• BIST 98.217
  • Altın 233,903
  • Dolar 5,4913
  • Euro 6,2139
  • Samsun 12 °C
  • Ankara 10 °C
  • İstanbul 16 °C
  • Trabzon 9 °C

Ne oldu 8 yıla?

Aylin TAT


''En mühim ve feyizli vazifelerimiz, milli eğitim işleridir. Milli eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lazımdır. Bir milletin hakiki kurtuluşu ancak bu suretle olur '' diyen ulu önder Atatürk'ü bir kez daha minnetle, saygıyla, özlemle anıyorum. Onun ne kadar ileri görüşlü, çağdaş ve ülkesini seven bir lider olduğunu her sözüyle bir kez daha görüyoruz. Atatürk, bir ülkenin geleceğinin eğitime bağlı olduğunu çok iyi biliyordu.

İlk kez 1921 yılında Maarif Kongresi adıyla Ankara'da düzenlenen ve Atatürk'ün bizzat cepheden gelerek açılışını yaptığı Milli Eğitim Şuraları 1923,1924 ve 1925 yıllarında toplanan Heyet-i İlmiye çalışmalarıyla devam etmiştir. Bugünkü adıyla Milli Eğitim Şuralarının ilki ise 1939 yılında yapılmıştır.

''Eğitimde 2023 vizyonu '' konusunun ele alındığı 18.Milli Eğitim Şurası geçen hafta yapıldı. Şurada, 220 tavsiye kararı alındı. Milli Eğitim Bakanı Sayın Nimet Çubukçu kapanış konuşmasında ''alınan kararların, eğitim politikalarının benimsenmesinde ışık tutacağını'' söyledi.

Geçen sekiz yılsonunda, ampulden yayılan ışığın yarattığı aydınlık derecesini hep beraber gördük. Bu yüzden ciddi anlamda endişeler içerisindeyim. Alınan kararlardan ilgimi çekenlerini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Eğitim-Sen toplantıyı terk ederken, hükümete yakınlığı ile bilinen Eğitim Bir-Sen'in önerisi üzerine; 1 yıl okul öncesi, 4 yıl temel eğitim, 4 yıl yönlendirme ve ortaöğretime hazırlık eğitimi, 4 yıl orta eğitim olmak üzere zorunlu eğitim 13 yıl olacak (1+4+4+4)

Ve bu kararla, zorunlu eğitimin 8 yıla çıkarılmasıyla kapatılan İmam Hatip Liselerinin ortaokul bölümlerinin yeniden açılması gündeme gelecektir. Tamamen siyasi bir karardır hiç tartışmasız…

'' Okul yöneticilerinin atamalarında kadın yöneticilere pozitif ayrımcılık yapılmalıdır. 2023 yılında bu oran %51 oranında kadın yöneticiler lehinde olmalıdır.'' Önergesi ise kabul görmedi. Erkek egemen yöneticilerle yola devam kararı çıktı kısacası. Oysaki iddialıyım, kadınlar eğitimde erkeklerden çok daha iyiler.

Bir zamanlar OKS vardı, beğenmediler kaldırdılar. Şimdi SBS var, onu da kaldırıyorlar, yerine ne gelecek belli değil. Lise sonrası üniversite sınavlarının her yıl ismi ve uygulaması değişiyor.

Kısacası bizim ülkemizde eğitim sistemi; sürekli irdeleniyor ve sürekli kurcalanıyor. Bu yüzden kalıcı bir eğitim politikası uygulanamıyor.

Oysaki ben; her zaman en büyük sorunumuzun eğitim olduğunu düşünmüşümdür. Eğitime olan duyarsızlığımız ise, ondan daha da büyük bir sorun. Bu yüzden bir eğitimci olarak şurada alınan kararların ışık tutacağı yolunda ciddi kaygılıyım. Bugünler de Hasan Ali Yücel, İsmail Hakkı Tonguç gibi çağdaş eğitim liderlerine ihtiyacımız olduğu kesin…

24 Kasım öğretmenler gününde bir maaş ikramiye ödenmesinin karara bağlanmasına, meslektaşlarım adına sevindiğimi de söylemeden geçemiyeceğim.

Kürsü benim gözümde çok özel ve ayrıcalıklı bir yerdir. Çünkü siz orada onlarca, yüzlerce bezende binlerce insanın karşısına geçer, anlatmak istediğiniz konuyu kendi bilgi ve becerilerinizle karşınızdaki topluluğa sunarsınız. Eğer o kürsüde bilginizle ve tecrübenizle hâkimiyet kurarsanız, karşınızdakiler büyük bir dikkatle sizi dinlerler.

Cumartesi günü ÇYDD'nin konuğu olarak Samsun'a gelen Sayın Murat Karayalçın'ı ilk kez kürsüden dinleme fırsatı ele geçirdim. Kendisi ile bire bir görüşmelerim sonucunda kişisel ve siyasi nezaketine şahit olmuşumdur. Ancak kürsü kimliği ile ilk kez karşılaştım ve tek kelimeyle MUHTEŞEMDİ diyebilirim. 1,5 saat süren konuşma esnasında, gözlerimi bir an bile kırpmadan dinledim.

Dünya ülkelerinden aldığı örnekleri, Türkiye'ye uyarlayarak cumhuriyeti, sosyal demokrasiyi ve siyaseti öylesine güzel anlattı ki, birikimim biraz daha güçlendi. Özellikle ''birilerinin adamı olmak için yâda birilerini bir yerlerden indirmek için siyaset yapılmaz. Siyaset yapan adam proje üretmelidir'' sözlerine katılmamak mümkün mü? Ağzınıza, yüreğinize sağlık değerli üstat…

Umutlu ve mutlu bir hafta geçirmeniz dileğiyle sağlıcakla kalın…

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Exen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0.362. 432 64 64 Faks : 0.362. 435 47 77