• BIST 104.497
 • Altın 229,694
 • Dolar 5,4673
 • Euro 6,2042
 • Samsun 9 °C
 • Ankara 12 °C
 • İstanbul 16 °C
 • Trabzon 8 °C

Onkoloji

Mustafa ÇAKIR

Samsun özel ve kamu sağlık kuruluşlarının işbirliği ile Sağlık Kenti olma yolunda ilerliyor.

 

Bölgenin sağlık alanında lokomotif ismi Samsun, yurt dışından gelen hastalara da hizmet veriyor.

 

Yaklaşık 2 yıl önce başlayan Sağlık Kenti Samsun projesi pozitif anlamda çok iyi sonuçlar da aldı. Yurt içi ve dışındaki birçok fuara katılım sağlandı. Amaç, Samsun'un gelişmiş sağlık altyapısının tanıtılarak şehrin bir sağlık hizmet sunucusu haline gelmesini sağlamak.

 

Hedefte, büyük ve gerçekleştirilmesi sadece takip isteyen çok güzel projeler de var.

 

Geçtiğimiz günlerde Doç. Dr. Hayati Akbaş'ın Afganlı öğretmeni Samsun'da estetik ameliyat yapması büyük ses getirdi. Yüzüne asit atılan ve Samsun'da yeniden yüzde 70 oranında eski sağlığına kavuşan Afganlı Öğretmeni Samsun Valisi Hasan Basri Güzeloğlu'nun yanı sıra İl Sağlık Müdürü Mustafa Kasapoğlu da ziyaret etti.

 

Vali Güzeloğlu ziyareti sırasında yaptığı ilk açıklamada; “Samsun'un sağlık altyapısı talepleri karşılayacak niteliktedir” dedi.

 

Bu güzel haberin ertesi günü bir dost meclisinde konuşurken konu Samsun'da yeni açılan Medicalpark Hastanesi'nin Onkoloji Merkezi'ne geldi. Bir doktor arkadaşım 15 Şubat 2008 tarihinde yayınlanan genelge nedeniyle Onkoloji Merkezi'nin “planlama dışı” denilerek açılışına izin verilmediğini ifade etti.

 

Arkadaşımız Şevki Yıldırım da konuyu bütün detayları ile araştırdı. Ve o araştırmanın sonucunda çıkan haberi bugün yayınladık.

 

Bu haberde suçlu aramıyoruz aslında. Sadece mevcudun fotoğrafını çekiyoruz.

 

Eğer bir suçlu varsa da bu Samsun'da değil.

 

Samsun Valisi Hasan Basri Güzeloğlu'nun Sağlık Sektörü'ne verdiği enerjiyi bilmemek, Sağlık İl Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu'nun Samsun'un Sağlık Kenti olması için nasıl fedakarlık yaptığını görmemek büyük haksızlık olur.

 

Evet, Karadeniz bugün Kanser vakalarındaki artışla mücadele etmeye çalışmaktadır. Karadeniz'de her evde en az bir kişi kanser hastalığı nedeniyle yaşamını kaybetmiştir. Mevcut merkezler ise bu artış karşısında oluşan hasta sayısına hizmet veremeyecek niteliktedir.

 

O nedenle Samsun'da yapımı tamamlanan özel Onkoloji merkezinin açılışına biran önce çare bulunmalı. Çünkü , o merkez sadece Samsun'a değil aynı zamanda çaresiz kalan diğer Karadeniz insanına da derman olmak için çalışacak.

 

Bölge için bu kadar hayati önem taşıyan Onkoloji merkezinin ruhsatlandırılmaması planlama ile izah edilemez, sağlık hiçbir nedenle yarına bırakılamaz.

 

Sağlık Bakanlığı'nın yürüttüğü ve henüz yayınlanmayan son genelge çalışmasının bu tür aksaklıkların önünü açacağı belirtiliyor. Haftalardır son şekli verilmeye çalışılan Sağlık Hizmet Sunucularına yeni fırsatlar sunacak bu genelgenin biran önce yayınlanması hem özel sektörün hem de kamunun önünü açacaktır.

 

Ve o genelge çıktığında Samsun, Sağlık Kenti projesine yeni özel sağlık kuruluşlarını da dahil edecektir.

 

Bu haber, Türkiye'de sağlık yatırımlarının önünü açan Sağlık Bakanlığı'nın nasıl kendi kendine pranga vurduğunun resmidir.

 

Sağlıkta yeni açılımlarıyla takdir toplan Sağlık Bakanlığı, kendi ayağına taktığı prangaları çözdüğünde daha başarılı sonuçlar alacaktır.

 

 

 • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Exen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0.362. 432 64 64 Faks : 0.362. 435 47 77