• BIST 94.552
  • Altın 192,939
  • Dolar 4,7378
  • Euro 5,4908
  • Samsun 22 °C
  • Ankara 17 °C
  • İstanbul 23 °C
  • Trabzon 22 °C

Köy Halkı Sahip Çıkıyor

Köy Halkı Sahip Çıkıyor
Havza'nın Kamlık Köyü'ndeki 92 yıllık tarihi okulun kapatılmak istendiğini ileri süren köy sakinleri, bu girişimin durdurulmasını istiyorlar.

Samsun'un Havza ilçesinin Kamlık Köyü'nde yer alan Tarihi Kamlık İlk ve Ortaokulu'nun öğrenci azlığı nedeniyle kapatılmak istendiğini ifade eden Kamlık Köyü Derneği üyesi Muzaffer Yücel, toplam 250 öğrencinin eğitim gördüğü okulun kapanması durumunda öğrenciler için büyük bir mağduriyet yaşanacağını dile getirdi.

Yücel, 15 öğretmenin bulunduğunu kaydettiği okulda, aynı zamanda 5 çevre köyünden de öğrencilere eğitim verildiğini ifade ederek, okulun kapanması durumunda özellikle kış aylarında öğretmen ve öğrenciler için büyük sorunlar teşkil edeceğini sözlerine ekledi.

 

KAMLIK İLK-ORTAOKULU TARİHİ

Kamlık İlköğretim Okulu binasının inşasına 19 Mayıs 1919 yılında Kurtuluşun meşalesini Samsun'dan yakan ve 25 Mayıs 1919 Havza'ya gelen Mustafa Kemal'i Havza'da karşılayıp ve ağırlayan O'na maddi ve manevi tüm desteğini veren Bayram Efendi (Çonoğlu) tarafından 1923 yılında atılmıştır. Binanın inşaatında Türk ustaların yanında Rum ve Macar ustalarında çalıştığı söylenmektedir. Binanın taşları Karacören köyünden getirilmiştir. Bina Selçuklu ve Osmanlı mimarisinin özelliklerin taşımaktadır. Binanın asıl yapılış amacı okul olmayıp hükümet konağı maksadıyla yapıldığı söylenmektedir. Çünkü Bayram Efendi'nin hayalinde Kamlık Köyünün kaza olması vardı. Bu maksatla Havza-Samsun tren yolunu da buradan geçirtmek istemiş ancak gerçekleştirememiştir. Bu amaçla yapılan bu bina daha sonra okul olarak 1927 yılında ilk defa hizmete açılmıştır. İlk olarak 2 katlı olan bina 1936 yılında Bayram Efendi'nin Toptepe'de (Dorukan)ölmesiyle 1938 de 3.katı Bayram ağanın kardeşi Mustafa Efendi tarafından tamamlattırılmıştır. 1938'de Türkiye genelinde açılan 21 tane Köy Enstitüsünden biri olarak faaliyete geçmiş ve 2 yıl hizmet verdikten sonra çeşitli nedenlerle 1941 yılında (mezun vereceği yıl) Ladik'e taşınmıştır. Şu anki Ladik Öğretmen Okulu'nun temeli burasıdır. Köy Enstitüsü 1941 yılında Ladik'e taşındıktan sonra bu bina ilkokul olarak devam ederken 1943'te meydana gelen deprem (Ladik Depremi diye anılmaktadır) nedeniyle 3.katta çatlaklar oluşmuş ve bina terk edilerek okul camii lojmanına taşınmıştır. Daha sonra binanın 3.katı yıkılmış ve bir süre boş kalan bina yeniden hizmete sokulmuştur. 1973'te zemin katta Ortaokul açılmıştır. (1.katta İlkokul vardır.) 1984'te ise İlköğretime dönüştürülmüştür.Okul sayesinde birçok kişi eğitim almış Ortaokulu burada tamamladıktan sonra eğitimine başka yerlerde devam etmiş.

Okulun bahçesine 1996 yılında köy muhtarlığınca sağlık ocağı yaptırılmak istenmiş ancak buna zamanın okul idaresi tarafından okul bahçesinin yetersiz kalacağı gerekçesiyle karşı çıkılarak bu durumun engellenmesi için müfettiş istenmiş bunun üzerine okula incelemeye gelen İlköğretim Müfettişi Mehmet Erdoğan okulun tarihi ve mimari bir özelliği olduğunu bu nedenle koruma altına alınması için durumu T.C.Kültür Bakanlığı Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kuruluna havale edilmiş ve yapılan incelemeler sonunda 01.10.1997 tarih ve 157 nolu toplantı ile 21.10.1997 tarih ve 2945 numaralı kararı ile okulun koruma altına alınarak binada yapılacak tüm işlemlerin ve bahçeye yapılacak inşaatların kurulun onayı ile yapılabileceğine karar alınarak tescilli bina konumuna alınmıştır.

Ancak Okul eski bir yapı olması nedeniyle aşırı derecede yıpranmıştır. Okulun onarımın yapılması için özellikle 2000 yılından itibaren yazılı ve sözlü girişimde bulunulmuş daha önce korumalı bina olduğu sebebiyle binanın onarımının zor olduğunu savunulmasına rağmen binanın onarımı için Samsun Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulundan 11.05.2002 tarih ve 25935 sayılı yazı ile izin istenmiş durumu görüşen ilgili kurul 15.07.2002 tarih ve 26 nolu toplantısı ile 15.07.2002 tarih ve 472 nolu kararı ile onarıma binanın orijinalinin korunması şartı ile izin verilmiştir.

Bu çalışmalar ve girişimler sonucu Samsun Milli Eğitim Müdürlüğü binanın keşfi için defalarca ekip göndermiş ve sonunda mutlu sona ulaşılmıştır. Okulumuzun onarım ve bakımına 2006 Temmuz ayında başlanmış ve Ekim ayında bitirilmiştir.

Okul, bu tamiratla gerçek güzelliğine kavuşmuş, gezilip görülmesi gereken Havza'nın önemli bir tarihi eseri haline gelmiştir. 

Kaynak: Haber Kaynağı
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Exen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0.362. 432 64 64 Faks : 0.362. 435 47 77