• BIST 104.491
 • Altın 229,452
 • Dolar 5,4691
 • Euro 6,2076
 • Samsun 9 °C
 • Ankara 12 °C
 • İstanbul 16 °C
 • Trabzon 8 °C

Liseliler Provokasyonu Fark Etti

Mustafa ÇAKIR

İstanbul Erkek Lisesi’nde başlayarak Anadolu’ya yayılan Liselilerin eylemleri Samsun’a da sıçramıştı.

 

Samsun Anadolu Lisesi öğrencileri geçen hafta sonu bir bildiri yayınlayarak, okul müdürlerinin ve öğretmenlerin rotasyonu ile ilgili protesto eylemi yapmışlardı.

 

Pazartesi günü akşam saatlerinde de Çiftlik Caddesi’nde slogan atıp pankart açtılar.

 

O günkü yazımda “Provokasyona Dikkat” başlığı ile öğrencilerin kullanılmak istendiğini yazmıştım.

provokasyona-dikkat.jpg

Çünkü, öğrencilerin talepleri kendi maruz kaldıkları sorunlardan çok öğretmen rotasyonu ve bakanlık atamalarını ilgilendiren uygulamalardı.

 

Okullardaki güvenlik, ahlak erozyonunu, marjinal grupların okullara kadar girerek öğrencileri başta uyuşturucu olmak üzere birçok yönden hayatlarını kararttıklarını gündeme taşıyan bildiriler yayınlansa ve doğrudan kendilerini ilgilendiren konunun dışına çıkmasalar haklı bir eylem olacaktı. 

 

Öte yandan bu münferit bir olay da değildi.

 

Hadiseyi sadece Samsun Anadolu Lisesi (SAL) özelinde değerlendirmek de çok doğru olmaz.

Habersol sitesinin haberine göre Samsun Sosyal Bilimler Lisesi, Garip Zeycan Yıldırım Fen Lisesi’nde de aynı içerikli eylem yapılmıştı.

Türkiye'nin değişik illerinde ki yüze yakın okulu da dikkate alarak gelişmeleri yorumlamalıyız. 

 

Çünkü, öğrencilerin okul yönetimini protesto eylemi İstanbul Erkek Lisesi’nde başladı ve hızla Türkiye’nin değişik şehirlerindeki birçok okula sıçradı.

 

Taleplerin hepsi aynı: Okullara Müdür atamasının bakanlıkça yapılması, öğretmenlerin rotasyonu. Yani biraz önce de bahsettiğim öğrencilerin okul içindeki maruz kaldığı onca fiziksel ve sosyal sorunlar gündeme getirilmedi.

 

Ayrıca, provokasyon boyutunu güçlendiren en önemli detay, dün itibariyle okulla ilişiği kalmayacak, mezun olacak ya da mezun olmuş isimlerin sahada olmasıydı. Okuluna devam edecekler ya da edenler yoktu.  Görgü tanıkları Çiftlik Caddesi’ndeki eylemde, kamuoyunda her hükümet döneminde marjinal söylemleriyle dikkat çeken siyasi yapılardan bazı isimlerin de bulunması aslında yaşananları şüphenin de ötesine taşımak olduğunu  gösteren güçlü bir işaret.

 

Birileri liseliler üzerinden gençleri sokağa dökme çabasındaydılar. İyi niyet ve masum bir kitle siyasete dizayn vermek, hükümetin elini zayıflatmak için kullanılacaktı.

 

Protesto eylemini öğrencilerin masum bir haykırışı olarak sağlam bir zemine oturtabilsek o zaman bırakın eleştirmeyi o gençleri kendi özgüvenlerini kazanmaları adına desteklemek de şarttır. Engelleyenlerin karşısında dik bir şekilde durmak gerekir.

 

Demokrasinin gelecekte emanetçileri bu gençler olacak.

 

Gençler bir süre sonra farkında olmadan kullanıldıklarını dün kamuoyuna sosyal medya aracılığıyla duyurdular.

 

@baba_kolej isimli twitter hesabının bildiriler yayınlayarak öğrenciler adına protesto mesajları atan, öğrencileri eylem noktalarına davet ederken o eyleme katılan bazı öğrenciler #SamsunAnadoluLisesiDireniyor hastag altında şu metni paylaştılar: “İçeriğinin tam olarak ne olduğunu anlamadan galeyana gelmek suretiyle bildiri paylaştık. Bu aşamadan sonra ilgili bildiri kim olduğunu bilmediğimiz kişiler tarafından medyaya servis edildi. Ve farklı amaçlar doğrultusunda kullanıldı”

 

Cümledeki “Farklı amaçlar” ifadesi provokasyonu işaret ediyor. Ve öğrenciler bu oyunu çabuk fark ettiler.

 

Ben o gün bu oyuna dikkat çekmiştim.

 

Bugün gençlerin bunu fark etmesi gelecek adına olumlu bir adım.

 

Diğer yandan bir notu yazımın sonuna eklemekte zorunluluk görüyorum:

 

İfade özgürlüğünü ağır eleştiriler dahi olsa iftiraya kaçmadıkça desteklemek lazım. Yanlışı düzeltmenin yolu demokratik zeminde hareket etmekten geçiyor. Yönetilenlerin de buna fırsat vermesi bir inisiyatif, hoşgörü değil bir zorunluluk, ödevdir.

 

Fikirlerin, eleştirilerin önünü tıkadığımız sürece “Fikri hür vicdanı hür nesiller” bulunan ülke olamayız.    

 • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Exen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0.362. 432 64 64 Faks : 0.362. 435 47 77