• BIST 98.217
 • Altın 233,903
 • Dolar 5,4913
 • Euro 6,2139
 • Samsun 12 °C
 • Ankara 10 °C
 • İstanbul 16 °C
 • Trabzon 9 °C

O ünvan iade ediliyor

Mustafa ÇAKIR

 

 

Rusya ile vize kalkıyor. Ukrayna ile de benzer görüşmeler başladı. Bütün bu süreçler hemen karşımızda cereyan ediyor. Karadeniz'in karşı kıyısında.

 

Bu gelişmeyi yıllar öncesinden gören Samsun Büyükşehir Belediyesi, 2005 yılında Samsun İl Gelişim Stratejisini hazırladı. Lojistik önplana çıkan sektörler arasındaydı. Lojistiğe kıymet vermeyenler gelecekte yanıldıklarını görecekler. Nasıl mı?

 

Samsun geçmişte neydi? Ticaret merkeziydi. Yani başka bölgeden getirilen ürün Samsun'da stoklanıyor. Başka bir alıcıya satılıyordu. Bunun sadeleştirilmiş hali bu değil mi?

 

O zaman Samsun neydi? Türkiye'nin büyük ilk birkaç şehrinden biriydi. Peki bugün. Ticaret merkezi kimliğini kaybettiği için 30'lu rakamların ardında kaldı. 1980'lerde Samsun'u zenginleştiren lojistik. Al-sattı.

 

Şimdi ibre yine oraya kayıyor. Ama bu defa sadece al-sat değil. Burada üretilenler de diğer bölgelere oranla daha kıymetli olacak. Çünkü, pazara ulaşmak kolaylaşacak.

 

Çünkü, Samsun-Kavkaz Uluslar arası Demiryolu Feribot Ulaşımı seferleri başladı. Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin karşı kıyıyı yakın etmeye dönük gemi projesi de hayata geçtiğinde vize problemi ortadan kalkan Samsunlu işadamlarının da önü açılmış olacak.

 

O güne hazırlanmayanlar kaybedecekler. Bugün Doğu Karadenizli işadamlarının siyasette, ticarette hakim olduğundan yakınanların o gün Dimitrilerin isimlerini duymaktan gocunmaya hakkı da olmayacaktır.

 

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in geçen yılki Türkiye ziyaretinde imzaladığı Samsun-Kavkaz Tren-Feri anlaşmasıyla başlayan Uluslararası Demiryolu Feribot Ulaşımı (Tren-Feri) seferleri, ithalatçı ve ihracatçıların ilgisini bekliyor. İlk seferini 25 Aralık'ta Rusya'ya gerçekleştiren tren-feriyle, sağlık kontrolünden geçen 550 ton kuru gıda ile margarin, güvenli bir şekilde Kavkaz Limanı'na ulaştırıldı.

 

Tren-feri hattıyla yapılacak ihracat ve ithalatın ülkelerin ekonomilerine katkı sağlayabilmesi,  seferlerin düzenli ve rantabıl yapılabilmesi için yük sevkıyatının bu güzergahtan yapılması gerektiği ifade ediliyor. Yani Samsun'un yıldızı parlıyor.

Uluslararası ticarette firmalara lojistikte önemli avantajlar sağlayan seferlere Ukrayna da dahil olmaya hazırlanıyor. Başbakan Erdoğan'ın Ukrayna ziyaretinde gündeme gelen İllichivsk ile Samsun limanları arasında tren-feri seferlerinin başlatılması anlaşmasının imzalanması halinde Samsun limanları ticarette daha önemli hale gelecek.

Cihan Haber Ajansı'nın servis yaptığı haberde: “Türkiye ile Rusya arasındaki hatta daha çok inşaat malzemeleri, hububat, narenciye, gıda, meyve ve sebze, pamuk, tekstil, kimyasal, metal, kömür, sıvı gaz, petrol ürünleri ve çeşitli yağ ticareti yapılacak. Bunun yanında Türk ihracat ve ithalatçıları, Samsun Limanı'ndan tek vasıta ile ürünlerini başta Rusya, Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan, Çin, Suriye, Irak ve İran olmak üzere rayların gidebildiği her ülkeye gönderebilecek ve getirebilecek. Türkiye, Bulgaristan-Romanya-Moldova-Ukrayna ve Rusya güzergahını kullanarak 20 günde ulaştırılan mallar, Kavkaz-Samsun feribot ulaşımı ile 7-10 güne indi” deniliyor. 

Zaman maliyeti iştah kabartacaktır. Tarım ürünlerinin ihracatı da kolaylaşacaktır.

Yani Samsun Lojistik Master Planı ve Samsun Büyükşehir Belediyesi ile Samsun Valiliğinin bu yöndeki adımlarının boşa atılmadığını anlamak için daha ne sunmak lazım bilmiyorum.

1980 öncesinde ticaret merkezi ünvanı ulaşım altyapısının zorluğundan kaynaklanıyordu, aynı unvan bugün ulaşım ağlarının modern altyapısının kurulması ile yeniden iade ediliyor.

 • Yorumlar 11
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Exen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0.362. 432 64 64 Faks : 0.362. 435 47 77