• BIST 93.043
  • Altın 193,340
  • Dolar 4,7189
  • Euro 5,4759
  • Samsun 20 °C
  • Ankara 15 °C
  • İstanbul 21 °C
  • Trabzon 22 °C

Numan Kurtulmuş'tan Musul Açıklaması

Numan Kurtulmuş'tan Musul Açıklaması
Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş,"'Musul'u DEAŞ'tan kurtaracağız' diye siz oraya PYD'yi, YPG'yi çağırırsanız Musul sorunu çözülmez" dedi.

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş Irak Başbakanı İbadi'ye sert yanıt verdi. "Uluslararası camia ve Irak Merkezi Hükümeti gerçekten DEAŞ ile bir  savaş veriyorsa, en acil gündem maddelerinden birisi, senelerdir Musul'un  kurtarılması olmalıydı" diyen Kurtulmuş,  "Türkiye zaten bu amaçla oradadır, Musul'un halkına destek  vermek için oradadır. Ama sanki bunlar hiç yokmuş gibi şimdi bunun gündeme  getirilmesi 'söyleyene değil, söyletene bak' sözünü gündeme getiriyor. Herhalde  başka tesirler altında, başkalarının tesiri altında, siyaseten başka bir şey  söyleyemediği için Irak Başbakan'ı bunu söylüyor" ifadesini kullandı.

Kurtulmuş'un açıklamalarının satır başları şöyle:

Musul'u DEAŞ'tan kurtaracağız' diye  siz oraya PYD'yi, YPG'yi çağırırsanız, başka bir terör grubunu, başka bir silahlı  grubu oraya çağırırsanız ve o şehrin asli unsurlarından olmayan unsurları getirip  o şehre yeni bir, tabiri caizse, 'ur' gibi sokmaya çalışırsanız bu Irak'ta barışı  sağlamaz, Musul sorununu da çözmez.

ABD'DE SIKINTILAR VAR

Amerika'da toplumsal birtakım  sıkıntılar var. Mesela, İslamofobiya maalesef tekrar 11 Eylül olayları sonrasında  canlı bir şekilde ortaya konulduğu gibi karanlık bir odak tarafından ciddi  şekilde yeniden pişirildi ve Amerikan toplumunun önüne konuldu.

SURİYE'DE VEKALET SAVAŞLARI VAR...

Vekalet savaşıyla kimin ilgisi varsa,  hangi tarafın ilgisi varsa herkes gördü ki bu sürdürülebilir, maliyetine  katlanılabilir bir savaş değildir. Orada Suriye rejiminin ben vekalet  savaşlarındaki piyonlardan birisi olduğu kanaatindeyim. Asli bir unsur değil ama  onu da bu vekalet savaşlarının aracı örgütlerinden birisi olarak görmek lazım.  Onun da artık bunu gördüğü, kendisini destekleyen güçlerin de bu vekalet savaşını  uzun süre devam ettirmelerinin mümkün olmadığını, bunu sağlamanın yolunun barış  masasını ortaya koymak, barış masasında görüşmelerin açılması olduğunu gördüğü  kanaatindeyim.

"AMERİKA VE RUSYA SAVAŞACAK NOKTAYA GELDİ"
Vekalet savaşlarının bir sonu vardır. Suriye'deki vekalet savaşlarının limitleri çoktan dolmuştur. Bu vekalet savaşları devam ederse, bundan sonra, daha net söyleyeyim, artık Amerika ile Rusya savaşacak noktaya gelmiştir. Bir büyük bölgesel ya da bir büyük küresel savaşın başlangıcının eşiğine gelinmiştir.

AK PARTİLİ SİYASETÇİLERE SUİKAST

Örgütü desteklemeyen ama örgüte yakın olan partiye geçmişte oy vermiş bir kitle var. Bir kere örgüt bunu görüyor. Dolayısıyla örgütün AK Partili kardeşlerimize saldırması, aslında sivil siyaseti ortadan kaldırmak için yaptığı bir plandır.Buna da seyirci kalınmayacak Terör örgütünün bu saldırıları bir  cinnet halidir.

Tabiri caizse terör örgütü açtığı çukurlarda boğulmuştur. Orada  bitmedi kırsalda da terör örgütüne çok büyük zayiat verilmiştir. Orada da  bitmedi, terör örgütüne müzahir olduğu varsayılan kitle terör örgütüyle  irtibatını kopardı. İşte en büyük sıkıntı buradadır. Yüzde 80-90, terör örgütüne  yakın olan partinin, terör örgütünün gölgesinde siyaset yapan partinin oy aldığı,  belediye başkanlıklarını kazandığı yerler var. Orada basın açıklaması yapmak için  ilan ediliyor, halk sokağa çıksın diye ilan ediliyor, 50-100 kişi bilemediniz 200  kişi geliyor. Hangi eylem çağrısında bulunursa bulunsun örgütü desteklemeyen ama  örgüte yakın olan partiye geçmişte oy vermiş olan bir kitle var. Bir kere örgüt  bunu görüyor. Dolayısıyla örgütün AK Parti'li kardeşlerimize saldırması aslında  sivil siyaseti ortadan kaldırmak için yaptığı bir plandır. 'Nasılsa bizim siyasi  kanadımız çöktü' öyle bakıyorlar bölgede, dolayısıyla  başka hiçbir siyasi kanat  olmasın, çünkü nihayetinde bölge halkı oy verecek, son derece politize bir  halktır. Önümüzde, birkaç sene sonra olacak seçimde bölge halkı oy verecek.  'Madem bunlar bizden desteği çekiyorlar dolayısıyla gidip AK Parti'ye destek, o  bölgenin en güçlü diğer partisi AK Parti', AK Parti'ye destek olmasın diye  şimdiden korkutma, yıldırma, sindirme politikaları yapıyor. 

Bu bölgede AK Parti her köyde, mezrada var olmaya devam edecek,  siyaset yapmaya devam edecek. Arkadaşlarımız kelle koltukta ama büyük bir  cesaretle, yurtseverlikle bu milletin sorunlarına sahip çıkmaya devam edecek.  Kürtlerin sesi soluğu olmaya devam edecek bölgede AK Parti. Terör örgütü de zaten  kaybetmekte olduğu toplumsal desteği, onun siyasi partisinin de kaybetmekte  olduğu toplumsal desteği eriyerek inşallah bölgede o parti tamamıyla etkisiz hale  gelecek. Bunu gördükleri için bu saldırıları yapıyorlar. Biz de yılmadan,  korkmadan, çekinmeden bu mücadeleyi sürdüreceğiz.

AŞİRETLER DEVLETİN YANINDA 

Hala Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da en etkin toplumsal gerçeklerden  birisi aşiretlerin varlığıdır. Bu aşiretlerin çok büyük bir kısmı geçtiğimiz  günlerde Van'da bir araya gelerek, 185 aşiret, terörün, PKK'nın karşısında  olduklarını ortaya koymuşlardır, milletin birliğinden, dirliğinden yana  olduklarını, Türkiye'de devletten yana olduklarını ortaya koyan bir anlayışı  ortaya koydular.  Bu tabii yüz binlerce Kürt'ün taraf seçmesi demektir. Bu da terör  örgütünü son derece rahatsız ediyor, ürkütüyor. Geçtiğimiz aylarda Van'da,  Batman'da, Siirt'te, birçok yerde Türk bayraklarını açarak binlerce Kürt  kardeşimiz 'Evet, biz bu toprakların insanlarıyız, biz bu bayrağa da vatana da  ülkeye de sahip çıkıyoruz' demişler, teröre lanet okumuşlardır. Bütün bunlara  baktığımız zaman bu kadar yıl silahlı mücadele veren bir örgüt bu kadar çok  dışarıdan arkasına, hele son zamanlarda muazzam bir siyasi destek almış olan bir  örgüt ama bakıyorsunuz kendisine oy veren kitlenin desteğini kaybediyor.  Dolayısıyla bu örgüt bakımından tahammül edilebilir bir şey değildir, bunun için  zıvanadan çıkmış bir şekilde sivillere, sivil siyaset alanına saldırıyorlar ve  maalesef sivil siyasetçileri öldürüyorlar, şehit ediyorlar. Bundan hiçbir şekilde  korkmayacağız, yılmayacağız. Bu, örgütün aslında toplumsal hayatlarının yok  olmaya başladığını gösteriyor ve bu anlamda da sonuna kadar mücadeleye devam  edeceğiz.

"MEZHEP SAVAŞININ FAYDASI OLMAZ"
Bölgede ortaya çıkacak bir mezhep savaşının ne Sünnilere ne Şiilere zerre miktarı faydası olmayacak. Mezhep savaşları üzerinden bu bölgeyi bölüp parçalamaya çalışanlarsa Ortadoğu üzerinde emperyal hedefleri olan ülkelerdir. Bir kere bu olgunun farkına varmamız lazım.

ESAD REJİMİNİN DE UZLAŞMA NOKTASINA GELDİGİ KANAATİNDEYİM

Tek tek bütün Suriyelileri  öldüremeyeceğine göre bir yerde uzlaşma noktasına gelmek mecburiyetindeydi. Ben,  Esad rejiminin de uzlaşma noktasına geldiği kanaatindeyim. Ama sorun şu; Suriye  halkı bu kadar eli kanlı bir diktatörle, eli kanlı bir rejimle uzlaşır mı  uzlaşmaz mı?

FETÖ'DEN İHRAÇLARA İTİRAZLAR

Mahiyeti itibarıyla tek tip olan çok sayıda dilekçe var. Bu da gösteriyor ki bu  dilekçeyi verenlerin de zaten belli bir networkün içerisinde hareket ettikleri  anlaşılıyor. Ama bunları da bir ön yargı haline getirmeden, evet doğru bu da bir  algının parçası olabilir, ama bunları da ön yargılı şekilde davranmadan tek tek,  titizlikle inceleyeceğiz.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Exen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0.362. 432 64 64 Faks : 0.362. 435 47 77