Yeşil Yol Projesi  hakkın da düşüncelerimi paylaşacağım.

 • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Exen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0.362. 432 64 64 Faks : 0.362. 435 47 77