• BIST 96.817
  • Altın 222,598
  • Dolar 5,3688
  • Euro 6,1164
  • Samsun 6 °C
  • Ankara 1 °C
  • İstanbul 9 °C
  • Trabzon 5 °C

Reel Kesim Güven Endeksi Şubat’ta Arttı

Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE), Şubat ayında bir önceki aya göre 0,2 puan artarak 103,4 seviyesinde gerçekleşti.Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Şubat 2015 ‘Reel Kesim Güven Endeksi’ni (RKGE)...

Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE), Şubat ayında bir önceki aya göre 0,2 puan artarak 103,4 seviyesinde gerçekleşti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Şubat 2015 ‘Reel Kesim Güven Endeksi’ni (RKGE) açıkladı. Buna göre; 2015 yılı Şubat ayında RKGE, bir önceki aya göre 0,2 puan artarak 103,4 seviyesinde gerçekleşti.

2015 yılı Şubat ayında RKGE, bir önceki aya göre 0,2 puan artarak 103,4 seviyesinde gerçekleşti. Endeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde, gelecek üç aydaki üretim miktarı, gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarı, sabit sermaye yatırım harcaması ve mevcut mamul mal stoku miktarına ilişkin değerlendirmeler endeksi artış yönünde etkilerken, son üç aydaki toplam sipariş miktarı, genel gidişat, mevcut toplam sipariş miktarı ve gelecek üç aydaki toplam istihdam miktarı endeksi azalış yönünde etkiledi.

Mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi (RKGE-MA) bir önceki aya göre 2,2 puan azalarak 104,3 puan seviyesinde gerçekleşti.

Son üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacmi ve iç piyasa sipariş miktarında artış bildirenler lehine olan seyrin azalış bildirenler lehine döndüğü gözlendi. İhracat sipariş miktarında ise bir önceki ayda azalış bildirenler lehine olan seyrin güçlenerek devam ettiği gözlendi.

Mevsim normallerine kıyasla yapılan değerlendirmelerde, mevcut toplam siparişlerin mevsim normallerinin altında olduğu yönündeki değerlendirmelerin bir önceki aya göre güçlendiği gözlendi. Mevcut mamul mal stoklarının seviyesinin mevsim normallerinin üzerinde olduğu yönündeki değerlendirmelerin ise zayıfladığı görüldü.

Gelecek üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacmi, iç piyasa sipariş miktarı ve ihracat sipariş miktarına ilişkin artış yönlü beklentilerin mevsimsel etkiler nedeniyle güçlendiği görüldü. Gelecek üç aydaki istihdama ilişkin artış beklentilerinin zayıfladığı, gelecek on iki aydaki sabit sermaye yatırım harcamalarına ilişkin artış beklentilerinin ise güçlendiği gözlendi.

Ortalama birim maliyetlerde son üç ayda artış olduğunu bildirenler ile gelecek üç ayda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyrin bir önceki aya göre güçlendiği görüldü. Gelecek üç aydaki satış fiyatı artış beklentilerinin de güçlendiği gözlendi. Gelecek on iki aylık dönem sonu itibarıyla yıllık ÜFE beklentisi bir önceki aya kıyasla 0,4 puan azalarak yüzde 8,0 oldu.

İçinde bulunduğu sanayi dalındaki genel gidişat konusunda bir ay öncesine kıyasla daha iyimser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 10,0’a, aynı kaldığını belirtenlerin oranı yüzde 74,8’e düşerken, daha kötümser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 15,2’ye yükseldi.

Kaynak: Haber Kaynağı
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Exen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0.362. 432 64 64 Faks : 0.362. 435 47 77