• BIST 91.074
 • Altın 214,651
 • Dolar 5,3448
 • Euro 6,0757
 • Samsun 12 °C
 • Ankara 10 °C
 • İstanbul 10 °C
 • Trabzon 12 °C

OSB bahane!

Mustafa ÇAKIR

 

Samsun ve Türkiye için çok önemli bir tartışmayla yılı bitiyoruz. Tıbbi Cihaz İmalatçıları'nın feryatlarını 5 gündür takip ediyoruz. İzliyoruz.

 

Sağlık sektörünü hem hizmet sunucuları hem de imalatçıları açısından yakından bildiğimden “OSB” talebini bir feryadın tanımlanması açısından önemsiyorum. Yani şunu demek istiyorum; OSB bahane. Sektörün amiral gemisi işletmelerinden, 30 metrekarelik atölyelerden çıkan başarı öykülerine kulak verilmesi isteniyor, aslında. “Bize OSB verilmezse, gideriz” tehdidi de bu talebi taçlandırmaktır, hakikatinde.

 

Bir gerçeğe dikkat çekmek istiyor, tıbbı cihaz üreticileri. İstiyorlar ki, 20'nin üzerinde ülkeye ihracat yapan küçücük işletmeler desteklensin. Onlar bugüne kadar OSB olmadan, bölük pörçük alanlarda 30 metrekarelik atölyelerde başarı gösterdiler.

 

Kimi zaman Üniversite ile kimi zaman başka uzmanlarla çalışarak danışmanlık aldılar. İşlerini geliştirdiler.

 

Ameliyat gereçlerinden, hastane donanımlarına, dezenfekte elemanlarından oksijenine varana kadar sağlık sektörünün ihtiyacının tamamına yakını bugün Samsun'da üretiliyor. Ve herkes bununla gurur duyuyor. Peki ama o gururun kaynaklarına bugüne kadar; “Siz ne yapıyorsunuz?” diye soran oldu mu? Benim bildiğim birkaç kulak veren vardı. Ancak yeterli değildi.

 

İşte bugün duyduğumuz ses; “Bize sahip çıkın Samsun'u daha çok büyütelim” çığlığından başka bir şey değil. Önünde, arkasında başka senaryolar aramak yanlış olur.

 

Feryada kulak vermek gerek.

 

Küçük atölyelerden 20'nin üzerinde ülkeye ihracat yapan işletmeleri daha modern bir tesise kavuşturduğumuzda şehir büyüyecek. Sektör büyüyecek.

 

Cerrahi el aletleri üreticilerinin tamamına yakını Bahadır A.Ş.'den mezun olmuştur. Ancak bu durum ne Bahadır A.Ş.'yi küçültmüş ne de diğerlerini. Tam aksine herkes büyüdü. Yaklaşık 5 sene önce Bahadır A.Ş., ihracat yaptığı Amerika'da kendi şirketi USA Bahadır'ı kurdu. Aygün büyüdü ve Aysam üçüncü büyük olmaya doğru yürüyor. Makine Mühendisleri Odası'nın organizasyonuyla Tıbbi Cihaz ve İmalat Sanayi Kongresi (TİSKON) Samsun'da yapılıyor. 2011 Eylül ayında 4'üncüsü gerçekleşecek.

 

El vermeden gelinen başarının bir kısmı bu.

 

Son yazımda “Marifet iltifata tabidir” demiştim. Onlar zaman zaman soruyorlar ama bir kez de ben sorayım; “Samsun'da kaç hastane Samsun'da üretilen tıbbi cihazları tercih ediyor?” Samsun'da var, ama Samsun için Samsun'dan alınıyor mu?

 

El vermenin üç yolu var. Bir: Samsun'da üretileni tercih etmek. İki: Tıbbı Cihaz üreticilerini birbiriyle entegre olabilecekleri bir alana kavuşturmak. Üç: Kümelenme desteği sağlamak.

 

Şimdi burada Dr. Hakkı Eraslan'dan bir alıntı yapacağım: “Sektörel, bölgesel ve yerel rekabet gücünü artırıcı, aynı zamanda, kalkınma modeli de olarak görülen kümelenme, birbirlerine katma değer ekleyen üretim zinciri ile bağlı, karşılıklı bağımlı tedarikçileri de içeren (1) firmalar ve/ veya işletmeler, (2) bilgi üreten kurumlar (üniversiteler, araştırma kurumları, mühendislik şirketleri vs.), (3) destekleyici kurumlar (acenteler, danışmanlık şirketleri, bankalar, sigorta şirketleri vs.), (4) müşteriler, (5) kümelenmeyi destekleyen ilgili kamu kurumları (İl Özel İdareleri, KOSGEB vs.), (6) sektörel sivil toplum kuruluşları ve (7) yerel yönetimler, (8) sektöre yönelik medya, ve (9) kontrol ve standartları düzenleyen kuruluşlar tarafından oluşturulmuş ağ ve bunların coğrafi bir alanda yoğunlaşmaları olarak tanımlanmaktadır.”

 

Bugün, 5 Ocak 2011'de “Kümelenme”nin anlatıldığı bir toplantı gerçekleşeceği bilgisini aldım. TİSKON da, 2011'de “kümelenme” başlığı ile toplanacak.

 

Samsun, tıbbi cihaz imalatında sektörel teşvik kapsamında yer alıyor. Ancak, asgari 3 milyon TL yatırım tutarının üzerindeki projeler hazinece destekleniyor. Samsun'daki firmaların destan yazdıklarına bakmayın, TİSKON verilerine göre 40, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'ne kayıtlı 91 işletmenin yüzde 90'ı o yatırım sermayesini karşılayabilecek durumda değil. Sektör, kümelenme destekleriyle büyütülebilir.

 

Sözün özü, tıbbi cihazlar ve imalat sanayindeki işletmeler “OSB” bahanesinin altında feryada dikkat çekmek var. AK Parti Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Suat Kılıç  ile Samsun Valisi Hüseyin Aksoy'un bu feryada duyarlılıkları umut verdi. Vali Aksoy'un “Medical OSB gündemimizde” açıklaması ise umudu daha da artırmıştır, ancak kısa zamanda somut adım atılması gerekiyor.

 • Yorumlar 4
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Exen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0.362. 432 64 64 Faks : 0.362. 435 47 77