• BIST 104.595
  • Altın 229,691
  • Dolar 5,4659
  • Euro 6,2004
  • Samsun 2 °C
  • Ankara 5 °C
  • İstanbul 12 °C
  • Trabzon 8 °C

Opera ve Bale'de istifa şoku!

Opera ve Balede istifa şoku!
Samsun Devlet Opera ve Balesi Müdür ve Sanat Yönetmeni Kerim Soysal görevinden istifa etti. Soysal'ın istifası sanat çevrelerinde şok etkisi yarattı.

Vedat ATICI/ Haberexen.com

Samsun Devlet Opera ve Balesi Kurucu Koordinatör'ü Kerim Saysal, makamında düzenlediği basın toplantısında istifa kararı aldığını açıkladı.İstifa kararının tamamen ailevi nedenlerden dolayı olduğunu belirten Soysal" Eşimin babasının ağır bir rahatsızlık dönemi geçirmesi ve eşimin benim desteğime ihtiyacı olması nedeniyle istifa ediyorum. Yaklaşık on gün önce Ankara'da düzenlenen ve Türkiye'nin çeşitli illerinden gelen Devlet Opera ve Bale Müdürlerinin katıldığı toplantıda kararını Genel Müdür Rengim Gökmen'le paylaştığını ifade eden Kerim Soysal, istifa gerekçesi olarak ailevi sorunlarını gösterdi.

Soysal, "Hayatımın en güzel dönemini yaşadığım bu şehirden ayrılmak bana zor geliyor" diyerek başladığı konuşmasında özellikle Samsunluların sanata ve sanatçıya verdiği önemin altını çizdi. Samsun Opera ve Balesinin kuruluş aşamasından bu günlere gelinceye kadar çok orlu yollardan geçtiğini ifade eden Soysal," Bir avuç sanatçıyla çok büyük imkanlara sahip operaların yapamadığı işleri başardık. Toplu iğnesi dahi olmayan bir kurumun şu andaki durumu bizlere çok büyük onur veriyor" diye konuştu.

Tüm bunlar yapılırken Samsun Halkı herzaman itici bir güç olarak arkamızda oldu diyerek sözlerine devam eden Soysal," Biz gücümüzü Samsun halkından aldık. Nufus yoğunlupu bazında ele alındığı zaman Samsun Türkiye'de Operaya ve Baleye en çok rağbet gösteren şehir. Buradan aldığımız işığı tüm Karadeniz Bölgesine yaymak istiyoruz. Atatürk'ün sonsuzluğa adım attığı şehir olan Samsun yakın bir zamanda Karadeniz'in sanat merkezi olacak. Emeklerimizi sonuna kadar hakkeden bu güzel ilimizin mümtaz halkına sanatın güzelliklerini, yaratıcılığını, bakış açısı zenginliğini sunmak hepimizin görevidir. Görev yaptığım süre boyunca bu şehre hizmet etmek beni onurlandırmıştır" ifadelerine yer verdi.

Görevinden istifa eden Samsun Devlet Opera ve Balesi Kurucu Koordinatör'ü Kerim Saysal'ın yerine Erdoğan Şanal getirildi.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Exen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0.362. 432 64 64 Faks : 0.362. 435 47 77