• BIST 100.724
 • Altın 235,284
 • Dolar 5,5829
 • Euro 6,3070
 • Samsun 10 °C
 • Ankara 12 °C
 • İstanbul 12 °C
 • Trabzon 9 °C

Mobilya sektörü uyanır mı?

Mustafa ÇAKIR

Samsun Mobilya sektöründe gizli bir dev. Ama uyuyor. Büyüklüğünün farkında değil.

Elindeki potansiyel kent ekonomisine lokomotif olacakken ay sonunu zor getirenlerin çoğunlukta olduğu bir kümelenme söz konusu.

Sektör hedefinin ne olduğunu bilmiyor, çünkü bunu görecek ya da sorgulayacak durumda değil.

Birilerinin mobilya sektörünün üzerindeki tozu alması gerekiyor. Geçmişte denendi, işin farkında olan aktörler heyecanlıydı. Çatlak sesler ise dinlenmeli ancak katkı sağlamıyorsa çok da kale alınmamalı. Herkes taş üsten taş koymak için hareket ederse cerrahi aletlerden sonra bir kümelenme merkezi de mobilyada yaşanabilir.

Sektörün dinamikleri işin farkındalar. Lakin elbirliği olmadan o dinamiklerin yapabilecekleri hiçbir şey yok.

Samsun Valiliği, İl Özel İdaresi Ar-Ge Daire Başkanlığı aracılığıyla çok rahat bu çabaya moderatörlük yapabilir.

Hafta sonu MÜSİAD Samsun Şubesi sektörü topladı. İşinde başarılı sektörden işadamlarının yanı sıra uzmanları da Samsun’a çağırdı.

O toplantıdan çıkan kararları aşağıda paylaşıyorum. Aklın yolu bir:

1. Kamunun Uluslararası alanda rekabetçiliğin desteklenmesi için gerek Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, gerek Ekonomi Bakanlığı ve gerekse de diğer bakanlıklar nezdinde hayata geçirdiği program ve projeleri destekliyoruz. Bu desteklerin firmalara ulaştırılması konusunda Sivil Toplum Kuruluşlarının daha aktif çalışması gerekir.

 2. Orta ve Küçük Ölçekli İşletmelerde Marka Bilincinin oluşturulabilmesi için “Marka Merkezleri” kurulmalı, tecrübe paylaşımları, eğitimler, danışmanlık hizmetleri, imaj çalışmaları ve tüm analizler bu merkezlere başvuranlara sunulmalıdır.

 3. Uluslar arası kalite standartları el kitabı oluşturulabilmesi için tüm tarafların bir araya getirileceği bir konsorsiyum oluşturulmalı bu oluşuma kamu moderatörlük yapmalıdır.

 4. Sektörün en ciddi sıkıntılarından birisi olan ara eleman konusunda Üniversite – Sanayi işbirliği süreçlerinin daha iyi analiz edilmesi ve bu işbirlikteliklerinin azami seviyede hayata geçirilmesi gerekmektedir.

 5. Mesleki ve Teknik eğitim veren okulların öğretim ve kapasite standartlarının Avrupa standartlarına yükseltilmesi, eğitmenlerin kalite ve marka üreten ülkeleri iyi etüd etmesi, donanımlarını artırması ve özel sektörden kopuk olmaması gerekmektedir.

 6. AR-GE ve tasarıma sağlanan devlet desteklerinin artırılması, desteklerin kullanımının yaygınlaştırılması, Devlet tarafından tasarım ve AR-GE’nin teşvik edilmesi gerekmektedir.

 7. Merdivenaltı üretim yapan firmalar sektöre büyük zarar vermektedir. Bu firmaların kalite normları ve belgelerinin hazırlanması ve bu süreçlerin kamuda oluşturulacak bir birim tarafından takip edilmesi suretiyle tüketici tarafından bilinmesi ve uygun olmayanlarının tercih edilmemesi bu sorunu büyük ölçüde çözecektir.

 8. Kayıt dışılığı ve haksız rekabeti engellemek için global kriz süresince KDV oranları % 50 düşürülmelidir. ( Bu işlem vergi kaybı yaratmayabilir.)

 9. Kaliteli üretim yapacak ölçek büyüklüğünün altında olan firmaların bir araya gelerek daha büyük ve kaliteli bir firma çatısı altında birleşmesi için devletin bedelini kendi karşılayarak danışman vererek düzenlemeler yapması, birleşme süreci boyunca süreci yönetecek ve birleşmeyi tamamlayacak bir mekanizmanın kurulması gerekmektedir.

10. Üretim şirketlerinin lojistik, pazarlama, reklam ve yan sanayi ile bir araya gelerek uluslar arası rekabete dayanıklı bir güç birliği oluşturmalarına olanak sağlayan destekler oluşturulmalı, bu oluşumlar büyük oranlarda fonlanmalı, kümelenme bilincinin oluşturulması çalışmaları yapılmalı, KOSGEB vb. gibi kurumlardan da bu oluşumlar için proje kapsamında danışmanlık hizmetleri yaygınlaştırılmalıdır.

Bu toplantı bir vesile olsun ve mobilya sektörü üzerindeki ataleti atsın.

Kamu ve sektörün dinamikleri el ele verirse mobilya sektörü uykusundan uyanır.

 • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Exen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0.362. 432 64 64 Faks : 0.362. 435 47 77