• BIST 94.292
  • Altın 244,810
  • Dolar 5,9435
  • Euro 6,6214
  • Samsun 17 °C
  • Ankara 20 °C
  • İstanbul 20 °C
  • Trabzon 13 °C

Okul Çağında Fiziksel Aktivite

Gökçe YÜKSEL

Her ne kadar çocukların doğal olarak aktif oldukları düşünülse de, son yıllarda çocukların aktivite katılımları, televizyon izleme, video oyunları oynama ve bilgisayar kullanma gibi hareketsiz aktivitelerdeki artışlar nedenleri ile azalmaktadır.  

 

Fiziksel aktivite; iskelet kasları tarafından üretilen, dinlenme enerji harcamasına ek olarak enerji harcamasında önemli artış sağlayan vücut hareketleridir. Fiziksel aktivitenin temel özelliği kas kasılması nedeniyle enerji harcamasının olmasıdır  

 

 Fiziksel aktiviteye sadece egzersiz ve spor dahil olmamakta, enerji harcamasını sağlayan boş zaman aktiviteleri, iş aktiviteleri ve günlük aktivitelerde katılmaktadır. 

 

Çocukluk döneminde aktivite çok önemli  

 

ÇÜNKÜ 
 
  Çocuk ve genç bireylerde düzenli fiziksel aktivite; fiziksel, mental ve sosyal sağlık açısından önemlidir. Çocukluk çağından başlayan düzenli fiziksel aktivite alışkanlığı sayesinde sağlıklı kemik, kas ve eklem gelişimi olmaktadır.  

 

 Bu dönemde yapılan aktivite vücut ağırlığının kontrolünü sağlar. Özellikle vücut yağının azaltılmasını sağlayarak çocuklardaki obezite riskini minimuma düşürür.  

 

Kalp ve akciğerlerin etkili fonksiyon gelişimini sağlar.  

 

Çocuklar için hareket yeteneğinin gelişimi, anksiyete ve depresyon hislerinin kontrolü ve önlenmesi açısından da fiziksel aktivite önemlidir.   

 

Fiziksel aktivite ve spora katılımın; genç bireylerde doğal olarak kendini anlatma ve kendine güveni arttırdığı, başarı, sosyal iletişim, dayanışma ve centilmenlik ruhunu geliştirdiği, zihin yorgunluğu ve gerginliği azaltmada yardımcı olduğu bilinmektedir.   

 

Fiziksel aktivite ve spora katılan bireylerde sigara içme, alkol ve uyuşturucu bağımlılığı ve şiddet davranışları gibi istenmeyen davranışların gelişimi daha az görülürken, sağlıklı beslenme, yeterli dinlenme gibi davranışların gelişimi artmaktadır.   

 

Fiziksel olarak aktif çocukların ayrıca daha yüksek akademik performansa sahip oldukları da gösterilmiş olup, genç bireylerde takım oyunları ve sporlarının, sosyal bütünleşme ve sosyal yeteneklerin geliştirilmesine yardımcı olduğu da saptanmıştır. Bu nedenle akademik olarak da teşvik edicidir.   

 

 Çocuklarda orta şiddetteki egzersizin büyüme hormonu sentezini arttırarak boyun uzamasına yardımcı olduğu bilinmektedir.  

 

 Aslında çocukluk çağında yapılan fiziksel aktivitenin belki de en önemli yararının; bu dönemde kazanılan fiziksel aktivite alışkanlığının yaşam boyu sürdürülmesindeki olumlu etkisi olduğu kabul edilmektedir.  

 

Hangi fiziksel aktiviteleri yapabiliriz?  

 

 Fiziksel aktivitenin sağlık üzerine yararlı etkileri bilinse de, çocuklar için verilecek egzersizin şiddeti, sıklığı gibi konular çok netlik kazanmamıştır.   

 

Ancak şu an için okul çağı çocuklarının sağlıklarını korumaya yönelik haftada en az 3 kez, orta şiddette, 20-30 dakikalık, ağırlık kontrolü içinde her gün en az 60 dakikalık orta- yoğun şiddetteki egzersizler önerilmektedir.  

 

 Aktivitelerin seçiminde çocuğun zevk aldığı aktivitelerin seçimi, devamlılık açısından önem kazanmaktadır. Özellikle motivasyon çocuklar için geliştirilecek egzersiz programları için önemlidir.   

 

Her çocuğun yapabileceği kapasitede egzersizler belirlenmeli ve bu yaş çocukları için aktiviteler eğlenceli olmalıdır.  

 

Obez çocukların fiziksel aktivite programlarına katılımları azdır ve aktiviteyi bırakma normal ağırlıktaki çocuklara göre daha fazladır. Bu nedenle özellikle obez çocuklar için egzersiz seçiminde enerji harcamasını çok arttırmayan aktiviteler dahi olsa, başlangıçta kabul edilmeli ve çocuğun egzersize karşı yeteneğinin olduğu güveninin kazandırılması sağlanmalıdır.  

 

Özellikle ağırlık kaldırma ve kas güçlendirmeye yönelik fiziksel aktivitelerin, en uygun kemik kütlesine ulaşmada etkin olduğu gösterilmiştir.  

 

Egzersize yaşamın erken dönemlerinde başlanmanın kemik kütlesi kazanımında daha etkin olduğu bilinmektedir, bu nedenle kreş ve ilkokullardaki oyunlar ve spor aktiviteler desteklenmelidir.  

Yüzme, yürüyüş, tenis, voleybol, futbol, basketbol, hentbol yapabilecekleri ve sevebilecekleri aktivite türleridir.  

 

 Evde televizyonda ve bilgisayarda geçen vakitten her yarım saat azalışın bile çocuğun aktivitesini attırmaktadır. Özellikle yoğun ders programlarının olduğu dönemlerin dışında hafta sonu ya da yaz tatillerinin iyi değerlendirilmesi gerekmektedir  

 

Arkadaşları ile geçirecekleri oyun saatleri veya parkta piknikte geçen zamanları bile onlara aktivite sağlayabileceği fiziksel aktivitelerdir.  

 

BOL HAREKETLİ GÜNLER! [Simge]  

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Exen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0.362. 432 64 64 Faks : 0.362. 435 47 77