• BIST 100.724
 • Altın 235,284
 • Dolar 5,5829
 • Euro 6,3070
 • Samsun 10 °C
 • Ankara 13 °C
 • İstanbul 15 °C
 • Trabzon 8 °C

Krasnodar ve Aklın yolu…

Mustafa ÇAKIR

Samsun’u Karadeniz çanağının buluşma noktası olduğunu yazdığımda Dünya Gazetesi’nde çalışıyordum.

O haberi, sayfadaki şekliyle hala anımsıyorum.

Aradan sekiz yıl geçmiş. Bugüne kadar değişik zaman dilimlerinde dinlediğim ekonomistler ve uluslar arası ticaret ile sınır ticareti konusunda ki uzmanların ortak görüşü de buydu.

Türkiye’nin denizden sınır komşusu olan karşı kıyı ile ticaretin gelişmesinin zorunlu sebepleri de var.

İstanbul Boğazı artan yük taşımacılığını artık kaldırmıyor. Bir dünya mirası olan İstanbul boğazına Dünya da sessiz kalmıyor. Alternatif çözüm yolları arıyor.

Soçi Limanının ticari faaliyetlere kapatılmasıyla Trabzon, bu noktada devre dışı kaldı. Demiryolu alternatifinin olmayışı da bunu perçinledi.

Deniz, Demir, Kara ve Hava Yolu ulaşım ağlarına sahip Samsun, bu nedenle Rusya ve Karadeniz’in etrafındaki ülkelerden Deniz Yoluyla güneye ineceklere çözüm noktası olarak sunuluyor.

Trenferi hattı, -zannediyorum 3 yıl önceydi- bu nedenle hayata geçirildi.

Dergi Haberexen’in kurulmasıyla Samsun’un karşı kıyı ile ilişkilerini etraflı araştırarak defeatle dosya yaptık. Her gelişme Samsun için büyük önem taşıyordu.

Bir şehrin cazibe merkezi haline gelmesi, ne parayla ne de siyasi güçlü irade ile mümkün! Tek şeye ihtiyaç var: Doğruda sabırla çalışmak.

Gelelim bugünün asıl konusuna;

Karşı kıyıda havayoluyla bağlantı noktası seçilen Krasnodar ile başlatılan uçuş programının çalışmaması, tökezlemesi yukarıdaki doğruları yok etmez.

Biz doğruda ısrar etmezsek, liman, demiryolu, havaalanı yapılamaz işler değil. Bir şehir çıkar bu iradeyi ortaya koyar, yapar… Biz de “Samsun’a layık görmediler” deyip, avazımız çıktığınca bağırarak suçlu ararız. Halbuki suçlunun “biz” olduğunun farkına da varamayacak acizliğe düşeriz.

Uçak seferleri neden tehir edildi?

 Bu büyük projenin şöhretini kendine mal etmek isteyenlerin, ticareti kurallarına göre yapmayanların, birileri yaparken tribünden izleyip “bakın nasıl da yapamayacaklar? Bugüne kadar ne yapmışlar ki!” diyenlerin yüzünden olmamıştır.

Aslında burada bir mobbing söz konusudur!

Bu projeye yürekten inanılsaydı, daha bilet satış programı dahi olmayan seferler başlatılmazdı. 1-2 şirketin esiri pozisyonuna düşülmezdi.

Rusya ile iş yapanlara sorulsaydı;

Krasnodar’dan Antalya’ya karşılıklı sefer yapan havayolu şirketleriyle de görüşülerek, yolcu yoğunluğunun zirveye çıktığı dönemde başlaması tercih edilirdi.

İki hafta önce yazdığım gibi oldu: “Tutmadı” algısı oluşmaya başladı.

Aklın yolu birdi: Rusların güneyi tercih ettikleri takvimde sahaya inmek ve tanıtımını yapmak en idealiydi.

Ayrıca, Rusların Samsun’da bizim de Krasnodar’da bir irtibat bürosu açmamız gerekiyordu. Karşılıklı insanlar turistik gezi bile olsa nerede kalınır, nerede ne yenir bilmesi gerekirdi. Dipsiz bir kuyuya kimse gitmez.

Ticaret boyutundan bakarsak, Rusya ile iş yapan çok sayıda Samsunlu işadamı var, onların arasından rehberlik edecek insanlara danışılabilir, gerekirse bu tür organizasyonları yapan sivil ve ticari kurumlardan hizmet alınabilirdi.

Geçen hafta Cuma günü; bunlar olmadan harcanan emeklerin boşa gideceğini yazmış, bu mevsimde ısrar etmektense seferlerin Mayıs 2013’e ertelenmesinin Samsun’un hayrına olacağını yazmıştım.

Bugün de yapılan o. Yoksa vazgeçilmiş değil. Geçilemez de…

Aklın yolu bir…

 • Yorumlar 4
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Exen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0.362. 432 64 64 Faks : 0.362. 435 47 77